logo

ZTRACENÉ HVĚZDY: STAR WARS OD SHAKESPEARA

Těsně před koncem roku se Egmontu podařilo vydat několik knih, které se chlubí přízviskem „Journey to Star Wars The Force Awakens“, které nám mají představit pozadí světa Hvězdných válek v pokračující epizodě VII. Knihy byly povětšinou určeny pro mladé, či dětské čtenáře, nicméně já sáhnul po výtisku, který je alespoň pro „Young adult“ čtenáře, neboli puberťáky. Ztracené hvězdy, spisovatelky Claudie Gray, nám představují klasickou variaci Shakespearova příběhu Romeo a Julie, nicméně tentokráte na pozadí oblíbeného universa a přináší nastavení, které odpoví  alespoň na některé otázky, co se v novém filmu objevily.

Podzim a vánoce loňského roku byly ve znamení Star Wars. Nová, již sedmá epizoda s podtitulem Síla se probouzí,  která před vánoci přiletěla do kin, nás zasáhla ze všech stran. Pokud nejste fanoušci Star Wars, tak po tom neskutečně šíleném hypu, který Disney ve svém marketingu přineslo, jste se buď jimi stali, nebo jste je začali nenávidět ještě více. Pokud fanoušci jste, určitě jste odpočítávali každičkou sekundu do premiéry a nad protřelostí reklam jste se potměšile usmívali a kroutili hlavou. Star Wars byli všudypřítomní. Viděli jsme je v reklamách na téměř cokoliv, od mobilních operátorů počínaje, po vložky s křídélky konče. Sedmá epizoda Star Wars udělala dojem, že se jedná o něco naprosto výjimečného. A také to bylo. Jenomže, když si Disney Star Wars vzali pod svá křídla, udělali kompletní stopku celému rozšířujícímu se vesmíru, známému z knih a komiksů. On v těch příbězích byl už takový bordel, neposloupnost dějů a nesmyslné chyby, že k tomu prostě muselo dojít. Objevil se tak kánon nový, který krom původní filmové šestice, obsahuje i několik seriálů a samozřejmě pokračující sedmou epizodu. Nové knihy tak mají vyplnit mezery, které ve filmu neuvidíme a dovysvětlit, co se stalo během těch posledních 30 filmových let.

Ale zpět ke Ztraceným hvězdám. Romeo a Julie? Ano. Je to tak. Příběh začíná u dvojice přátel z dětství, zatažených do nově vybudovaného Impéria, které slibuje mír a klid v galaxii. Thane Kyrell a Ciena Ree milují létání a když se oba dostanou na imperiální akademii, je to pro ně jako splněný sen. Nicméně Thane velice brzo pochopí, že propaganda, kterou Impérium prosazuje, skrývá neskutečné hrůzy dění, které nelze na první pohled vidět. Povrchní nadšení pro imperiální ideologii se mu zbortí jako domeček z karet. Jeho morální kodex, jak být dobrým člověkem, koliduje s láskou k Cieně, a tak i přes silné pouto, které mezi sebou mají, si zvolí cestu, jak pomoci rebelům. Oba milenci se tak ocitnou na opačných stranách barikády a vzniká klasický „romeojuliovský“ komplex, který oba postaví do rolí nepřátel. Příběhy charakterů jsou brilantně tkané do ságy, a rozhodnutí, které oba musí učinit, rizika, které musí podstoupit a to co se jim děje v hlavě, je pro ně neskutečně emotivní a těžké. Románek, který po většinu času mezi nimi je, je mnohem realističtější, než jakýkoliv jiný, který se ve Star Wars objevil (Co si budeme nalhávat. Trapas, který ve filmu představovala romance mezi Anakinem a Padmé byl hodně přes čáru.). Ciena a Thane jsou opravdu zajímavé postavy a jejich příběhy jsou neskutečně živě napsány a to možná lépe než některé známé postavy z univerza. Děj prolíná původní trilogii a finišuje pár let po bitvě u Endoru v epizodě šesté, kdy vyvrcholením má být bitva u Jakku, která je citelná i v nové filmové epizodě. Celý průběh bitvy sice není popsán, ale zanechává v nás pocit, že se na Jakku opravdu bojovalo. A jak to dopadlo známe z filmu.

Necelá pětistovka stránek se četla svižně. Ani jednou jsem neměl pocit, že tato kniha je pro náctileté fanoušky. Naopak. Spíše bych řekl, že i dospělí fanoušci v ní dokáží najít silný příběh, který sice není bůhvíjak originální, ale je skvěle vyprávěn. Není nutné v ní hledat odkazy, nebo představu, jaká asi filmová sedmá epizoda může být. Ztracené hvězdy jsou knihou pro každého fanouška, i když doplňují informace jen okrajově. Zato ve stylu vyprávění si budete libovat, protože tak živý příběh se ve Star Wars jen tak nevidí. Klobouk dolů autorce. Jako fanoušek impéria jsem ocenil náhled do pozadí imperiálního vedení a politiky (Zničit tu rebelskou pakáž, jednou pro vždy!). Ostatní čtenáři, milující Star Wars jako celek, si budou hovět. To zaručuji.

Když mi Disney z kánonu vytlačil Thrawnovu trilogii, doufal jsem, že knižní nástupci expandovaného univerza nebudou jen ploché, splácané příběhy, jako tomu mnohokrát bylo v minulosti. Ztracené hvězdy mě přesvědčily o opaku a jsem moc rád, že u nás vyšly, protože vydaného knižního materiálu je již podstatně více, ale české luhy a háje zatím nezasáhly. Pokud ovšem Claudia Grey ze světa Star Wars něco vydá, rozhodně to budu sledovat. Ztracené hvězdy je přímé, jednoduché a emotivní dílo, které ve vás zanechá silný dojem, že tohle tady chybělo. Romeo a Julie ze světa Star Wars to nemají lehké, stejně tak jako u původního díla a bez urážky, troufám si říct, že je vystavěno podstatně lépe. A ta romantika? Co si budeme nalhávat, každý z nás je v duši romantik, takže jaké pak cavyky.

(Visited 246 times, 1 visits today)
  • Hodnocení Vlčí Boudy
Líbil se ti článek? Okomentuj ho níže.

O AUTOROVI

Admin a zástupce. Administrátor, redaktor, občasný pisálek povídek, osina v zadku všech idiotů, ale jinak kamarád všech, s kterými si má co říct. Filmový nadšenec, hráč her všeho druhu, čtenář knih s fantazií a poslední dobou komiksový dobyvatel.V současné době píše svůj první román.


KOMENTÁŘE