logo

Colorado Kid

Jakožto rodilý suchozemec mám jistě poněkud pokřivený pohled na ostrovany a nelehký život na jejich prostorem omezené pevnině, omývané ze všech stran vodou. Mé názory a hlediska vychází předně z popkultury a mainstreamu, což určitě není věrohodným zdrojem informací.

Například vím, že kdesi leží Tajuplný ostrov, jinde Ostrov doktora Moreaua a maličký ostrůvek Duma Key, Stephena Kinga. Na jiném bezejmenném ostrově žije Robinson Crusoe a na dalším Trosečník Tom Hanks. Třeba si napříč oceánem času posílají Vzkazy v láhvi? Jinde provádějí kanibalové krvavé rituály a hlavně, nesmím vynechat proslulé piráty a jejich legendární zlaté poklady! Jak vidno, jsem přímo romantická studnice nepotřebných vědomostí.

Abych nezapomněl, ještě několik cenných poznatků jsem pochytil studiem zábavy pro široké masy. Ostrované drží za všech okolností při sobě, své věci si řeší sami a vždy mají v rukávu ukryto, pro trpělivého posluchače, nějaké to místní tajemství, či nevyřešenou záhadu…

Růže mezi starým trním 

Dvaadvacetiletá studentka žurnalistiky, nádherně svěží Stephanie, podstupuje čtyřměsíční postgraduální program Univerzity Ohio na ostrově Losí vyhlídka. Její stáž ve zdejším týdeníku jménem Ostrovan ji přivádí téměř k zoufalství, a už málem chce skončit. Málem.

Steffi předně nechápe zvláštní mentalitu domorodých našinců a z jejich mluvené řeči s těžkým přízvukem rozumí jenom každému sedmému slovu. Prostě horor jako od Kinga.

Ploop!

Jednoho dne, a netrvá to moc dlouho, se vše téměř zázračně změní. Jakoby dívce přes noc praskla bublina v uších a najednou porozumí jejich prazvláštní hantýrce. Sice asi nikdy nebude mluvit jako oni, ale rozumí jim, což je důležitý bod ve vzájemném pochopení se.

Navíc se její kolegové, dva kmeti, kteří představují veškerou redakci periodika Ostrovan, vytasí se čtvrt století starou záhadou mrtvého chlápka na pláži… Muže beze jména, později pojmenovaného díky dvěma zvídavým redaktorům. Jenomže, odhalení identity přineslo ještě větší otazníky!

Jedna plus jedna nejsou v tomto případě dvě, neexistují žádní věrohodní svědci, časový harmonogram je zbožným přáním vyšetřovatelů a pohybuje se na úrovni čistě teoretické fabulace. Není zjevný motiv a stimul cesty Colorado Kida na zapadlý ostrov. Nic nedává smysl, nic nesedí.  Zkrátka a dobře, záhada jako Brno, pardon Losí vyhlídka!

Je tohle ještě Stephen King? 

Mohu se pouze dohadovat, proč kniha vydaná v roce 2005 v originále pod názvem The Colorado Kid, vychází v tuzemsku v prvním vydání až letos v roce 2017, ačkoliv novinky mistra Kinga máme na stole dříve, než byste řekli Pavel DobrovskýBETA s.r.o.

Mohl bych dlouze přemítat a dumat nad letitým zpožděním, ale pravdou bude, že tato kniha, spíše nicotná brožurka, se absolutně vymyká z klasické invence slovutného spisovatele. Snad se zde projevil i nakladatelův strach z nepředvídatelného přijetí knihy čtenářem?

Kvantita vs. kvalita

Brožovaný svazek Colorado Kid se pohybuje někde na hranici nabobtnalé povídky a běžné novely. Osobně jsem svého času uvykl na monstrózní knihy Stephena Kinga o mnoha stovkách, či tisíci stranách a jeho poslední knihy o tři sta – čtyři sta listech beru již s nostalgickým povděkem, ačkoliv vzpomínám na zlaté mistrovy časy.

Nejde tak ani o kvantitu, ale o literární kvalitu, a ta v tomto případě zjevně pokulhává. King napsal mnoho prozaických útvarů (povídek) kratšího rozsahu, které strčí Colorado Kida nejenom do kapsy. Vlastně jsem si tak soukromě říkal, že nebýt uvedení jeho slavného jména na obálce knižního výtisku, asi bych nikdy neuvěřil, že toto dílko pochází z produkce světoznámého autora.

Děj sešitku postrádá onen, pro Kinga typický, drsně surový náboj, explicitní rozmáchlý popis, brilantní sdělení charakterů a opírá se pouze o nezajímavé plkání dvou starců a jedné naivní slečny, jež má pěkná prsa. To je ovšem opravdu velice, velice málo pro nějakou senzaci, stejně jako návodné otázky ostřílených žurnalistů, jako protiháčky na které nezkušená rybka hladově skáče.

Závěrem, a nerad TO píši, neboť jsem mistrův ne/kritický Fanoušek… Mrzce brožované nic trpí nedostatkem  toliko potřebného napětí, nemá šmrnc, nemá původní nápad a (spoiler) nijaké rozluštění. King nedokáže, nebo spíše nechce tentokráte nabídnout uspokojivé vysvětlení hlavolamu s odůvodněním, že některé záhady zůstanou nevysvětlené, což může být pravda v reálném životě, ale nikoliv ve snovém světě, kde se spisovatel běžně pohybuje. King také několikrát alibisticky tvrdí, že se jedná o tajemství bez příběhu a obsah bez děje?!

Pokud jde o mne, tak nedoporučuji četbu Colorado Kida lidem, kteří jsou panem Kingem doposud nepolíbení, mohli by si totiž utvořit mylný názor na jeho mnohdy geniální dílo. Ale já mám radost, že vlastním další kousek do své rozsáhlé sbírky 🙂

Holt, i mistr tesař se někdy utne.

Knihu Colorado Kid vydalo nakladatelství Pavel DobrovskýBETA s.r.o. v roce 2017 v překladu Lindy Bartoškové.

(Visited 508 times, 1 visits today)
  • Hodnocení Vlčí Boudy
Líbil se ti článek? Okomentuj ho níže.

O AUTOROVI

Redaktor. Knihomol a komiksový nadšenec. Svého času i aktivní kreslíř, dnes na autorské dovolené. Fascinuje ho vesmír, astronomie a starobylé civilizace. Při cestách za megalitickou minulostí naplno propadá potápění a z toho plyne záliba v podvodní fotografii. Má názory, které se často rozchází s hlavním proudem, rád přemýšlí o podstatě a jde k jádru věci.


KOMENTÁŘE