logo

ŽIVÍ MRTVÍ 11 – LOVECKÁ SEZÓNA ZAČÍNÁ

Nesmrtelná zombie série pokračuje. Nakladatelství Crew vydalo již jedenáctý svazek komiksového eposu z prostředí zombie apokalypsy. Živí Mrtví tentokráte s přídomkem Střez se lovců nás opět posunou v příběhu o útrapách Rickovy rodiny a skupiny přeživších a dokonce nám představí nového nepřítele, který si nebude brát servítky a našim hrdinům dokáže pěkně zavařit. Jedenáctá kniha je pro mě velká kniha a vězte, že rád vysvětlím proč.

Recenzovat jedenácté číslo, když se u nás na boudě neobjevily předchozí, je zvláštní, nicméně přece jen jsme vám Živé Mrtvé představili loni v říjnu, kdy jsme jim věnovali celý měsíc. Věnovali jsme se jak komiksovému zpracování, tak i souběžně běžícímu televiznímu seriálu, který prozatím dosáhl 4. série. Originální komiks je samozřejmě o kus dále a oproti seriálu se značně začíná odlišovat, ale právě česky vydaná jedenáctá kniha se nachází zhruba tam, kde televizní The Walking Dead skončil.

Naše skupinka přeživších si za předchozích 10 svazků užila své. Z atlantského pekla, skrz pobytu na farmě, osídlení státního nápravného zařízení a soubojem s Guvernérem, se nacházíme opět na cestě, tentokráte doprovodit Eugena do DC (S Eugenem jsme se setkali v díle předchozím). Na cestě je nečeká jen nástraha v podobě již omšelých a nudných chodících mrtvolek, ale také přicházejí do oblasti, která je podezřelá, zombíky neosídlená. Rick a jeho přátelé se opět musejí vyrovnat s děsivým odhalením v rámci skupiny, potažmo se skutečností, že jiná skupina má na ně spadeno. No a když zmizí první člověk ze skupiny, začíná opět boj o holý život. Jíst musí každý…

Pokaždé, když si myslím, že Robert Kirkman nedokáže předčit knihu předchozí, rád se vyvádím z omylu. Nicméně začínám si myslet, že to se zombíkama pokazil. Zombie jsou v našem příběhu téměř zbytečné, protože ten nejnapínavější a nejděsivější prvek je zde schopno obstarat pokolení lidské. Rickova skupina je více než schopna vydolovat hlubinu lidského barbarství, a to tak, jak chtějí oni sami.

Tématem svazku je život dítěte uprostřed zombie holocaustu a Kirkman se na to dívá z pohledu dvou dětí ve skupině. První z nich je šílené (nebo alespoň nedokáže racionálně uvažovat), a to druhé…? No nikdy nevíte, ale jedna věc, kterou si zde můžete být jistí, že tlak a nervozita se začínají projevovat i u těch nejmenších. Hořkosladká dětská nevinnost je pomalu přeměňována v nevinnost šílenou, kdy samotně účelné je pouze to, jak rychle se člověk dokáže přizpůsobit situaci. Uvidíme lidi čelící tvrdým rozhodnutím, takovým, o jakých by se jim v minulosti ani nesnilo. Po první smrti jsem byl ovšem překvapen, že žádnou z postav nenapadlo tělo zabít tak, aby se znovu neoživilo. Stalo se to „mimo obrazovku“ nebo jsme našli něco co už  Kirkman neukáže…?. Nemám ani páru.

A aby toho nebylo málo, vedlejší příběh o lovcích dá sbohem jedné z dlouhodobých postav takovým způsobem, že se vám sevře srdce, ovšem přivodí taky úsměv. Opět budete mít možnost vidět, jak nízko je schopen člověk zajít kvůli přežití a dává důvod k zamyšlení, jestli byste se zachovali stejně. Studené logické závěry jsou zde přerušovány prasklinami šílenství a přes veškerý hněv zobrazují pouze jedinou cestu. Současně však budete trávit čas s postavami, které za svojí lidskost bojují a bez ohledu na to, co je čtenáři představováno, je možná ještě naděje. Tato konfrontace ukazuje, že sestupná spirála, jak moc se člověk může snížit, není cestou, kterou je nutné se vydat. Konečné zúčtování je brutální, a je přesně takové jako byste mohli od Kirkmana a Ricka Grimese očekávat. Zoufalé jsou to časy a víte, co se o nich říká…

Adlardova kresba je fajn, nicméně mám pocit, jakoby nedokázal držet krok s tím, co Kirkman chtěl čtenáři dát. Je to dobré, ale místy mi tam chybí záběry na důsledky předchozí akce a trošku detailnější „postapo cítění“…Ale s tím mám problém již od začátku. Kniha je opět zpracována kvalitně, s barevnými měkkými deskami tak jako vždycky a obohacuje pestrost přebalů jednotlivých svazků, takže se v knihovně líbí. A za cenu okolo třech stovek je to naprosto v pořádku.

Kirkman se v kvalitě příběhu vrátil do prvních třech čísel, nenechává čtenáře oddechnout a krásně otevírá druhou dekádu knih. Je to parádní pokračování, které je pro čtenáře předchozích čísel povinností a těm, co The Walking Dead v komiksu neznají, dobře vám tak, nebo upalujte nakupovat, všech čísel je ještě všude dost. Pokud bych měl „lovcům“ něco vytknout, tak snad jen to, co už říkám nějakou dobu, zombíci jsou už moc nudní a doufám, že v budoucnu budou ještě hrát nějakou pořádnou roli…

(Visited 171 times, 1 visits today)
  • Hodnocení Vlčí Boudy
Líbil se ti článek? Okomentuj ho níže.

O AUTOROVI

Admin a zástupce. Administrátor, redaktor, občasný pisálek povídek, osina v zadku všech idiotů, ale jinak kamarád všech, s kterými si má co říct. Filmový nadšenec, hráč her všeho druhu, čtenář knih s fantazií a poslední dobou komiksový dobyvatel.V současné době píše svůj první román.


KOMENTÁŘE