logo

STAR WARS: ZJEVNÁ HROZBA

Star Wars Omnibus: Zjevná hrozba (Star Wars: Menace Revealed)  vydalo nakladatelství BB/art koncem roku 2014. Knihu přeložili Jitka a Tomáš Jeníkovi. Je to další buclatý přídavek do rozsáhlého světa Star Wars, tak šup na něj, dokud máme dostatek síly. Úvodní komiks Vesmírná havárie je vlastně čistokrevná pohádka zasazená do universa Star Wars. Potkáme zde rytíře Jedi, krásnou ušatou princeznu se zámkem, jíž a její lid ohrožuje skoro drak. Dopadne to jak se na poctivou skazku sluší a patří. Rytíř pronese závěrem hlášku z pravěku robotů (terminátorů), jež věky zdegenerovala v třeba se tam vrátím. Kresba je příjemná a lahodí oku.

Následuje retrospektivní minikomiks s názvem Ohnivé srdce. Je kratší, než tato věta a pojednává o celkové amnézii paměti a asi to je nakažlivé, neboť jsem zapomněl, o čem byl. Navíc neposlušně předbíhá v obsahu knihy. Tak šup tam, kam patříš, až za Hon na Aurru Sing. Nájemná lovkyně Aurra se stane nástrojem pomsty poté, co vyhraje drsné výběrové řízení. Spojí příjemné s užitečným, neboť zadání je toho druhu, jež ji naplňuje temnou radostí a uspokojením. Příběh neurazí, leč je předvídatelný a kresba je moc povedená. Možná by stálo za zvážení zavést stejné podmínky pro výběrová řízení napříč Českem.

Jediovský úkol postaví proti sobě piráta-otrokáře Krayna a mladého padawana Anakina Skywalkera pod taktovkou svého mistra Obi-Wana-Kenobiho. V tomto komiksu se lze přesvědčit, jak vypadá střet zájmů, a proč je lepší z určitých akcí či případů vyloučit citově zaujaté osoby. Anakin coby malý kluk poznal otrocké okovy na vlastním těle a pod tíhou traumat se pouští na vlastní pěst do záchrany otroků. Stává se tak jakýmsi vesmírným Spartakusem, jenž rozpoutá povstání a povede otroky ke svobodě. Děj komiksu je poměrně dynamický a sází na chlapcovo psychické poranění z dětství, jež i přes svůj jediovský výcvik nedokáže potlačit. Jeho horká hlava a mladická nerozvážnost zapříčiní i vyzrazení jedné skryté identity. Ilustrace si nese lehké manga prvky a pravděpodobně bych nepoznal hlavní hrdiny, nebýt vysvětlujících komiksových bublin. Přísloví našich předků Když dva dělají totéž, není to totéž, lze aplikovat i na kresbu Pop Mhan.

Jango Fett a Zam Wesell jsou další dva samostatně uváděné příběhy. Mají společnou nosnou kostru, jíž je tajemný artefakt, k jehož získání jsou v první polovině komiksu nájemní lovci najati. Nutno podotknout, že nikoliv společně, ale nezávisle na sobě, jako pojistka pro zadavatele práce. Je poměrně úsměvné, když se oba lovci v prvním komiksu potkají a zjistí, že si navzájem zabili své chlebodárce a nakonec odejdou s prázdnou kapsou. Ta scéna mne opravdu pobavila. V druhé půli se opět vynořuje onen artefakt, jakožto mocný nástroj v šílených plánech teroristy a má posloužit ke zničení Coruscantu.  Zam Wesell vyhledá Jango Fetta s tím, že oba nesou jistou osobní zodpovědnost za plánovaný teroristický  čin, neboť zmíněný artefakt pomohli předat do rukou teroristy. Jango se snaží odbýt kolegyni se slovy, že jsou nájemní lovci, nikoliv hrdinové. Zam Wesell je velice přesvědčivá a Galaxie má nakonec své neznámé hrdiny, kteří se objevují i v těch nejpřekvapivějších podobách a nepravděpodobných situacích. Oba obrázkové příběhy mají jiného kreslíře a zcela rozdílný, v prvním případě ruční koloring, přesto tvoří solidní kompaktní celek a pro mne jednoznačně nejlepší příběh v celém omnibusu. Autorem scénáře obou komiksů je Ron Marz.

Komiks Nájemní lovci: Aurra Sing ještě jednou pojednává o najmutí divoženky Aurry na špinavou práci. V tomto kratším obrázkovém příběhu se podíváme, jak lze propojit elementy oheň, voda, vzduch, země s nájemnou vraždou. Síla komiksu spočívá jednoznačně v pointě. Kresba je zajímavá a přispívá k celkové rozmanitosti světa SW.

Následuje prapodivnost s názvem Otrávený měsíc a nutno podotknout, že jsem z toho byl také chvilku otrávený, nikoliv ale měsíc. Příběh je o ničem a počítačově bizarní kresba taktéž. Jediné ponaučení nakonec zní Věci jsou často jiné, než se zdají.

Starfighter: Zkřížené hnáty, jak už název napovídá, bude to johoho, ať teče rum (bez rumu). Ano, tento příběh adoruje klasické pirátské příběhy upravené pro potřeby univerza Star Wars. Vše vyvedeno v krásné moderní kresbě a zajímavém koloringu. Komiks mohl býti důstojnou tečkou za celým omnibusem, ale ještě nekončíme…

Následují komiksy Samá překvapení (k mému nemilému překvapení), Nejvzácnější zbraň, Opakování, matka moudrosti a Válečné stroje. Dosti jsem přemýšlel, jak poslední příběhy kulantně podat a upřimné bude napsati, že jde o reklamu. Můžete tak upadnout do osidel mámení a zakoupit si na doporučení minikomiksu jediovskou stíhačku, váš světelný meč, postavičky se světelnými meči a republikový bitevník. Osobně mám velice vyhraněný názor vůči sprosté reklamě, ale tímto vás nebudu zatěžovat.

V jedné své starší recenzi jsem napsal, že omnibus Star Wars je natolik objemný, že hodlám nakladatelství BB/art zažalovat  pro vznik syndromu karpálního tunelu na mé paži. Platí to opět, neboť kniha je pořádný macek a kus poctivě odvedené řemeslné práce. Vzhledem k novelizaci občanského zákoníku by se mi to vyplatilo a pravděpodobně bych uspěl v soudní při, neboť mé prsty po četbě jen tak volně plandají a sem tam se mimovolně pohnou a naznačí palcem a ukazováčkem potápěčský symbol ok – vše je v pořádku. Nutno však podotknout, že není daleko k signalizaci dochází mi vzduch a nemám vzduch. V přeneseném významu to platí i pro obsah knihy.  Buď jste fanoušek Star Wars a nebo ne. Nic mezi tím, pouze moře vody, či vesmírného vakua. Buď cítíte sílu, nebo ne, bohužel. Tato kniha je dějově jedna z nejslabších v řadě omnibusů Star Wars. Je velká škoda, že drtivá většina komiksů nesnese srovnání s příběhy Jango Fett a Zam Wesell. Nechť vás provází síla.

(Visited 268 times, 1 visits today)
  • Hodnocení Vlčí Boudy
Líbil se ti článek? Okomentuj ho níže.

O AUTOROVI

Redaktor. Knihomol a komiksový nadšenec. Svého času i aktivní kreslíř, dnes na autorské dovolené. Fascinuje ho vesmír, astronomie a starobylé civilizace. Při cestách za megalitickou minulostí naplno propadá potápění a z toho plyne záliba v podvodní fotografii. Má názory, které se často rozchází s hlavním proudem, rád přemýšlí o podstatě a jde k jádru věci.


KOMENTÁŘE