logo

STAR WARS – VZESTUP SITHŮ

Kdysi dávno v předaleké galaxii měla temná strana síly nepěkný zvyk vystrkovat růžky každých tisíc let. Tentokrát však na to šli její stoupenci, temní Sithové, chytře a opatrně. Však to znáte z televize – ze senátora kancléřem a z kancléře Imperátorem. Ale tomuto plánu předcházela pečlivá příprava. A nejen o tom vypráví omnibus Vzestup Sithů. V této předehře k Epizodě I – Skrytá hrozba najdete na 450 stranách celkem sedm povídek. Sedm misí, které by měly filmové fanoušky Star Wars uspokojit nejen samotnými událostmi a blízkostí Epizodě I, ale vesměs také povedenou kresbou. A až na dva scénáře jsou pokaždé scénárista a kreslíř jiní.

Qui-Gon a Obi-Wan: Aurorient Express

(scénář: Mike Kennedy, kresba: Lucas Marangon, 44 stran) 38 let před bitvou u Yavinu

Nad plynnou planetou Yorn Skot, která je mimo politický vliv Republiky, se vznáší luxusní výletní loď Aurorient Express. Kapela hraje, lidé se baví a loď pomalu, ale jistě, klesá do atmosféry a hrozí její rozdrcení tlakem. A aby toho nebylo málo, loď nekomunikuje. Zjistit co se tam děje, to je úkol pro Qui-Gon Jinna  a Obi-Wan Kenobiho. Tak začíná příběh plný zvratů, ve kterém sledují cíle tři různé skupiny a ve hře je jádrová bomba, podtlakoví piráti, nevěrná manželka, ekoterorista, zhrzený plynový magnát Clode Rhoden a bojoví droidi na trupu lodi. Povídka není příliš dlouhá a tak nestačí začít nudit. Kresba je sice pěkná, ale je jednoduchá a lehce hranatá. Asi nejslabší kresba z celé knihy.

Qui-Gon a Obi-Wan: Poslední vzdor na Ord Mantellu

(scénář: Ryder Windham, kresba: Ramon F. Bachs, 65 stran) 37 let před bitvou u Yavinu

Baronka Omnino přilétá na Coruscant. Po přistání dojde k pokusu o atentát a jen díky utajené přítomnosti Qui-Gona a Obi-Wana je útok zmařen. Baronka však Jediema pohrdá, protože právě s Qui-Gon cestoval její manžel, když zemřel na infarkt a baronka jej z toho viní. V zápětí však přijde zpráva, že loď jejího syna, barona Sando, se odchýlila z kurzu a přestala hlásit. A baronka požádá o pomoc nečekaně Qui-Gona. Ten se tak vydává se svým padawanem Obi-Wanem na záchrannou misi. Příběh o nekonečné zášti a nečekaných chutích nás zavede na planetu Ord Mantell, na které žije mimo jiné i  rasa Mantellský Savrip. To je jedna z příšer v holografické hře, kterou Jediové rádi hrají. Příběh obsahuje několik zvratů a má i překvapivou pointu na konci.

Auřina píseň

(scénář: Dean Motter, kresba: Isaac Buckminster Owens, 13 stran) 36 let před bitvou u Yavinu

Velmi krátký příběh o dvou mladých nájemných lovcích. Historka o tom, že když někdo jámu kopá, sám do ní padá. Kupodivu to nemá nic společného ani s rytíři Jedi, ani se Sithy.

Rada Jediů: Vyhlášení války

(scénář: Randy Stradley, kresba: Davidé Fabbri, 89 stran) 33 let před bitvou u Yavinu

Na Mayvitchi 7, jednom z měsíců Amadoru, došlo k napadení základny a útočníky jsou překvapivě Yinchorové, poslední přírůstek senátu. Agresivní rasa, která věří, že pokud jsou dostatečně silní na to, aby se něčeho zmocnili, pak na to mají i nárok. Navíc díky kontaktu s republikou získali nejmodernější bojové technologie, včetně Cortosisových štítu, které při dotyku vypínají světelné meče. Jedi Mace Windu tam pro zklidnění situace poslal dva rytíře, jejichž zohavená těla se právě vrátila. Nekonzultoval tento krok  s radou a tak mu unikl fakt, že  Yinchorové jsou odolní proti Jedioovské manipulaci mysli a poslal je tak vlastně na smrt. S pocitem viny začíná Mace Windu organizovat trestnou výpravu (tedy mírovou misi, jsou to Jediové!), kterou sám povede. V této povídce se začíná rozjíždět celý plán Lorda Sidiouse. Vypráví o průběhu výpravy a války, které se účastní i Qui-Gon a Obi-Wan. Story o konfliktu, ve kterém nejvíce získala temná strana.

Předehra k povstání

(scénář: Jan Strnad, kresba: Anthony Winn, 115 stran) 33 let před bitvou u Yavinu

Předehra k povstání je podle mě nejlepší historka knihy. Příběh je z pera Američana s českým jménem – Jana Strnada. Jeho rodiče, které nikdy nepoznal, pocházeli z Československa. Předehra k povstání se odehrává 33 let před bitvou u Yavinu a vypráví o stárnoucím rytíři Jedi jménem Ki-Adi-Mundi. Žije se svým lidem na planetě Cerea, na kterou je daleko odevšad. Po svém výcviku u mistra Jody se vrátil na svou planetu, aby tam chránil spravedlnost. Na Cereu právě probíhají diskuze, zda se má planeta připojit k republice a stojí proti sobě vládnoucí stařešinové a nespokojená mládež, která by chtěla těžit z technologických vymožeností republiky. Omladinu v tom podporují i republikoví lobisté.

Mundiho mysl však netrápí pouze probíhající diskuze, ale také jeho dcera, která chodí s jedním radikálním mladíkem. Celá situace vyeskaluje ve chvíli, kdy je Mundi veřejně zesměšněn a jeho mečem je zabil jeden z protestujících. Jako by to nestačilo, vrahem je dceřin nápadník, se kterým následně Mundiho dcera utekla. Mundi je pověřen chycením vraha. Jeho vyšetřování jej dovede nejen k do vesmíru a k odhalení pašerácké sítě, ale také k odhalení zločinného chování Obchodní federace. Nebýt světelného meče, byla by to jednoduše dobrá sci-fi s ekologickým přesahem a kritikou konzumní společnosti. Hodně se mi líbily i ty takzvané popisné bubliny. Vyprávění dodaly na dramatičnosti. Ale tady asi velký díl patří překladateli. Ilustrátor předvedl také kvalitní práci a celkový výsledek je tak velmi uspokojivý.

Slib spravedlnosti

(scénář: Jan Strnad, kresba: John Nadeau, 19 stran) 60-80 let před bitvou u Yavinu

I u tohoto příběhu je scénář podepsán Janem Strnadem a je opět o Ki-Adi-Mundim. Vypráví o dramatických okolnostech Mundiho odjezdu na výcvik i o jeho návratu na Ceres s úmyslem chránit spravedlnost a zbavit lid utlačovatele v podobě nájezdníka Bin-Garda-Zon a jeho bandy. Jenže po 20 letech už nejsou některé věci tak, jak byly předtím.

Darth Maul

(scénář: Ron Marz, kresba: Jan Duursemová, 93 stran) 33 let před bitvou u Yavinu

Plány na blokádu Naboo jsou nachystány, ale Lord Sidious obchodní federaci příliš nedůvěřuje. Nechce proto nechat nic náhodě a jako největší riziko pro svůj plán vidí rozsáhlou zločineckou organizaci, která je přítomná ve všech koutech galaxie – Black Sun. Vysílá tak na první samostatný úkol svého učedníka Dart Maula s cílem zbavit Black Sun vedení. Darth Maul se tak vydává na smrtonosnou misi jako nelítostná vraždící mašina. Závěr knihy tak patří tomuto přímočarému příběhu se spoustou mrtvých mafiánů a s velmi pěknou kresbou.

(Visited 197 times, 1 visits today)
  • Hodnocení Vlčí Boudy
Líbil se ti článek? Okomentuj ho níže.

O AUTOROVI

Redaktor. Nejen komiksový nadšenec, milovník tvrdé hudby, dobré whisky, piva a fotografování. Jeden z největších autorů českého internetu :)


KOMENTÁŘE