logo

STAR WARS: REBELS – POVSTALCI PROTI IMPÉRIU JIŽ PODRUHÉ

Druhá sezóna Star Wars: Rebels (česky Povstalci) je sice na svém počátku, ale protože z ní zatím máme velikou radost. Podělíme se s vámi o několik informací, zajímavostí a postřehů. Po průvodní skoro hodinové epizodě The Siege of Lothal odvysílané před létem 2015, se konečně dostáváme k samotnému pokračovaní příběhu bandičky schopných psanců, která si nejen, že konečně začíná uvědomovat, že není jedinou rakovinotvornou buňkou v tělě Impéria, ale zároveň cítí, že čím schopnější jsou, tím lepší chemoteriapie se na ně chystá. Mluvíme o nových, a neméně ošklivých inkvizitorech, ale také o samotém Darth Vaderovi, funící ikoně, dostávající po dlouhé době zase nějaký ten prostor k pořádnému povzdvižení.

Dosavadní odvysílané epizody

S02E00 The Siege of Lothalprvně byla odvysílána 20. června 2015, na stanici Disney XD. Přibližně 43 minutový díl ukazuje, jak se skupince rebelů vede po zjištění, že skutečně nejsou sami proti Impériu. Jako součást Phoenix Rebel Cell nyní spadají pod komandéra Sato, jehož příkazy někteří poslouchají velice ochotně, a jiní naopak vůbec. Kanan, jako veterán Klonových válek, kategoricky odmítá vstoupit do dalšího intergalaktického krveprolití, a raději by se vrátil ke guerilla-robinhood stylu, jakým žili předtím.

Únik od tohoto vojenského dilematu přináší nečekaná zpráva od ministrině Maketh Tua, správkyně Lothalu, žádající rebely o pomoc při útěku. Moff Tarkin má na ni pifku, Vader jí dýchá na záda a agent falu…eh…tedy Kallus, za ní slídí jak kowakianská opoještěrka. Na oplátku nabízí informace o dalších povstaleckých frakcích, s nimiž může Phoenix spojit své síly. Po ne příliš dlouhém rozhodování posádka lodi Ghost uznává, že ten, kdo potřebuje pomoc, by neměl být odmítnut, a pro ministrini Tua si dojedou. Jelikož je ale správkyně napíchnutá, útěk se nezdaří. Ministrině umírá při výbuchu raketoplánu a rebelové, obviněni z atentátu, upadají v nevoli lothalanů, a jsou nuceni vypašovat se z planety pomocí starého známého, Lando Calrissiana. Než se tak ale stane, poprvé se utkají s něčím mnohem silnějším, děsivějším, než je inkvizitor – se sithským lordem Darth Vaderem.

Čeho si opravdu cením na The Siege of Lothal, je, jak moc se v souboji Vader vs. Kanan & Ezra, drželi tvůrci něčeho jako vzoru soboje Epizody VI. Není tu moc skákání, hekání, dvojítých tulupů ani jiného tajtrdlíkování. Vlastně je to jen o pár rychlých úderech, ale především Síle, kterou Vader ovládá mnohem lépe, než Kanan i Ezra dohromady. Ani padající tuny kovošrotu nedokáží odrovnat mocného Sidiusova zplozence, a tak se mladí jediové raději dají na ústup.

Tolik k prvnímu, nultému dílu. A abych se dále vyhnula spoilerům, k následujícím, nově odvyslílaným dvěma epizodám jen krátce:

S02E01 The Lost Commanders – Boje se pro rebely nevyvíjí zrovna úspěšně, proto Ahsoka předá posádce Ghostu hlavu taktického droida z Klonových válek, aby jim pomohla najít kamaráda z dob minulých. Po zapojení do přístrojů robot skutečně vyšle signál a nasměruje posádku do systému Seelos, kde nenarazí na nikoho menšího, než CT-7567, CC-3636 a CC-5576-39, neboli také komandéra Rexe, Wolffa a Gregora.

S02E02 Relics Of The Old Republic – Zatím co Kanan bojuje se svou nedůvěrou vůči clone trooperům, zbytek poásdky si s nimi utváří přátelské vztahy. A když na planetu konečně doráží agnet Kallus i se svými AT-AT, je třeba odhodit stranou problémy minulosti a spolupracovat jako tým. Ačkoli si to Kanan nechce přiznat, i on si začíná uvědomovat rozdíl mezi klony kteří zabili jeho mistryni Depa Billabu, a Rexem, jenž zůstal stále věrný svému veliteli Ahsoce Tano.

Zákulisní informace druhé série

Jak tedy zatím můžeme sledovat, okamžitě od prvního dílu se nám společenství povstalců rozrůstá o nové charaktery, známé hlavně a především ze Star Wars: The Clone Wars, animovaného televizního seriálu, vysílaného v letech 2008-2013.

Jeden z režiséru Clone Wars je současný režisér Star Wars: Rebels, David Filoni. Plynule přeplul z jednoho období do druhého, a mohl si tím nárokovat návrat starých dobrých postav, které zanechaly na divácích nezmizitelný otisk.

Jako například Ahsoka Tano:

„Poté, co Ahsoka odešla, bylo opravdu fascinující sledovat reakci určité skupiny lidí, která se nejprve ptala, proč jsme ji vůbec dali dohromady s Anakinem, a najednou – když byla pryč – začali se ptát, proč jsme ji poslali pryč! A tak přišla myšlenka – jak bude její příběh pokračovat? To byla největší otázka, když jsem začal pracovat na Star Wars: Rebels – ‚Co se stalo s Ashokou Tano?‘ A pak, když se vrátila…opravdu nás to všechny dostalo!“ vypráví Dave v šestiminutovém pořadu pro starwars.com o jediné ženské postavě, která doopravdy získala řádnou porci prostoru, a nebyla přitom princezna ani politik.

Kromě očividného zestárnutí Ahsoky, rozvířila fanouškovské vody i informace, že Ahsoka již dále nepoužívá své dva zelené světelné meče. A čímpak, že to je? Odpověď je jednoduchá – už není jedi. Ponechala si lighstaber jako zbraň, kterou skutečně umí používat, ale změna krystalů ze zelených na bílé má důvod v opuštění Řádu.

Podobný comeback jako Ahsoka, zažívaji v Rebels i Rex, Wolffe a Gregor, klonoví vojáci.

„Rex je pravděpodobně nejoblíbenější klon,“ myslí si Dee Bradley Baker, který od počátku Clone Wars namluvil všechny postavy trooperů, a Dave Filoni s ním naprosto souhlasí, soudě i podle zkušenosti ze Star Wars Celebration 2015, kde byl prvně odvysílán trailer k druhé sezóně.

Dodnes můžete na youtube najít videa vlny skandujících fanoušků, když v potichlé hale slyší hlas oznamující: „My name is Rex. Captain!“ a místnost exploduje nadšením.

Dee Bradley Baker vysvětluje proč je tak populární: „Myslím, že Rex je hrdina. Myslím, že většina klonů jsou, mají to tak nějak zapsané v DNA. A když už dojde na boj, nebudou se chovat sobecky. Obětují se, vystoupí z řady a udělají, co je třeba, aby udělali svět lepší…aby udělali vesmír lepším.“

Naprosto novými postavami v druhé sezóně, a bezpochyby těmi nejzajímavějšími, budou noví dva inkviztoři. Předchozí inkvizitor z první řady toho moc nedokázal, vlastně jen zabil dva vojáky a potom zabil sám sebe, ale jeho poslední slova „existují věci mnohem horší, než smrt“ tak trochu naznačují, že nově povolaný páreček bude asi pěkně nažhavená dvojka.

Zatím, co u mužského inkvizitora jméno neznáme (údajně snad Fifth Brother – „Pátý bratr“), jeho ženský protějšek se začíná pomalu vybarvovat. Říká se jí Seventh Sister (Sedmá sestra), a oficiálně se jedná o rasu mirialanů (Luminara Unduli, Barriss Offee apod.).

Je to inkvizitor. Možná se jí říka číslo sedm, ale je jasná jednička,“ říká o své postavě propůjčitelka hlasu, Sarah Michelle Gellar, herečka známá jako „Buffy, přemožitelka upírů“, a zároveň manželka Freddie Prinze Jr., který naopak propůjčuje v Rebels hlas postavě jedie, Kanana Jarruse.

Moje postava věří, že Ahsoka je zpátky, a snaží se jí vystopovat, stejně jako ostatní povstalce, a prostě je všechny zabít,“ usmívá se v rozhovoru pro starwars.com vizuálně nestárnoucí, třicetiosmiletá herečka z New Yorku. „Hraje si s Kananem na kočku a myš – všichni inkviztoři ho chtějí dostat, protože je to jedi, a je to jejich práce, kvůli které jsou na téhle zemi – nebo spíše v této galaxii.“

Na závěr si pohrajeme s několika konspiračními teoriemi, které teď kolem Star Wars: Rebels poletují. Mou nejoblíbenější je vymodlený návrat Obi-Wana Kenobiho, kterého podle Vaderových slov na konci The Siege Of Lothal asi hledá. Existují povedené obrázky Ahsoky a už postaršího Bena, ale lze se domnívat, že se jedná o kvalitní produkt DeviantArtu. Zatímco původní Clone Wars vycházely z designu Genndyho Tartakovsky a mají ostré rysy a pevně řezané linie, Rebels jsou mnohem více disneyovštějíší a zaoblenější. Proto pokud někde narazíte na tento obrázek z povstalecké lodi ve stylu Clone Wars, moc se neradujte. Filoni sice rád přivádí k životu staré postavy, s nimiž měl co dočinění během Star Wars: Clone Wars, a Obi-Wan skutečně má prostor a čas na to zamíchat kartami osudu, ale kdo ví… jeho budoucnost je nejasná až do Epizody IV.

Druhá teorie se týká smrti Kanana a Ezry. Často se opakuje památná Benova věta, že Luke je poslední naděje. To je sporné, protože samotná skutečnost, že celkem pěkná hrstka jediů přežila Rozkaz 66 znamená, že po celé galaxii může být hodně padawanů, jen prostě nejsou ultimátně vyvolení, jako Luke. Osobně se přikláním k možnosti, že by Kanan mohl padnout při získávání plánů k první Hvězdě smrti. Je to heroický skon, hodný jedie jeho formátu, a zachovala by se návaznost na Epizodu IV.

Konečně, nejvíce mně při studiu webových diskuzí a videí pobavila představa Ezry, jako učedníka Darth Vadera. Dávalo by to vlastně smysl – Ezra je labilní, zbrklý a nesoustředěný, a snad až na děti, ho nikdo nemá rád. Už jednou temnou stranu okusil, a šlo mu to vlastně celkem dobře. Je lehce přesvědčitelný. Pokud mu Vader nabídne něco, co se nedá odmítnout (možná zachránit své přátele), bude jen těžko odolávat.

Anebo všechno skončí disneyovským happy endem a Ezra se Sabine budou mít pomalované děti s modrýma vlasama, a Kanan s Herou…mno…nejsem odborník na mezidruhové křížení, ale něco s lekku. Pokud tvůrci budou pokračovat ve stejné náladě a dynamice, jako v prvních dílech, Star Wars: Rebels mají na to, stát se jedním z vysoce kvalitních animáků, ke kterým se člověk i po letech rád vrátí.

(Visited 326 times, 1 visits today)
Líbil se ti článek? Okomentuj ho níže.

O AUTOROVI

Autor. Scénárista bez místa, trekkie, kreslíř, spisovatel, fanda Star Wars a hráč SW: The Old Republic.


KOMENTÁŘE