logo

PLANTS VS. ZOMBIES V KOMIKSU

Překrásné městečko Sousedov si žije poklidným životem, než ho poklidně napadnou neklidné zombie a naplno propukne apokalypsa. Naštěstí žijí v městečku udatní dětští hrdinové Nat a Patricie. Přestože je omladina obdařena velkou dávkou kuráže, pravděpodobně by toho moc nesvedla tváří v tvář hordám hladových zombií. Patricie má naštěstí superchytrého strejdu vědce, v podstatě géniuse, známého všeobecně, jako cvok Dave. Strejda je paranoik, jak se sluší a patří. Zatímco se mu většina lidí posmívala pro jeho podivínství, tak on v ústraní pěstoval armádu rostlin podobající se trifidům ze sci – fi knihy Johna Wyndhama Den trifidů. Cvok Dave vždycky věděl, že je pouze otázkou času, než bude městečko napadeno. Vetřelci, zombie, duchové pirátů, yetti, ninjové, kočky z internetu, kobylky, žraloci a učitelka ze školy. Všichni jenom čekají na vhodný okamžik! Daveho noční můry se nakonec zhmotňují a městečko Sousedov je skutečně přepadeno.

Komiks Plants vs. Zombies vznikl na motivy stejnojmenné populární videohry. Pouze pro představu, oficiální facebooková stránka má v čase psaní tohoto článku 11. 162. 643 fanoušků. To už je opravdu úctyhodné číslo a základna nadšených lidí, tak proč z nich něco nevymáčknout a nevytřepat, že. Komerce se převážně ničeho neštítí a pokusí se z vás vydolovat i poslední zlaťák na svačinu. Troufám si tvrdit, že by se mělo tesat do kamene, že videohry, jako předloha převáděné kamkoliv mimo binární svět prostě nefungují.

Obrázková adaptace je klišovitá mutace obehraných příběhů ze světa zombie. Nepřináší nic nového, nic originálního, nic převratného. Nosným pilířem komiksu je spasit holý život, či zadek a utíkat, co to jde. Zde beze zbytku platí, kdo uteče, vyhraje a hrdinů jsou plné hřbitovy, nebo pochodují v řadách zombie. Snad jen postava cvoka Daveho, která přichází jako  deus ex machina vnese několik nových prvků do fádního děje. Myslím si, že neobstojí ani případná námitka, že komiks je určen dětem od 8 let a ony přece nemůžou být přejedené zombie tématikou. Přesně tak, pevně doufám, že nemůžou a nejsou. Osobně bych nechtěl dětem vysvětlovat, k čemu zombie potřebují lidské mozky, což je i nejčastěji se vyskytující slovo v bublinkách.

Komiks neobsahuje žádné drastické scény a násilí páchané na lidech. Ukřivděno je pouze zombiím a květinkám. Autoři upozorňují rádoby vtipně, že při přípravě komiksu nebylo ublíženo žádné rostlince, na rozdíl od zástupů  zombií. Uf, kolikrát jsem už podobné tlachy četl.

Na druhou stranu, jako zjevení v plytkém komiksu působí osvěta, že se na červenou nejezdí. Trapněji to snad ani podat nešlo. Nevěděl jsem, zda se cítit poučen, nebo se rozpačitě pousmát. Pokus pozvednout komiks z bahna bohapusté zábavy na vyšší etickou úroveň je dosti okatý. Bohužel, zde je jasně vidět, že není dáno každému tvůrci psát pro děti.

Jalový výkon scénáristy Paula Tobina vyvažuje ilustrátor Ron Chan. Jeho styl nazývaný cartooning není nic převratného, ale rozhodně se na kresbu lépe dívá, než se komiks čte. Pokud jde o mne, tak nemám problém číst texty určené dětem jedním dechem. Nicméně v případě Plants vs. Zombies, jsem se přistihl, že komiks odkládám a čtu na etapy. Příběh mě nebavil a nebývale nudil. Trochu mi to evokuje krátké vydávání časopisu Sopl Story ( The Bogies ), kterému po třetím vydání v Česku došlo střelivo z nosu a on se ztratil v propadlišti komiksových dějin. Stejný osud postihl i zaoceánský originál. Osobně jsem zvědav, zda se dočkáme dalšího pokračování Plants vs. Zombies, nebo se jedná o zkoušku tuzemského trhu, co unese. Nedokážu si představit, co by se dalo kloudného postavit na látce zombie proti rostlinkám, aby to neskončilo křečí. Nemám rád hloupé povrchní příběhy, takže mi malá ochutnávka bohatě stačila. Jak jsem napsal, mělo by se tesat do kamene, že videohry převáděné kamkoliv mimo binární svět prostě nefungují. Prosím tesat velkým písmem.

Komiks  Plants vs. Zombies – Trávogeddon vydalo nakladatelství Computer Press pod křídly Albatros Media a.s. v roce 2015.

(Visited 558 times, 1 visits today)
  • Hodnocení Vlčí Boudy
Líbil se ti článek? Okomentuj ho níže.

O AUTOROVI

Redaktor. Knihomol a komiksový nadšenec. Svého času i aktivní kreslíř, dnes na autorské dovolené. Fascinuje ho vesmír, astronomie a starobylé civilizace. Při cestách za megalitickou minulostí naplno propadá potápění a z toho plyne záliba v podvodní fotografii. Má názory, které se často rozchází s hlavním proudem, rád přemýšlí o podstatě a jde k jádru věci.


KOMENTÁŘE