OD ENTERPRISE K U.S.S. TITAN: KNIŽNÍ PRŮVODCE ŽIVOTEM DEANNY TROI A WILLIAMA RIKERA, ČÁST II.
Vítám čtenáře u dalšího dílu seriálu. Jak již bylo zmíněno v první části, druhá část se bude věnovat knize Petera Davida: Imzadi 2: Trojuhelník. Pro pořádek si ale nejprve uvedeme informace potřebné pro zdárné pochopení vyprávění o této knize. Druhý díl je ve své podstatě poněkud komplexnější a zahrnuje mnohem více postav – ať už známých či neznámých. Rozhodně ale přináší kvalitní zábavu s nečekaným koncem. Kniha Imzadi 2: Trojuhelník vyšla poprvé v 1. října roku 1998 a v anglické verzi má 375 stran. Český překlad nabídlo nakladatelství Laser-books v roce 2007. Knihu přeložil Radim Rouče, obálku zpracoval J.P. Krásný.
Osudná Nervala IV.
Momentálně se nacházíme v roce 2361 na planetě Nervala IV. Poručík William Riker právě asistuje transportu ohrožené posádky na palubu U.S.S. Potěmkin. Všudypřítomná atmosférická distorze komplikuje přesun lidí. Je to nebezpečná situace. Riker je poslední na planetě, jeho tělo začíná pomalu problikávat jiskřivými barvami transportního paprsku. Aby se signál neztratil, použijí transportní důstojníci sekundární paprsek k posílení přenosu. Do bufferu na Potěmkinu přicházejí dva signály a William Riker je úspěšně transportován na loď.
Jenže ten druhý zůstává na Nervale IV. Takovou situaci nikdo nečekal. Vyvolaný podpůrný paprsek se odrazil od atmosférické distorze a zhomtnil dva Rikery. Jednoho, který dál pokračoval svůj život a stal se prvním důstojníkem na U.S.S. Enterpise-D, a druhého, kterému nezbylo nic víc než čekat. A tak se stalo, že byl roku 2369 objeven na dávno opuštěné Nervale IV. osamocený muž. Poručík W. Thomas Riker.
Jak (ne)prosté…
Nebyl by to správný příběh o lásce, kdyby nebylo o koho a s kým bojovat. A jinak tomu není ani v případe Williama Rikera a Deanny Troi. Jejich striktně profesionální vztah, který se rozhodli mezi sebou budovat, logicky neznamenal absenci opačného pohlaví v osobním životě. Jak by taky mohl? Rikerova pověst svůdníka a milovníka se táhla napříč galaxiemi a Deannina jemná, chápavá duše a pronikavý pohled černých betazoidských očí, mohl zamotat hlavu jakémukoli muži. Včetně Klingona, avšak k tomu později.
Nyní zpátky k událostem z roku 2369, kdy na sebe neměli křehká Betazoidka a statný Klingon ještě ani pomyšlení. V epizodě Star Trek: The Next Generation S06xE24 Second Chances přilétá po osmi letech na orbitu Nervaly IV. U.S.S. Enterprise-D, která nese na palubě nic netušícího Williama Rikera. Jeho vzpomínky na tehdy hektickou evakuaci téměř zmizely s jejím úspěšným koncem, proto se nijak příliš nezabývá teorizování nad tím, co by mohlo být dole.
Inženýr Geordi La Forge konečně hlásí možnost přenosu a výsadek se transportuje na planetu. Ihned poté, co se jejich nohy zhmotní na pevné zemi, zaznamenává poručík Dat údaje o živé bytosti blížící se jejich směrem. Všichni napjatě sledují, kdo že se to vynoří ze tmy. Pln nadšení, že se pro něj konečně někdo vrátil, přichází poručík William Thomas Riker k výsadku. Že ale spatří sám sebe – upravenějšího, s vyšší hodností a velící uniformou – o tom by se mu nesnilo ani v nejdivočejších snech.
Těžko říct, z jakých pohnutek se tvůrci Star Treku rozhodli, že vytvoří identickou kopii Williama Rikera a zkomplikují tak život nejen Rikerům samotným, ale i Deanně Troi. Dne 24.května 1993 odvysílala americká televize první díl s Thomasem Rikerem a opět tak nabídla spisovatelům a scénáristům šokující novinku, se kterou mohli v následujících letech pracovat.
Poručík William Thomas Riker
Transportní duplikát, známý spíše jako Thomas Riker, je i přes identickou vizuální stránku přece jen od Williama odlišný. Thomas prošel díky rokům samoty na Nervale IV. podstatnou mentální proměnou, na hony vzdálenou od úspěšného osudu Williama, který stavěl svou kariéru nade všechno. Thomas je vůči Williamovi něco jako nepovedený bratr – černá ovce rodiny, o které by bylo lepší nevědět. Ve své podstatě je zrcadlem Williamových špatných stránek. Poté, co Thomas opustil v roce 2369 U.S.S. Enterprise-D, byl převelen na U.S.S. Ghandi, kde měl ideálně začít nový život. Stále to byl Riker, takže o jeho schopnostech nikdo nepochyboval. To spíš Thomas pochyboval sám o sobě. Nebyl nic víc než duplikát.
Sice o nic méně skutečný než komandér William Riker, ale přesto kopie. Proto se rozhodl změnit. Je těžké odhadnout, z jak velké části za to mohla frustrace z “lepšího” Williama, ale Thomas přestal jednat podle stanov Hvězdné flotily a začal jednat podle svých vlastních stanov. Podle svědomí a přesvědčení. Na začátku roku 2371 se přidal k odbojové organizaci zvané Maquisté. Členové Maquistů byli narozeni na planetách Federace. Patřili mezi ně i bývalí důstojníci Flotily. Jejich snahou bylo zabránit okupaci federačních kolonií nepřátelskou rasou Cardassianů. Tento záměr byl šlechetný, ale Maquisté brali zákon do vlastních rukou, což neneslo dobrotu. Právě v roce 2371, v přestrojení za Williama Rikera, ukradl Thomas U.S.S. Defiant, se kterou měl v plánu objevit v Cardassianském vesmírném prostoru místo, kde budují válečné lodě. Tato mise skončila Thomasovým uvězněním na Lazonu II. v cardassianském pracovním táboře.
Kráska a Klingon
Před knihou samotnou uděláme ještě poslední odbočku, a to k páru, který se utvořil ještě na Enterprise-D, někdy v roce 2370, během řešení záhadné sebevraždy na palubě lodi. V epizodě Star Trek: The Next Generation S07xE18: Eye of the Beholder můžeme sledovat dramaticky se rozvíjející vztah mezi poradkyní Troi a klingonským poručíkem Worfem. Tento svazek trval až do roku 2371, kdy se odehrává děj Imzadi 2: Trojuhelník.
Ochutnávka děje…
Problémem knihy Imzadi 2: Trojuhelník je fakt, že nabízí příběhy hned několika různch charakterů, které se nakonec více či méně setkají, proto je težké je smysluplně pár řádky popsat. Jako návnadu ale nabídneme alespon tři krátké sneak-peaky:
1. Jedna dějová linka se týká Thomase Rikera, který společně s romulanskými vojáky pod vedením krásné Sely (kříženec Romulana a člověka) osnuje temný plán, jak zavléct válku do galaxie.
2. V další lince sledujeme patálie Deanny Troi zasnoubené s poručíkem Worfem a jejich návštěvu u Deanniny matky Lwaxanny, která rozhodně není zcela přesvědčena, že tento „pan Woof“ je pro její dcerušku ten pravý.
3. A samozřejmě by to nebylo Imzadi, aby se zde nepohyboval i William Riker, který i přes jasně vymezené mantinely jeho vztahu s Deannou cítí potřebu se vyjádřit.
Nutno dodat, že Will se v tomto případě nachází ve velice zajímavé situaci – na jedné straně musí plnit povinnosti důstojníka Hvězdné flotily, na straně druhé musí zachránit svou milovanou Deannu ze zajetí, i když mu pan Worf permanentně dýchá na záda. A do toho ten zpropadený Thomas… Jak se celá tato situace vyvrbí a jak to všechno nakonec dopadne, se dozvíve v Imzadi 2: Trojuhelník!
Shrnutí
Stejně jako předchozí díl, i Imzadi 2: Trojuhelník má svůj audiobook. Nyní jej ale namluvil Robert O’Reilly, startrekovský herec, známý především postavou klingonského bojovníka Gowrona. Audibook je stejně kvalitní jako kniha, ale O’Reillyho zvláštní, trochu možná „umečený“ hlas lehce ubírá na dramatičnosti některých scén. Přesto všechny Klingony, kteří se v knize vyskytují, dabuje s krásnou oddaností, a dokonce mluví i klingonsky. Celkově má Imzadi 2: Trojuhelník skvělý děj, který má nápad, spád a šokující závěr. Jediné, co bych vytkla, je dle mého špatně uchopený charakter pana Worfa.
Z knihy jsem měla pocit, jakoby se Peter David snažil záměrně směřovat čtenáře k tomu, aby fandili Williamu Rikerovi. Vykresluje Worfa jako klingona, který má defacto „vymytý mozek“, a dokáže se vyjadřovat jen jako Klingon. Není schopný ani vést konverazaci na jakékoli téma, aniž by do toho tahal válku, válčení, souboje, smrt a utrpení. V tom podle mého postava Worfa vůbec není, ale rozhodně se tak ukazuje kontrast mezi Williamem a Worfem. Jen si člověk občas ťuká při čtení na čelo a říká si: „Co na tom Klingonovi ta holka proboha vidí?“
Dobrá otázka, ale nakonec asi nic moc, protože kdyby ano, skončilo by naše putování s postavami Deanny a Williama právě tady. Naštěstí tomu tak ale není a my znovu setkáme u části III., kdy už konečně začneme rozebírat novější tvorbu – a to jsou knihy ze serie Star Trek: U.S.S. Titan…