logo

STAR WARS – LETOPISY RYTÍŘŮ JEDI 1

Máte ji v sobě. Cítíte ji? Pusťte si nějakou libou hudbu, posaďte se do polohy lotosového květu a otevřete své čakry vesmírné energii, která skrze vás začne proudit. A nebo si pusťte heavy metal, nalijte si whisky a začtěte se, jak to s vesmírnou energií dělají skuteční odborníci.

Zlatý věk Sithů. Pět tisíc let před tím, než se jméno Skywalker stalo legendou, vzkvétala Republika pod ochranou rytířů Jedi. V této době se odehrála velká válka. Nejen o této válce vypráví první příběh. Ten je rozdělen do tří kapitol a s 260 stranami je nejdelší v knize. Dozvíme se, jak to bylo s temnými pány ze Sithu, kde se vzali a jak padlo Sithské impérium. Dozvíme se o mladém Jedim Odan-Urrovi, který chtěl zasvětit život studiu historie, ale okolnostmi byl donucen pomoci vyhrát válku sedmi světů a stát se zvěstovatelem útoku Sithů. Seznámíme se se dvěma sourozenci, kteří přišli o své rodiče během sjednocovacích válek císařovny Tety. Sestra a bratr Dragonovi, Jori a Gave, se snažili živit hledáním hyperprostorových tras skrz galaxii a za opravy své lodi platili sliby dobrotivému Huttovi.

Po registraci velmi riskantní trasy kolem nestabilní hvězdy přijde jeden velmi žravý obchodník o své lodi plné nákladu a tak pošle pro Jori a Gavea své lovce. Sourozenci se zachrání bezhlavým útěkem naslepo na druhý konec galaxie. Z hyperprostoru se vynoří uprostřed Sithského Impéria ve chvíli, kdy byl starý temný pan pohřben a páni ze Sithu rozehrávají svou hru o uvolněný trůn. Jori a Gave se tak najednou stávají nejen šachovými figurkami v boji o titul temného pána, ale také jako záminka a nástroj útoku Sithů na Republiku.

Celý příběh z pera Kevina J. Andersona je skvělý. Je napínavý a místy dostává Shakespearovský rozměr. Těm, kteří znají jen filmy, rozšíří znalosti o Sithech, odvěkých záporácích Republiky a řádu Jedi. Fantastická je kresba Chrise Gossetta. Užíval jsem si každé políčko. Ženy jsou krásné, Sithové děsiví a bitvy epické.

Ulic Qel-Droma a onderonské války příšer. O tisíc let pozdějí se odehrává druhý příběh a vypráví o třech mladých Jediech a jejich prvním úkolu na válkou rozervané planetě. Na padesáti stranách se zde rozehrává klasický příběh třetí osoby, která má zasáhnout do cizího sporu. Více snad ani nejde říct, abych nevyzradil pointu tohoto krátkého příběhu. Zmíním ale jednu zvláštnost Oderonské soustavy. Planeta Oderon má čtyři měsíce na velmi rozmanitých drahách. Nejbližší měsíc se nazývá Dxun, má vlastní atmosféru a žijí tam příšerná stvoření, vyznačující se mimořádnou brutalitou. V dávné minulosti se atmosféry Oderonu a Dxunu na krátký okamžik protnuly a toho rychle využily příšery a přelétly z Dxunu na Oderon, kde v té době žily primitivní kmeny. Příběh napsal Tom Veitch a je stejně jako první příběh nakreslen Chrisem Gossettem. Takže opět libová kvalita.

Sága Nomi Sunrider. Ve stejné době, kdy vrcholí boje na Oderonu, se vydává na cestu Nomi Sunrider. Nomi je žena a matka. A také je s ní spojená velká síla, i když nikdy nenašla odvahu ji studovat. Je ženou Andura Sunridera, rytíře Jedi. Se svým mužem a dcerou letí na okraj galaxie za legendárním mistrem Thonem. Andur má pro něj drahocenné Adeganské krystaly a doufá, že jej mistr Thon zasvětí do vyšších úrovní Jediovských znalostí.

Cestou však Andur není opatrný a to jej stojí život. Nomi se tak ocitá nad tělem svého muže, tváří v tvář zabijákům Bogga Hutta. Po zoufalém zahnání útočníků nešťastná Nomi pokračuje už jen s dcerou vstříc nejisté budoucnosti, dále za mistrem Thonem. Doufá, že ji po předání krystalů poradí, jakým směrem se má její život dále ubírat. Ten v ni cítí velkou koncentraci síly a rozhodne se ji i její dceru učit. Ale Bogga Hutt se ještě nevzdal svého úmyslu zmocnit se krystalů.

Příběh napsal opět Tom Veitch. Vypráví o strachu z vlastní moci a o rozhodnutí nevzít již nikdy světelný meč do ruky. O kresbu se tentokrát postarali dva lidi – Janine Johnstonová a David Rach. Kresba první půlky příběhu je pěkná, ale druhá půlka je úplně jiný level. Nádherná práce.

Tím, že se příběhy odehrávají tisíce let před událostmi ve filmech, nemá čtenář pocit, že by na nich nějak parazitovaly. Jsou to úplně neznámé postavy a události a její čtení je tak velmi zábavné. Svým rozsahem vám jejich čtení zabere pár večerů. Kresba je ve všech příbězích skvělá. Vydavatelství BBart, které u nás omnibusy Star Wars vydalo, má teď do konce roku akci a všechny Star Wars omnibusy můžete koupit za 660 Kč. Já můžu s klidným svědomím říct, že za to Letopisy rytířů Jedi rozhodně stojí.

(Visited 214 times, 1 visits today)
  • Hodnocení Vlčí Boudy
Líbil se ti článek? Okomentuj ho níže.

O AUTOROVI

Redaktor. Nejen komiksový nadšenec, milovník tvrdé hudby, dobré whisky, piva a fotografování. Jeden z největších autorů českého internetu :)


KOMENTÁŘE