logo

GUVERNÉRŮV TVRDÝ DOPAD

Knižní řada ze světa Živých mrtvých se u nás díky nakladatelství Baronet dočkala svého již čtvrtého pokračování. V této sérii je vše zaměřeno na jedinou osobu. Na muže, který je ztělesněným čistým zlem povstalým z psychopatických vizí a nejkrutějších nočních můr. Guvernér, samozvaný vládce městečka Woodbury, se v tomto díle vydává na svou rozhodující misi. Duchovní otec celého tohoto světa s oživlými mrtvými Robert Kirkman, na této knižní větvi svého vyprávění spolupracuje s americkým spisovatelem Jayem Bonansingou. Tato autorská dvojice si pro knižní řadu vybrala jen určitý segment z původního komiksového vyprávění. A použila postavy, které proslavil nejen komiks, ale především pozdější televizní seriálová adaptace, která se aktuálně pyšní již pátou řadou.

Mnoho komiksových fanoušků doslova škemralo, když se Guvernér vytratil z obrázkových stránek a přálo si návrat tohoto zlého muže. Nejhoršího nepřítele jakého Rick Grimes a skupina přeživších kolem něj do té doby potkala. Návrat byl fanouškům dopřán v televizním zpracování tohoto příběhu, a právě v této knižní řadě, kde je na psychopatického vůdce zaměřena veškerá pozornost. V předchozích knihách jsme se na jeho osud podívali z různých úhlů pohledu. Přišlo vyprávění o něm samotném a jeho bratru, které popisovalo slet událostí, jenž je provázely ihned po vypuknutí zombie apokalypsy. Jeho cestu do města Woodbury a následný politický vzestup. Zlá persóna Živých mrtvých byla představena i z pohledu ostatních zúčastněných. Těch, kteří s ním měli co do činění. Ať již stáli po jeho boku nebo na druhé straně pomyslné ideologické barikády. Příběh o Philipu Blakeovi, který není vůbec tím, za koho se vydává, se v knize nazvané Pád guvernéra 2 uzavře.

Robert Kirkman ani tentokráte nepřestal hrát svou hru s matením fanoušků a vytvářením jakýchsi pomyslných paralelních dějových dimenzí. Určité situace vám budou známy jak z komiksu, tak ze seriálu televize AMC. Jenže vše nakonec dopadne stejně jinak, než čekáte, respektive již znáte. Rick, Michonne, Glenn a skupinka povstalců uprchnou z Woodbury, kde je Guvernér věznil. Zvláště Michonne neuprchne jen tak, ale ještě předtím se rozhodne pořádně zúčtovat s mužem, jenž jí způsobil nemalou bolest. Trpce mu oplatí vše, čeho se na ní dopustil a zanechá jej na okraji propasti mezi životem a smrtí. Jenže zlý muž má opravdu tuhý kořínek, a tak se zase vyškrábe nahoru, k branám svého zhýralého života. Když se zotaví, byť s doživotními následky, prahne po pomstě více, než kdy předtím. Tato touha mu doslova zatemní mozek a své ambice podřídí jedinému cíli. Pro ten je schopen použít všech nekalých praktik, které se za svůj život naučil a zmanipulovat všechny obyvatele Woodbury k dosažení vytýčeného cíle. Tohle všechno přeci víme, stejně jako to, že se strhne rozhodující bitva před branami vězení, kde svůj úkryt našli hlavní postavy komiksu a televizního seriálu. Jenže v téhle knize si jednak vychutnáme onu bitvu nejvíce jak jsme doposud měli příležitost a také neskončí tak, jak nám Kirkman předložil v minulých verzích svého příběhu.

Je jisté, že autoři si jsou vědomi zájmu fanoušků, a tak se nebojí se svými postavami a dějovými liniemi příběhu pořádně experimentovat. Pro navození atmosféry použijí již známé reálie, ale změní události příběhu. Přesně v momentu, kdy čtenář knihy nabude dojmu, že tohle všechno už zná, a dobře ví, co bude vzápětí následovat, přehodí Robert Kirkman a Jay Bonansinga výhybku a příběh pošlou na zatím neobjevenou a nezajetou kolej. Tohle je jedno z největších kouzel téhle knižní řady ze světa Živých mrtvých. Dalším je samozřejmě pohled na duši a osudy samotného Guvernéra, záporáka z největších. Jeho psychologický profil je dobře vykreslen a na pomyslném podnose jsou předloženy jeho řečnické a manipulační schopnosti. Pravda, profily uzurpátorských diktátorů, masových vrahů či psychopatických jedinců už byly kolikráte vylíčeny mnohem lépe. Ale v rámci tohoto fiktivního post apokalyptického světa se povedlo, že vše přesně zapadá do obrazu, který si fanoušci vsugerovali již předtím. Pro fanoušky The Waklking Dead je tahle knižní série jakousi povinností. Ostatním mohu s klidným srdcem říci, že tahle literární řada bude fungovat i bez znalosti komiksové či televizní předlohy. Kirkman a Bonansingou zasadili další kameny do bizarní mozaiky skládající se paralelních vyprávění a rozšířili tak svět oživlých mrtvol o další dějové linie. Povedlo se jim pohrát si s myslí fanoušků a zase otočit stavidla osudu úplně jiným směrem, než jejich věrní čekali. Otázkou tedy jen zůstává, co bude dál… zda starý lišák Robert Kirkman připraví další paralelní eskapádu, či se do toho všeho už nezamotá nebo jestli nakonec neživým přeci jen nedojde dech…

(Visited 61 times, 1 visits today)
  • Hodnocení Vlčí Boudy
Líbil se ti článek? Okomentuj ho níže.

O AUTOROVI

Autor. Komiksový scénárista a publicista, spoluvydavatel komiksového fanzinu BubbleGun, recenzent komiksů, občasný pisatel povídek a hudební kritik. Velký boudí otec zakladatel a spoluautor série Sněhulení.


KOMENTÁŘE