Hodný, zlý a ošklivý
O co více se na něco těšíte, o to větší je strach ze zklamání. A já jsem si Deadpoolovu řadu od Gerryho Duggana a Briana Posehna vážně zamiloval. Navíc třetí kniha s názvem “Hodný, zlý a ošklivý” byla některými fanoušky označována za klenot celé série.
Druhá kniha “Lovec duší” začínala retro příběhem z osmdesátých let. Tentokrát šli autoři ještě dále do minulosti a to do pozdních sedmdesátek. Deadpool tehdy nosil masku s parádním afro účesem a oblečený chodil jako kříženec Disco Stua a kovboje. Sedmdesátkám je dokonce přizpůsobená i kresba, která poměrně věrně simuluje starý tisk i s jeho chybami. Deadpool tenkrát dost prudil Iron Fista a Power Mana. Celkově je to dost otravný příběh a při čtení si říkáte, že tyhle retro úvody byste si pro příště klidně odpustili. Ale stejně jako tomu bylo v předchozí knize, tak ani zde to není samoúčelné a teprve ke konci knihy dostanete šanci to docenit.
Nová kniha Hodný, zlý a ošklivý navazuje na události z předchozí knihy a rozvíjí Deadpoolovo zjištění, že jej někdo pravidelně okrádá o orgány a poté mu maže paměť. S agentkou Prestonovou, kterou má stále v hlavě, zjistí, že to může mít souvislost s experimentováním na bývalých chovancích projektu Zbraň X anebo s pokusy na supervojácích. Proto se s prosbou o pomoc obrátí na Wolverina a na Captaina Americu, kteří jej však odmítnou. Příběh nás zavede daleko do minulosti, až k Deadpoolově vzniku v projektu Zbraň X, ale také nás zavede do lágrů Severní Koreje, kde už humor přechází i tak užvaněného žoldáka, jakým je Wade Wilson alias Deadpool. Celý příběh je moc dobře napsaný. Je od začátku skvěle budovaný a autoři se vyhnuli i očividným nelogičnostem. I přes četné flashbacky příběh neztrácí tempo a finále je dechberoucí a nečekaně emotivní. Humoru je tam požehnaně, ale ne tolik, aby z toho byla fraška. Co více si přát?
Povedená je také kresba. Úvodních dvou sešitů se opět ujal Scott Koblish, ale celý hlavní příběh je prací Declana Shalveye, pro kterého je to premiéra na českém trhu. Shalveyho kresba je místy hrubší, než kresba Koblishe a rozhodně z ní nejsem tak nadšený, jako třeba z kresby v Mrtvých prezidentech anebo v Drákulově výzvě. Ale ta hrubost mi k tak drsnému příběhu zkrátka sedla. Shalveyovy výlety do minulosti ve flashbacích jsou jinak nakreslené a i díky dvoubarevné kresbě nepostrádají emoce a mají punc vybledlých vzpomínek.
Deadpoolovy hlášky většinou přetékají pop-kulturními odkazy. Tentokrát jsem jich tolik nezaznamenal, ale našel jsem dva odkazy, které mě potěšily více než hromada keců o slavných lidech. Jsou to odkazy na slavné panely z jiných komiksů. První velký odkaz je Deadpoolova milostná scéna, kde je celá stránka parafrází milostné scény Nicka Furyho od Jima Steranka. Jinde zase můžete najít nenápadnou parafrázi slavné scény s bleskem od Franka Millera.
A jak to tedy dopadlo tou mou natěšeností? Jaký je tento krvavý bonbónek od nakladatelství Crew? Ač mě první retro sešit lehce vystrašil, tak jsem celkově nadšený. Třetí kniha Deadpoola – “Hodný, zlý a ošklivý” je dospělý a vlastně i celkem temný komiks, který má dobrý scénář, od začátku do konce vysoké tempo a parádní kresbu. Kniha navíc docela funguje i samostatně (pokud vám nebude vadit, že nevíte, proč má Wade v hlavě ukecanou ženskou) a tak se nemůžete vymlouvat, že jste nečetli předchozí díly.
-
Hodnocení Vlčí Boudy