logo

REVIVAL STEPHENA KINGA

Jednoho říjnového dne v roce 1962 si šestiletý Jamie Morton hrál s plastovými vojáčky. Co naplat, že v té době visel osud světa na vlásku kvůli velkým klukům, co si ještě nepřestali hrát na vojáky. Zkrátka a dobře, chlapci už jsou takoví. Malý Jamie sváděl bitvu několika posledních hrdinských Američanů (jak jinak) proti Hitlerovi, když ho zakryl temný stín. V živote jsou okamžiky, jež se člověku natrvalo a nesmazatelně vtisknou do paměti. Tento moment je jedním z nich.

Stín patřil reverendu Charlesi Jacobsovi, který přijel do novoanglického městečka, aby obsadil uvolněné místo po zesnulém knězi. Mladý duchovní si velice brzy získá náklonnost a srdce zdejších obyvatel. Jistě tomu napomůže i jeho krásná žena a úžasný malý synek, kteří ho v zápětí následují. Kněz je přímo ztělesněním dobroty a ochoty. Někdy je proti temnému pozadí téměř patrná gloriola. Ve svatostánku dokáže zajímavě mluvit a díky tomu naplnit léty prořídlé kostelní lavice. Kdykoliv může, tak sklouzne k oblíbenému tématu elektřina, která je jeho patologickou vášní. Sem tam až nezdravou a v těchto chvilkách se dají tušit v jeho kadeřích malé elektrizující růžky. Lidé ho tak berou a časem si zvyknou na jeho posedlost. Vše probíhá málem jako v americké telenovele, až do okamžiku drsné hrůzy, kdy Charles přichází o rodinu při tragické autonehodě. Bolestná ztráta jím natolik otřese, že při jednom z kázání, jež vejde ve známost jako Strašlivé kázání, zavrhne Boha. Následuje vyhazov z řad církve a smutný odchod z městečka.

Jamie putuje životem a pomalu stárne. Objevuje v sobě utajené nadání v umění hry na kytaru. Sice to není na sólo, ale vždy se najde kapela, jež potřebuje dalšího do party. Skoro bych napsal druhé housle, kdyby nešlo o paradox. To mu celkem vyhovuje. Rychlé peníze, nemít žádnou zodpovědnost, žádné závazky, žádné povinnosti. Být postradatelný, volný a svobodný. Začne vystupovat a část svého života zasvětí, jak už napsal kdysi dříve Stephen King v Temné věži  „existenci feťáka na plný úvazek“. Následuje divoká jízda plná zapomenutých městeček, pódií a nezapomenutelných absťáků. Drtivá většina narkomanů jsou chodící mrtvoly, jen o tom ještě nevědí. Tělo chřadne a mozek se pohybuje po jiných drahách. V této závěrečné etapě svého bytí potkává Jamie opět bývalého kněze Charlese Jacobse, jenž se dal na dráhu revivalového podnikání. Léčí nemocné a smrtelně nemocné pomocí své posedlosti, tajné elektřiny.  Vše ukrývá za víru, což vypadá jako cynický žert na účet náboženství. Jejich setkání je osudové. Charles vyléčí Jamieho z jeho závislosti na drogách a v podstatě mu tak zachrání život, který hrozil pádem do jámy plné jehel od injekčních stříkaček. „Řítil se po raušové dálnici přímo do pekel,“ napsal výstižně S. King.

Životy „dávných přátel“ se již po druhé vydají po vlastní cestě, aby jim prozřetelnost ještě jednou přehodila výhybky a oni se potkali na konečné stanici. Jamie chápe, že nic v životě není zadarmo a jednoho dne musí splatit svůj dluh… Jakoby platilo „Do třetice všeho dobrého i zlého.“

Kniha Revival je mrazivý román z poněkud vyšinuté mysli Stephena Kinga. Na straně 302 cituje Carla Gustava  Junga: „Nejgeniálnější vypravěči jsou v blázincích.“ Nadšený obdivovatel jistě ví, že sám King mnohdy balancoval na hrané příčetnosti a nepříčetnosti. Pokud jste to netušili, teď už to víte. Celý jeho život ho provází děsivé noční můry, což mu osobně věřím a nemyslím si, že jde o PR. To nemá rozhodně zapotřebí. Začínal od píky, měl hluboko do kapsy a byl v dluzích. Prošel závislostí na alkoholu a drogách, až na současný trůn a ikonu „mistra světového hororu.“ Smyšlené literární postavy jsou poměrně často ztělesněním jeho alter ega. Jsem pevně přesvědčen, že právě v této skutečnosti je ukryt klíč k jeho závratnému úspěchu. Dokáže se prodat v tom dobrém i zlém a temnota je tak lákavá…

Přesně taková je i postava Jamie Mortona, jenž má s autorem románu až příliš mnoho podobných paralel… Nostalgická šedesátá léta, drogy, psaní pamětí a hra na kytaru. Jistě „Všechny ty zasraný fláky začínají v E dur“. Ano, i Stephen King působí jako basový kytarista v literární kapele The Remainders. Jamie Morton je Kingovo druhé já.

Po předchozím románu Pan Mercedes, jsem byl zvědav kam se spisovatel vydá ve své tvůrčí invenci. Zda zůstane na zemi u civilního tématu, nebo zabrousí do světa nadpřirozena. Revival je příběhem zestárlého muže, jenž se vrací až na hranice dětských vzpomínek, aby vyprávěl čtenáři svůj neskutečný osud. Kniha má něco málo přes tři sta stran, což je na King a jeden lidský život málo, ale   budiž. King se po té, co ho v roce 1999 kousek od jeho letního domu v Maine srazila dodávka a málem ho zabila odmlčel. Reálně uvažoval, že přestane psát a ukončí svou literární kariéru. Nicméně vrátil se na scénu s prohlášením, že jeho knihy už nebudou nikdy tak objemné jako dříve, a že napíše maximálně jednu knihu ročně. Bože, děkuji i za to „málo“ a modleme se. Haleluja, haleluja, haleluja… Dobře to už přeháním a napodobuji zázračný gospel Charlese Jacobse.

Při četbě jsem si do dvou třetin knihy nebyl úplně jist, zda příběh překročí meze reality a smaže hranici mezi skutečností a fikcí. Samozřejmě ihned od počátku jsou patrné jisté náznaky ohledně tajné elektřiny a její neznámé moci. Což samo o sobě není dosti nadpřirozené. Čtenář, jež se zajímal o pestrý život srbského fyzika a vynálezce Nikoly Tesly nebude nikdy překvapen co se tohoto fenoménu týče. Ostatně v Charlesi Jacobsovi jsem spatřoval právě geniálního Teslu. Román postupně graduje. Překračuje hranice reality a uděluje poctu klasikům hororové literatury (Lovecraft, Shelleyová, Stoker, Bradbury).

Stephen King je také takovým stárnoucím mužem a prostřednictvím fiktivní postavy se zamýšlí nad smyslem lidské existence a tím, co přijde po životě. Pokud tam tedy něco je, jestli tam na nás něco čeká s otevřenou náručí, či číhá s otevřenou tlamou. Nebo tam je Nicota? Kdo ví? Ti co tam jsou, nepoví. Existuje život po životě? Ta otázka je stará jako lidstvo samo a přes propast věků zůstává stále nezodpovězena. Zneklidňující téma pozemského bytí a posmrtné existence je ústřední látkou a osnovou, jež se táhne celou knihou. King má za sebou bohatou kariéru a zkušenosti. Má již svůj věk a dokáže podat životní moudra jednoduše, srozumitelně a polopatě. Jeho postoje a názory se mi díky tomu čtou lépe, než postřehy spisovatele kterému teče ještě mléko po bradě. Je myslím bez diskuze, že například dvacetiletý pisálek nemůže nikdy vystihnout pocity starého kmeta, přičemž obráceně to lze. To je jedna z mála nesporných výhod stáří.

Temný román z pera S. Kinga není dějově cosi revolučně převratného. To rozhodně ne. Ostatně autora hltám již 27 let a myslím si, že ho mám „tak trochu přečteného.“ King nepřekvapuje   šokující trojitou pointou a dvojitou piruetou. Ani omylem. Na to je už příliš protřelý spisovatel, aby se utopil v nesmyslném překombinování. Jeho síla tkví v tom, že dokáže klást čtenáři nepříjemné mrazivé otázky, jež vytěsňujeme ze své mysli. Je to společensky tabuizované téma smrti a jeho podání se pohybuje někde na rozmezí Hamleta a Descartese. Záleží z jaké strany se budete na příběh dívat. Stephen King stojí uprostřed, jako převozník mrtvých do podsvětí Charón a řve hrůzou!!!

Kniha Revival vyšla v nakladatelství Pavel Dobrovský – Beta s.r.o. v roce 2015. Překlad provedla již tradičně Linda Bartošková.

(Visited 138 times, 1 visits today)
  • Hodnocení Vlčí Boudy
Líbil se ti článek? Okomentuj ho níže.

O AUTOROVI

Redaktor. Knihomol a komiksový nadšenec. Svého času i aktivní kreslíř, dnes na autorské dovolené. Fascinuje ho vesmír, astronomie a starobylé civilizace. Při cestách za megalitickou minulostí naplno propadá potápění a z toho plyne záliba v podvodní fotografii. Má názory, které se často rozchází s hlavním proudem, rád přemýšlí o podstatě a jde k jádru věci.


KOMENTÁŘE