logo

Deadpool versus S.H.I.E.L.D

Užvaněný žoldák Wade Wilson alias Deadpool je zpátky a není na tom psychicky moc dobře. Myslím tím více než obvykle. Po brutální a emocionálně vyhrocené akci v severokorejském lágru si líže rány na duši a chce, ať mu všichni dají pokoj. Včetně jeho čtenářů. Otravná agentka Emily Prestonová, která přežívá v jeho hlavě, se mu sice snaží pomáhat, ale zároveň si u S.H.I.E.L.D.u objednává náhradní robotické tělo, aby se mohla vrátit k rodině a dát vale tomu šílenému magorovi. Jenomže jedno robotické tělo s její podobou už existuje, pobíhá po městě a prodává zbraně a drogy. Dokonce teď chce zabít Deadpoola. To vše pod taktovkou agenta Gormana. Toho Gormana, který Deadpoolovi nezaplatil za vyřešení problému se zombie prezidenty. Deadpool v tom má jasno a konečně má i cíl – chce svoje prachy a hlavu toho hajzla. Agent Gorman musí zemřít!

Deadpool versus S.H.I.EL.D.” je docela zavádějící název. Gorman je sice agentem S.H.I.E.L.D.u, ale je taky zkorumpovaným zrádcem, proti kterému se Deadpool spojí dokonce i s legendárním agentem Philem Coulsonem. Asi je vám jasné, že helitransportér není místo, kam by se Gorman mohl před nakrknutým Deadpoolem schovat a že to všechno musí skončit velkým masakrem. Příběh této čtvrté knihy uzavírá vztahy a souvislosti, které vznikly už v první knize “Mrtví prezidenti”. Autorům Gerrymu Dugganovi a Brianu Posehnovi se nedá vytknout, že by toto částečné uzavření dějových linek uspěchali anebo napsali zkratkovitě. Naopak, likvidaci Gormana a osvobození Prestonové z Wadeovy hlavy věnovali patřičnou péči. V případě honu na Gormana spočívá taková péče v přehnaném násilí a v případě pokusu o rizikovou migraci Prestonové v dlouhém a psychologicky komplikovaném loučení se spoustou emocí.

Protože čtvrtý díl navazuje na ty předchozí více než volně, nebude tato kniha ideálním dílem pro naskočení do série. Poslední stránky knihy jsou věnovány uvedení děje knihy, která stojí tak trošku mimo tuto sérii a která u nakladatelství Crew vyšla ještě před první knihou – “Drákulova výzva”. Potěšilo mě, že ani tentokrát autoři nezapomněli na parafrázi stránky z jiného slavného komiksu a tentokrát sáhli po klasice největší. Ta klasika navíc sedí i k tématu tohoto dílu. Více vám nebudu prozrazovat, abych vám nezkazil zážitek, až se k té stránce při čtení dostanete.

Stejně jako předchozí díly, tak i “Deadpool vs. S.H.I.E.L.D.” obsahuje “retro” sešit – nutno ovšem dodat: “bohužel”. Předchozí retro sešity vytvářely v minulosti zápletku, která potom měla dohru v hlavním ději knihy. Příběh “Vakandská vakace!”, jak se tento retro sešit jmenuje, je snad jakousi parodií na nejstarší příběhy Marvelu, ale ve výsledku je to jen zmatek bez smysluplného příběhu. Jediné, co jsem si z toho vzal, je to, že hovno kosmického mimina dokáže zásobit celý Asgard energií na 1000 let…

Výtvarnou stránku knihy měli na starosti stejní výtvarníci, jako v případě druhé knihy “Lovec duší” – Mike Hawthorne a Scott Koblish. Když pominu retro sešit, jehož kresba je prostě retro, tak kresba hlavního příběhu je těžce mainstreamová. Ničím příliš nepotěší, ale také neurazí.Chyběla mi nějaká vyváženost obrázků. Jakoby některým z nich Mike Hawthorne věnoval řádově více času než jiným.

Čtvrtá kniha Deadpool versus S.H.I.EL.D. je zatím asi nejslabším dílem této série. Rozdíl oproti předchozím knihám ale není propastný. Chybí jí nějaký výraznější a zajímavější motiv, jak tomu bylo u předchozích dílů. Tady nejsou žádní zombie prezidenti a není tady žádný dluh ďáblovi. Nejsou tady ani klony superhrdinů z mimořádně silného dílu ze Severní Koree. Tady je jenom cesta za pomstou a Deadpoolovy vtípky. Normálně by to stačilo, ale Duggan s Posehnem si předchozími díly nastavili příčku velmi vysoko a nejde nesrovnávat.

(Visited 592 times, 1 visits today)
  • Hodnocení Vlčí Boudy
Líbil se ti článek? Okomentuj ho níže.

O AUTOROVI

Redaktor. Nejen komiksový nadšenec, milovník tvrdé hudby, dobré whisky, piva a fotografování. Jeden z největších autorů českého internetu :)


KOMENTÁŘE