logo

Čtyřicet let hrůzy Stephena Kinga

Soudím, že dospělý jedinec, kterýžto (ještě) adoruje popkulturní modly, vykazuje jisté chorobné rysy. Pobožné uctívání masmediálních bůžků se dá pochopit u náctiletých, kteří potřebují vzory a  teprve se v životě hledají či si pokouší nalézt své místo ve společnosti. Hysterické chování, nadměrné pocení, zvýšený krevní tlak a afektované omdlévání při pouhém vyslovení jména idolu, náleží z mého pohledu spíše mládeži, než časem vyzrálým lidem. Ale abych jenom nemudroval či nekázal vodu a samotný nepil víno, tak jsem se zamyslel sám nad sebou a nalezl osobu známou širokým masám, jež došla v mém případě téměř zbožštění. Téměř?

Onou ikonou je americký spisovatel Stephen King (*1947), v čemž mne utvrdilo důkladné prozkoumání mé svatyně, knihovny. Prohýbající se police obsahují, mimo jiné, kompletní tvorbu Stephena Kinga, přičemž nejstarší svazek Mrtvá zóna  byl vydán ve slovenštině nakladatelstvím Smena v Edícii Máj a pochází z roku 1987. Nu, to máme rovných třicet let střádání knih, a je to asi lehce patologické chování, že?

Americký sen

Co na tom vytáhlém obrýleném chlapíkovi vlastně je, že má tu zvláštní schopnost uhranout a omámit i člověka, jenž se domnívá, že je vůči autoritám imunní? Troufám si tvrdit, že vysvětlení není tak jednoduché a rozhodně vám s ním pomůže profesionální životopisec George Beahm ve své knize Stephen King – Čtyřicet let hrůzy – Život a dílo krále hororu (The Stephen King Companion). Objemný svazek, s poněkud kostrbatým českým názvem, je už třetí verze průvodce universem Stephena Kinga. Poprvé kniha vyšla v roce 1989, následně roku 1995 a toto aktuální vydání je omezeno časovou hranicí roku 2015. Je tudíž pochopitelné, že co se stalo po datu redakční uzávěrky v knize nenajdete. V tuzemsku se jedná o vydání první.

Publikace George Beahma je poutavým shrnutím čtyřicetileté tvůrčí cesty světového fenoménu, bráno od prvního vydání románu Carrie (1974), kterým Stephen King bezesporu je. King je natolik známý úkaz, že i člověk, který nečetl žádnou z jeho knih bezpečně ví, že je takzvaným Králem hororu, což je možná ku škodě věci. Avšak dílo SK není tak snadno zařaditelné do nějaké žánrové škatulky, jak jistě potvrdí každý jeho fanoušek, nebo autor této biografické knihy.

Nálepky Král hororu či Mistr hrůzy jsou limitující a mnohdy spíše odrazují potencionálního čtenáře. Pravda se ovšem nalézá jinde. King napsal samozřejmě ryzí horory, ale také sci-fi, postapo, detektivky, civilní povídky, básně, eseje, scénáře a třeba i dětskou fantasy (Dračí oči).

Faktem je, že nadpřirozeno se jako červená nit vine prací SK, ale hlavní postavení v jeho příbězích má vždy prostý člověk, jako vy a já, který se dostává do mimořádné nebo mezní situace. Pak již stačí pouze přikládat polínka pod kotel a sledovat, co se bude dít… A ono se bude dít, v tom je SK Velmistr. Vyprávění je to, co ovládá bravurně! Stephen King vytváří ve své pestré tvorbě jakousi spojnici mezi popkulturou a vysokou literaturou, a to mnohdy k neskrývanému vzteku rozličných akademiků. Těch stejných, jejichž invenci paradoxně dotují vysoké náklady a bezkonkurenční  prodeje Kingových knih.

Kniha Stephen King – Čtyřicet let hrůzy – Život a dílo krále hororu líčí nelehké dětství v chudobě, kdy rodinu SK opustil otec a následnou životní anabázi, až po celosvětové postavení proslaveného autora bestsellerů, který na co sáhne, to promění v kupu zlaťáků. Zkrátka a dobře, King je zavedená obchodní značka, což nikterak nepokřivilo jeho charakter a vzhledem ke svému bídnému původu se stal příkladným filantropem. Respekt.

Autor biografického svazku čerpá mnohdy přímo z Kingových nebeletristických knih, a to konkrétně O psaní a Danse Macabre, které jsou plny intimních myšlenek stejně jako Kingovy proslulé literární předmluvy. Nicméně v tomto ohledu by se životopisec z povolání příliš nelišil od jemu podobných (např. Lisa Rogak-Mistr strachu) a tak čtenáři přidává bonusy v podobě vlastních komentářů, erudované rozbory, atraktivní rozhovory, recenze a bohatý fotografický či ilustrační materiál. Vyprávění o mimořádném osudu SK je seřazeno chronologicky a po časové ose jsou kriticky rozebrány jednotlivé knihy, tak jak byly postupně  napsány. Dobře fungují hojné poznámky pod čarou, které se například odkazují k americkým reáliím nebo českému vydání Kingových titulů a čtenář díky tomu neztrácí nit.

George Beahm vybral závěrem publikace i deset filmových adaptací, dle vlastního uvážení, natočených podle knižní předlohy SK a vysvětluje také, co jsou to dolarové filmy. Osobně bych se bez této vatové výplně obešel, neboť není žádným tajemstvím, že Mistr píše filmově a své snové obrazy maluje slovy, pročež jsou samotné snímky velice často slabým odvarem. Čest výjimkám. Pokud jde o můj názor, tak jsem se po shlédnutí Temné věže (2017) zařekl, že již nikdy nepůjdu na biják natočený dle předlohy SK. Udělalo se mi šoufl a kdyby fungovala nějaká světská spravedlnost, požadoval bych nazpět vstupné. Sorry jako.

Publikaci nemám v zásadě co vytknout, snad jen s výjimkou nepraktického provedení v bílé barvě (přebal a desky), což vyžaduje po čtenáři, i vzhledem k objemnosti svazku, mnoho opatrnosti. Možná bych zde navázal i na autorův sklon k obhajobě limitovaných edic, který rozhodně nesdílím. Jsem toho názoru, že knihy se mají číst, sice s posvátnou úctou, ale číst! Poslední výtka jde (asi) směrem k překladu, kde jsem na straně 410 našel prapodivný obrat nepopsaná bonboniéra, není správně nerozbalená?

Článek jsem začal v čistě individuální rovině a v tomto kontextu se odráží i mé přesvědčení, že kniha je vhodná více pro zasvěcené obdivovatele vesmíru SK, nežli pro lidi neinformované nebo znalé pouze kinematografie vzniklé na motivy SK. Těm druhým mudlům bych upřimně doporučil nejprve sáhnout po některé z jeho četných knih a teorii si nechat na jindy. Říká se, trocha teorie nikoho nezabije, ale nevěřte tomu, ta Kingova má ostré drápky a zuby 😉

Jak vidno, Stephen King je stále plodným spisovatelem a největší noční můrou jeho příznivců by se mohlo stát prohlášení, odcházím do důchodu, což se již skutečně jednou stalo… Závěrem mi nezbývá, než popřát muži, který nás straší pro naše dobro „Dlouhé dny a příjemné noci!“

Knihu Stephen King – Čtyřicet let hrůzy – Život a dílo krále hororu vydalo nakladatelství BARONET v roce 2017. Překlad provedla Dana Chodilová.

(Visited 802 times, 1 visits today)
  • Hodnocení Vlčí Boudy
Líbil se ti článek? Okomentuj ho níže.

O AUTOROVI

Redaktor. Knihomol a komiksový nadšenec. Svého času i aktivní kreslíř, dnes na autorské dovolené. Fascinuje ho vesmír, astronomie a starobylé civilizace. Při cestách za megalitickou minulostí naplno propadá potápění a z toho plyne záliba v podvodní fotografii. Má názory, které se často rozchází s hlavním proudem, rád přemýšlí o podstatě a jde k jádru věci.


KOMENTÁŘE