logo

ZOM-B ŠKOLOU POVINNÉ

Nakladatelství CooBoo nám přináší další sérii z pera Darrena Shana, neboli Darrena O´Shaughnesseyho. Tento autor u nás není neznámým pojmem, především díky svým upírským sériím pro mladší čtenáře. Jeho nejnovějším příspěvkem je série Zom-B, která už svým názvem jasně napovídá, že upíři tentokráte zůstanou pěkně ve svých rakvích.

Irská vesnice Pallaskenry je napadena nemrtvými útočníky. Zombie mění všechny kolem sebe buď na položku ve svém jídelníčku, nebo na své nemrtvé bratry a sestry. Jedenáctiletý Brian Barry, který byl svědkem atypické rodinné večeře prchá ulicemi plnými zkázy, krve a násilí. Hledá někoho, kdo by mu pomohl, kdo by jej zachránil. A pak v dálce spatří Sovího muže…

Mezitím v centru Londýna B Smithová a její přiopilý rasistický otec sledují televizi, kde právě vysílají záběry z Pallaskenry. Není žádným divem, že vše z toho považují za vtip, či jakousi přehnanou reklamu, protože rostoucí přísun imigrantů, či problémy ve škole jsou mnohem reálnější a děsivější problém, než živí mrtví, potulující se ulicemi Irského zapadákova. B je typická outsaiderka, která školou jen tak proplouvá, stěží se držíc nad hladinou potupného propadnutí. Stejně jako většina jejích kamarádů a kamarádek, tráví nejradši čas v parku, či se jen tak potulují ulicemi města. Sem tam něco štípnou, sem tam něco rozmlátí, ale nic děsivého. Nejhorší vadou na kráse B je její otec. Ačkoliv ona sama pevně doufá, že není rasistkou, před svým otcem se přetvařuje, co to dá. Jenže už sama začíná být na pochybách, kde končí herectví, a kde začíná ona sama.

Je obdivuhodné, jak se autor dokázal vcítit do problémů adolescentky a její bohužel-až-tak-typické-rodiny. Po většinu času sledujeme sípše než nemrtvé požírače masa, právě B a její vnitřní pochody a myšlenku, to jak se srovnává s tím, že její otec bije matku, jak se snaží narušit jeho rasistickou nadvládu tím, že se drží svého černošského kamaráda Vinyla, a jak se sama děsí toho, že je občas pyšná sama na sebe, když urazí nějakého toho negra, či indického blbečka. Protože její otec na ni bude pyšný a ona ho má ráda. Stejně jako George A. Romero, či Robert Kirkman využívá Darren O´Shaughnessey zombie pouze jako kulisu. Tedy až do chvíle, než dojde na… Ale to vám tady nebudu spoilerovat.

Zom-B není obyčejným hororem pro teenagery, ve kterém vystupují dnes až příliš zpopularizovaní nemrtví. Jde o inteligentní knihu, která vás přiměje k zamyšlení.

„Svět je plný zlých a nenávistnýc hajzlů. Nesmíme na ně zapomínat. Současně ale nezapomínejte na to, že to vy můžete být ten nejzlejší a nejvíc nenávistný člověk ze všech, takže se nezbavujte odpovědnosti za své činy.“

Kniha vyšla u nakladatelství CooBoo v pevné vazbě v grafické úpravě Petry Mejstříkové. Překlad měl na svědomí Jakub Kalina a musím říct, že byl místy poněkud kostrbatý, ale ne natolik, aby to pokazilo požitek z četby. Co už bylo horší, byly občasné chyby. Odpovědný redaktor Michal Koleszar to asi nevzal moc zodpovědně. Tak jako tak, knihu doporučuji i pokud si myslíte, že jste na Darrenovu tvorbu už staří. Můžete být jen mile překvapeni. Série Zom-B má ve výsledku dvanáct dílů, plus třináctou dodatečnou knihu, která se odehrává po šestém díle. Nepochybuji, že u nás vyjde komplet stejně tak, jako nepochybuji, že si opět dobude srdce čtenářů. Podobně jako kostnanté prsty hladových zombíků…

(Visited 101 times, 1 visits today)
  • Hodnocení Vlčí Boudy
Líbil se ti článek? Okomentuj ho níže.

O AUTOROVI

Autor. Vesmírný povaleč, těhotný smradlavý lenochod, ostuda lidstva, odporný a páchnoucí, slizký a hnusný zelený lidský výkal. Nejradši by se celý život ládoval dobrůtkami všeho druhu, barev a chutí, četl komiksy a koukal na filmy. Ale stejně ho máme rádi. Boudí komiksový specialista.


KOMENTÁŘE