logo

ŽIVÍ MRTVÍ TŘINÁCT

Pár měsíců uběhlo a nakladatelství Crew naservírovalo již třináctý díl skupiny lidí, kteří brázdí východ USA a snaží se přežít v nehostinném světě zombie apokalypsy – Živí Mrtví  nikdy nekončící komiks Roberta Kirmana. Během svého putování naši hrdinové konečně zakempili v Kolonii. Mají tak alespoň malou jiskru naděje na civilizovaný život a konečně možnost jak se alespoň částečně vrátit k životu, který znali. Opravdu je Kolonie dokonalou oázou klidu a míru? Je vůbec možné vrátit se k opravdovému životu? Dokáže se Rickova skupina z každodenního boje o přežití přizpůsobit a bavit se u piva, grilovat na zahradě se sousedy?

Živí Mrtví (The Walking Dead) již dávno nejsou zombie horor. Ono je úplně jedno, jestli se po světě prohání krvelačné mrtvoly, vraždící virus, emzáci či hyperhladová kuřata. Živí mrtví jsou o lidech, o jejich pocitech, náladách, pudu sebezáchovy a rozhodnutích, se kterými se musí lidská mysl vypořádat. Proto i název série spíše evokuje relaci k lidské skupině, která si prošla peklem, než k různobarevným chrochtajícím hnusákům, kteří se v hordách kupí okolo plotů, a když to nejvíc nečekáte, objeví se za vámi. Ne. To nemůže opravdu nahnat strach ani děcku ve školce. Napětí a strach jsou zde servírovány jinak, založené na činech, víře v přežití a psychickém tlaku na jednotlivce. Lidé se stávají živými mrtvými ve světě, kde vzduch páchne hnilobou.

Putování se zdá být na nějakou dobu u konce. Rickova skupina se usídlila v Komunitě. Na místě, kde se lidé snaží vybudovat civilizovanou společnost. V předchozím díle jsme viděli, jak toto místo našli a jak se jim podařílo se úspěšně začlenit. Zde již vidíme, jak se každý ihned zapojil do prací, které zvládá nejlíp. Glenn se vrátí k průzkumu zákoutí měst a sbírá potřebné suroviny a léky, Abraham pomáhá budovat ochranu okolo celého osídlení a Rick dostane důvěru jako policejní konstábl, aby pomáhal a chránil obyvatelé komunity před jími samými. Prostě normální život, pokud se to takhle dá nazvat. Celý svazek si tak dává šlofíka od depresivního putování a drsných soubojů s nenasytnými zombíky či nepřátelskými skupinami. Naopak spíše vypadá, že by všechno mohlo fungovat, i když je zjevné, že jakýkoliv konflikt balancuje na hranici propasti a je vidět, že komunita lidí vytvořená na základě pudu sebezáchovy je křehká. Velmi křehká. Kniha se tak zaměřuji na lidí, kteří se adaptovali na jiný život a jejich činy házejí čtenářům do placu několik otázek: Jsou naší hrdinové schopni žít na bezpečném místě, po tom všem co si prožili? Je Rick opravdu tím hrdinným vůdcem, nebo jen trpí post-traumatickým syndromem? Není celá myšlenka soužití absurdní?

Podívejme se zpátky a zeptejme se sami, jak vnímáme dosavadní příběh Živých Mrtvých. Kdykoliv postavy narazí na novou skupinu, myslíme si, že to dopadne špatně, nebo naopak věříme ve šťastný konec? Kdykoliv otáčíme stránku, doufáme v krvavou lázeň, nebo vyhledáváme znaky rozhodnutí nutných k přežití? The Walking Dead využívá formát příběhu naplno a časem, který jsme jednotlivým charakterům věnovali, s odstupem můžeme říct, jak nám stačí “jen” si klást otázky o morálce a lidské přirozenosti. Zbytek je jen kvalitní omáčka, kterou autorovi zbaštíme. A tak i v třináctém svazku jsou chvile, kdy se budete klepat do čela sekyrou. Násilí a teror přichází z vnitra člověka a zase tady musí být Rick, který dělá věci po svém, aby ochránil sobě blízké. A nemyslím si, že to dělá vždycky dobře, což je setsakramentsky dobře. A tak sledujeme, jak do sebe narážejí dvě vůdcovské osobnosti – Douglas, bývalý kongresman je vážený vůdce komunity, využívající pochopení jako nástroje svého vedení, a který umí dát šanci komukoliv, kdo si jí zaslouží. Na druhé straně je náš Rick, bojem ošlehaný, labilní a nekompromisní, který věci řeší černobíle. Tohle jsme však viděli tolikrát, že to začíná být divné klišé. Komiksový zážitek tudiž kolísá nahoru a dolů a vážně doufám, že Kirkman k tomu má svůj důvod a že se schyluje zase k nějakému velkému “wow” momentu. Snad se z toho nestane jen čistá psychologická a morální fáračka bez hloubky dějového okolí.

Televizní seriál nám vstoupil do páté sezóny a v současné době se velice přibližuje k současnému komiksovému příběhu. Jistě, pár postav se oproti předloze vyměnilo, nicméně jakákoliv náhrada povahově střídá původní charaktery, uvidíme, kam to povede. Komiksový třináctý díl je plný napětí, stoupajících tendencí a opět s hromadou keců, které někdy nudí neboť nepřekvapí. V tradičním obalu, knížku zhltáte za chvilku a ať si z toho odnesete pocit jakýkoliv, Živí Mrtví fungují. Ve věčně se opakujícím světě, se stejnými problémy, stejnými psychickými průjmy, ale fungují.

(Visited 147 times, 1 visits today)
  • Hodnocení Vlčí Boudy
Líbil se ti článek? Okomentuj ho níže.

O AUTOROVI

Admin a zástupce. Administrátor, redaktor, občasný pisálek povídek, osina v zadku všech idiotů, ale jinak kamarád všech, s kterými si má co říct. Filmový nadšenec, hráč her všeho druhu, čtenář knih s fantazií a poslední dobou komiksový dobyvatel.V současné době píše svůj první román.


KOMENTÁŘE