logo

BAZAR ZLÝCH SNŮ MÁ OTEVŘENO NONSTOP

bazar zlých snů recenze

Senzitivní jedinec, který se prošel skutečným, nikoliv virtuálním bazarem, poznal na vlastní kůži   mimotělní zkušenost… Toliko rozličných vůní a zároveň pachů na jednom místě. Toliko vytříbeného kvalitního sortimentu, ruku v ruce s brakem. Toliko obtěžujícího hluku společně s blahodárným tichem v omezeném  prostoru. Toliko krásy i ohavnosti. Toliko světla a temných koutů, kde číhají přeludy. Toliko různých kontrastů a protikladů nabízí tržiště. Přistupte blíže, vážení! Americký spisovatel Stephen King rozprostřel plážovou deku a nabízí své prvotřídní zboží! Možná přidá i vlastní duši a pokud si nedáte pozor, třeba vás připraví o tu vaší. Vítejte, Bazar zlých snů právě otevřel!

Nějaký ten pátek třináctého utekl od doby, kdy naposledy vyšla kniha povídek mistra hororu pod názvem Černočerná tma. Mezitím spisovatel nepodlehl sladké zahálce a vydal několik dalších románových novinek, které jsem kvitoval s povděkem. Bůh žehnej mozku amerického génia! Nicméně, samostatné sbírky povídek z pera Stephena Kinga bývají pro mne obřadní, až rituální záležitostí. Podrobnosti nebudu z dobrých důvodů raději uvádět, neboť bych pravděpodobně skončil jako pacient v psychiatrické nemocnici v Bohnicích, nebo… Dobře, dobře, zpátky k tématu, kde jsem to skončil? Ach ano, ty prokleté povídky.

Sbírka povídek Bazar zlých snů přináší těžkotonážní nálož rovných dvaceti povídek, které mají převážně svou premiéru v knižní podobě, a to je pro fanoušky mistra Kinga vždy důvod k velké oslavě. Původně jsem měl v úmyslu rozebrat jednotlivé texty nezávisle, což, jak jistě uznáte, vzhledem k počtu není možné, takže to vezmu letem záhrobním světem.

Co přímo zbožňuji na díle Stephena Kinga, jsou jeho knižní úvody či předmluvy k povídkám a epilogy. To fakt žeru. Nejsem čtenář, jenž se spokojí pouze s hodnotným obsahem, ale rád pátrám po tvůrcově záblesku inspirace. Po tom zázračném vnuknutí a jeho patologické potřebě dát své intimní myšlenky na papír.  Nutno podotknout, že King v tomto ohledu bohatě ukájí mou zvědavost a jsem tomu nesmírně rád. Dá se říct, že mi spisovatel prodává kompletní know-how a je celkem lhostejno, zda se jeho preambule zakládá na pravdě nebo ne. Jsem velký kluk a vím, že se spisovatel živí prodejem snů, přesněji řečeno nočních můr.

bazar zlých snů recenze vlčí bouda

Stephen King (* 21. září 1947) je letitý muž, který se v povídkové knize zaobírá mnohem více, než kdy jindy tématem smrti, posmrtného života a životem po životě. Je to pochopitelný a přirozený námět, neboť každá cesta vede do hrobu. Mimochodem, před rokem vydaná kniha Revival hraje na stejnou strunu. Paradoxem dnešní doby je hluboké tabuizování skonu, které zašlo až tak daleko, že rodiče a prarodiče odkládáme do starobinců jako opotřebované věci v naivním předpokladu vlastní nesmrtelnosti. Chováme se, jako by bylo stáří nakažlivou nemocí a naše neúcta vede k úpadku společnosti, který je nevyhnutelný. Dalším motivem, jež se nutně nevylučuje s předchozím, je etika a pocit viny. Stárnoucí jedinec jistě na sklonku své pozemské pouti zpytuje svědomí a pokládá si složité morální otázky. Mohl jsem udělat něco jinak? Nepromarnil jsem svůj vyměřený čas? Měl jsem plnohodnotný život a byl jsem vždy dobrým člověkem? Hřešil jsem? Konečná premisa a hodnocení vlastního života může být mnohdy šokující.

Vyjma povídek, jež se táží po základním smyslu a příčinách nejenom lidské existence, obsahuje kniha i lehčí texty.  Namátkou, povídka Míle 81 pojednává o autě, které vás doslova a do písmene sežere. Nadměrnou spotřebu paliva, předražený servis a zlodějskou pojistku tím  nemám rozhodně na mysli. Chramst! Mimo jiné si zahrajeme se Stephenem chlapácký baseball (Blokáda Billy), jukneme do minulosti USA na divoký západ (Smrt) a nehezké radioaktivní budoucnosti (Letní bouře). Stephen King má vše skladem, nic není problém! Nemožné ihned, zázraky do tří dnů!

U povídky Ur, která rozšiřuje veškerenstvo Temné věže se pozastavím o něco déle, jako nemocný knihomol nemohu jinak. Zbožňuji klasické svazky a hluboce opovrhuji elektronickou čtečkou knih,  stejně jako hrdina povídky Ur. Představte si tu šílenou možnost, že existuje nekonečno paralelních světů, jež jsou podobné tomu našemu. V těchto zemích žijí vaše alter ega, nebo někdo, kdo se vám podobá a nosí vaše jméno. Jednoho dne vám omylem doručovací služba přiveze ten Xindle, pardon Kindle a vás přemůže zvědavost. Menu přístroje vám nabídne experimentální funkci Ur s přístupem do literární tvorby oněch alternativních světů… Jenom při představě té záplavy neznámých skvostů   mých oblíbených literátů se mi dělalo poněkud nevolno a měl jsem závratě, podobně jako ona hlavní postava. Pravdou je, že jsem z té myšlenky dostával nekontrolovatelné tiky. Choromyslnost a Bohnice jsou zase o kousek blíže k mému já. V noci je vidím a slyším, škrábou mi na dveře.

Jak už je dobrým zvykem autora, velice často cituje soudobou popkulturu i retro fláky, reklamu,  geopolitické události a tím dodává textům na uvěřitelnosti. Protřelý čtenář nalezne odkazy směřující k jeho individuální tvorbě a třeba i řádkům syna Joe Hilla. Vše je důmyslně a realisticky zasazeno do kulis americké společnosti, a pohled, jež nám mistr nabízí není radostný. Ústřední figury jsou převážně lidé semletí nemilosrdným životem, kteří se perou s nekončícím zástupem složenek, kreditních karet a dluhy vyráží zase dluhy. Jsou to v podstatě nešťastníci polykající antidepresiva jako bonbóny, zapíjené hlty laciného alkoholu. Výjimkou z Kingovo paškálu nejsou ani superbohatí, kteří též cítí bolest, jako běžní smrtelníci (Zelený bůžek agonie). Pak už stačí jenom, aby spisovatel narušil drobné hranice reality a zlé sny mohou vstoupit do našeho světa. Stručně řečeno, každý si nese svůj kříž a Stephen King vás na něj s chutí (za menší obnos) přitluče. Amen.

Závěrem bych mohl ještě dlouze rozebírat mistrovy eskamotérské triky, nepředvídatelné pointy a jeho literární fígle, ale bylo by to jako nosit mrtvoly na hřbitov. Jednoduše, mazejte do knihkupectví a kupte si novou sbírku povídek Stephena Kinga. Mohu vám slíbit, že se letní okurková sezóna rázem promění v dýňovou. Možná přijde i kouzelník. Možná.

Kniha Bazar zlých snů vyšla v nakladatelství Pavel Dobrovský – Beta s. r. o. v roce 2016. Překlad provedla již tradičně a skvěle Linda Bartošková. Za pozornost stojí použití originální ilustrace na přebalu knihy.

(Visited 213 times, 1 visits today)
  • Hodnocení Vlčí Boudy
Líbil se ti článek? Okomentuj ho níže.

O AUTOROVI

Redaktor. Knihomol a komiksový nadšenec. Svého času i aktivní kreslíř, dnes na autorské dovolené. Fascinuje ho vesmír, astronomie a starobylé civilizace. Při cestách za megalitickou minulostí naplno propadá potápění a z toho plyne záliba v podvodní fotografii. Má názory, které se často rozchází s hlavním proudem, rád přemýšlí o podstatě a jde k jádru věci.


KOMENTÁŘE