MARVEL 1602: GAIMANŮV VÝLET DO HISTORIE
Tvůrce neotřelých komiksů s neskutečnou fantazií, která bourá zdi, valy a hranice všedního světa. Autor knížek plných podivných charakterů a epických příběhů. Skromný a nenápadný navenek, fantaskní exhibicionista ve své tvorbě. I takhle by se dal popsat Neil Gaiman. Když jej v roce 2001 oslovili a nakonec přemluvili, aby komiks pro Marvel napsal, rozhodl se pojmout celé universum trochu jinak a vypustit tak moderní technologie úplně (spekuluje se, že to bylo právě kvůli útoku 11. září 2001). Vznikla tak série, která je postavena mimo svět Sandmana, který do té doby byl největším Gaimanovým trumfem.
O komiksu Marvel 1602 jsem poprve slyšel před lety na přednášce Comiconu v Brně, ale paradoxně se mi do ruky dostal až nedávno, kdy jedna známá digitální knihovna prodávala “sešit za babku.” V češtině se tento počin nikdy neobjevil. Koupil jsem tedy hned všech osm čísel a prakticky hned ten večer jsem se plný očekávání zahltal do prvního.
Vždycky mě nadchne, jak je něco známého převedeno do jiného, netypického prostředí. Pokud by nastala chyba a Terminátor se objevil mezi dinosaury, asi by to až taková sranda nebyla, ale tady se stará známá parta “hrdinů v elasťákách,” s přídomkem Marvel, objeví na počátku 17. století a ještě k tomu na starém kontinentě, v alžbětínské Anglii.
Naštěstí rok 1602 nenosí elasťáky, ba ani kamaše. Gaiman vytrhnul marvelovské nitro a zabalil jej do netradičního příběhu, založného na reálných základech pokroucených do obrazů jemu typických. Alžbětínské období nedovolí vykreslovat superhrdiny stylem, jakým jsme zvyklí. Spíše naopak. Paradoxně celá “šestnáctsetdvojka” působí reálněji než jakýkoliv sešit Marvelu. Sir Nicholas Fury je supršpión a agent královny Alžběty. Mutanti z řad X-Menů (tady je najdeme pod spojením “witchbreed”, které jsem přeložil jako “Zplozeni čarodějnicí”), samozřejmě odvrhnuti společností, jsou loveni a mučeni inkvizicí. Slepý bard a agent Matthew Murdoch zpívá písně o “Čtyřce z Fantasticku”. A co teprve mladý sirotek Peter Parquagh, který je sice fanda pavučin a známych osminohých potvor, ale houpajícího se podivína mezi středověkou zástavbou v něm rozhodně nenajdete.
Každý správný superhrdina je hrdinou jen a pouze když má za zadkem superpadoucha. I v roce 1602 není klid a za každým rohem číhá nějaký lump. Parta správňáků se tedy dostane do křížku například s Hrabětem Otto von Doomem, vládcem Latverijského národa, umístěného kdesi do středu Evropy. Samotný příběh se vyostří, a, i když intriky a politika jsou víceméně pozadím, nějakým mechanismem vedou celou zápletku kupředu, aby dovyprávěly epický konec.
Gaiman mě opět oslovil svým citem pro zvrat. Čelist mi padala, když mi z mé oblíbené partičky Avengerů nadělal hromadu zlých padouchů a zákeřáků. Lorda Irona či Davida Bannera jako Hulka nevyjímaje. V příběhu se postupně objeví pěkně pestrý počet záporáků, kteří se vyřádí na našich hrdinech s gracií daného období. Věřte nevěřte, díký reálnému historickému podkladu se objeví i několik “pravých” postav, které si autor take trochu přikořenil. Ale nechci moc prozradit.
Celý komiks ilustroval Andy Kubert známý několika díly Batmana nebo X-Menů. Kresba vypadá velmi čistě a je barevně pestrá, avšak celé dílo si drží jedinečnou barevnou patinu, která dodává na skvělé tajemné atmosféře celého příběhu. Obálku nebo kvalitu vazby hodnotit nemohu, jelikož, jak už jsem řekl, do rukou se mi dostalal pouze verze anglická a digitální. Ovšem Marvel 1602 ma vyjít v češtině již příští rok – v září 2014 v edici Ultimátní komiksový komplet. No počkejme si.
Ještě je třeba zmínit, že Marvel 1602 universum Gaimanem nekončí. Naopak právě on zadal zrod novým komiksovým sériím odehrávající se v 17. století. Z per ostatních autorů vyšly již série Marvel 1602: New World (2005-2006), Marvel 1602: Fantastick Four (2006-2007) a Spiderman 1602 (2009-2010).
Snad jsem Vás svou první komiksovou recenzí navnadil. Ano, první komiksovou. A ptáte se, proč jsem si vybral zrovna Marvel 1602? Okolnosti a fakt, že to u nás nikdy česky nevyšlo, vyhrály.
Gaiman upustil od zaběhlých Sandmanovských manýrů a vytvořil neskutečně poutavý a rozsáhlý příběh v osmi šešitech, které slupnete napětím jako malinu. Bohužel (nebo bohudík) je to právě Gaiman, tudíž dle komiksové stránky to není lehké čtení před spaním. Já osobně jsem si, hlavně v první polovině, neskutečně užíval tipování a her “Kdo je kdo v reálném světě.” V druhé polovině jsem se už vezl a důkladně prostudoval každý růžek každé stránky. A je vůbec ten náš vesmír pravý? Co když to je jinak? Svět Marvelu odehrávající se o 400 let dříve? Proč ne! V podání Gaimana? Určite!
-
Hodnocení Vlčí Boudy