logo

Káťa a Škubánek v komiksu

Psík Škubánek se vylíhl z čokoládového vajíčka, alespoň si to myslí jeho panička a kamarádka v jedné osobě, Káťa. Pravda je ovšem taková, že Káťa poblouzněna jarem, pučením květů, vajíčky a všudypřítomnými mláďaty, si zatoužila také zahrát na maminku. Jenomže ouha, neměla žádné vajíčko a tak si jedno obrovské koupila v cukrárně. Vajíčko uložila do kočárku a vystavila za domem na slunce, aby se pěkně líhlo.

Leč stalo se, že kolem procházel moc hladový hafan, který neodolal sladkému vábení. Vůně, jež se z kočárku linula byla pro něj přímo andělská a tak do něj hupsl a zdroj pachu napadl! Vajíčko rozcupoval, zhltal všechnu čokoládu, spořádal pralinky a rozličné druhy bonbonů, ale to už byla na cestě Káťa! Nedalo se nic dělat a tak se pejsek schoval pod peřinku a vyčkával, co se bude dít. A ono se dělo.

Káťa měla hned jasno, tak veliké může být jenom pejsčí vajíčko, a ona bude vychovávat štěnátko! Hurá! Začala ho mýt, fénovat, zadeček pudrovat, dudlík dostal a když mu konečně došla trpělivost, tak vzteky všecičko, ale všecičko v domečku rozškubal, práskl dveřmi a byl pryč. Kačka byla následně moc smutná a trápila se. Když ale pejsek viděl, co za bolest způsobil, tak se vrátil, s holčičkou si podali pac a udobřili se. No a na důkaz přátelství a onoho divokého škubání dostal jméno, Škubánek.

Káťa a Škubánek

Káťa a Škubánek je původní Československý animovaný seriál, který si našel své neochvějné místo ve vysílání televizního Večerníčku. Autorkou námětu o příhodách dívky a pejska je Libuše Koutná (*1931-1991), jež si ke kolektivnímu psaní scénáře přizvala Hanu Lamkovou (*1934) a jejího manžela Josefa Lamku (*1931-2009). Tak se na přelomu 70. a 80. let minulého století zrodil scénář k nové sérii Večerníčku, který dostala k vizuálnímu zpracování protřelá výtvarnice a režisérka Věra Marešová (*1925-1986). Po její předčasné smrti podobu hlavních protagonistů převzal František Vystrčil (*1923-2006) a po něm do třetice Zdeňka Skřípková (*1923-2012).

Avšak nezůstalo výhradně u televizní obrazovky a oblíbený seriál si našel cestu i do podoby leporela, několika knih, CD variace a také na stránky komiksového časopisu Čtyřlístek. V rozpětí roků 1984 až 1992  vyšlo v legendárním magazínu celkem devatenáct dílů Káťy a Škubánka, na kterých se postupně podíleli výše uvedení autoři. Všechny komiksy jsou barevné a obsahově se pohybují v rozmezí šesti až osmi listů. Souborný komiks pak vychází vůbec poprvé v knižní podobě v nakladatelství Albatros. Kvůli tomu, že se nedochovaly původní originály, tak se při přípravě knihy vycházelo z časopiseckých reprodukcí a já soudím, že se dílo zdařilo. Součástí vydání je i doslov Tomáše Prokůpka, odkud jsem čerpal letopisné a biografické informace.

Nadčasové kreslené příběhy

Komiks je určen primárně malým čtenářům, což jak dokazuje můj ztracený případ, nemusí být úplně relevantní doporučení. Vzhledem k již odrostlé generaci čtenářů Čtyřlístku si na své jistě přijdou rodiče dnešních dětí a vlastně všichni dospělí, kteří zestárli pouze fyzicky, ale uvnitř si stále nosí dětskou duši. Lze tak prohlásit, že jde o rodinnou četbu.

Přes pětatřicet let (tolik je komiksu) širokou propast času, kterou jsem už od jinošských let přešel, až po první šediny, shledávám obrázkový příběh věru nadčasovou četbou. Ono to ale není tak, že by se jednalo o mou (protěžovanou) srdcovku z dětství, tou jsou spíše komiksy z periodika ABC, a Čtyřlístek zůstával, až kdesi na periférii mého zájmu. Nicméně teprve až jako dospělý člověk-rodič, a s velkým odstupem doby, mohu naplno docenit kvalitu veselých příběhů Káti a rozpustilého pejska Škubánka. V celkem devatenácti epizodách se dá vysledovat mistrovská vynalézavost, geniální důvtip i nezbytná hravost tvůrců, a to jak na poli textovém, tak výtvarném. Kreslené příběhy přímo překypují úžasnou dětskou radostí, bohatou fantazií a jsou neutrální jakékoli ideologické indoktrinace, jež v tvorbě pro nejmenší nemá místo. Ačkoli je komiks náramná psina a opravdu pobaví, tak dokáže i morálně poučit a zdánlivý dějový chaos proměnit v královskou pointu. Zkrátka a dobře komiks Káťa a Škubánek už potěšil nejedno pokolení a já se právem domnívám, že se na tom v budoucnu pranic nezmění.

Knihu Káťa a Škubánek – Kreslené příběhy vydalo nakladatelství Albatros ve společnosti Albatros Media a.s. v roce 2018. Určeno pro čtenáře od 6 let.    

(Visited 1 393 times, 1 visits today)
  • Hodnocení Vlčí Boudy
Líbil se ti článek? Okomentuj ho níže.

O AUTOROVI

Redaktor. Knihomol a komiksový nadšenec. Svého času i aktivní kreslíř, dnes na autorské dovolené. Fascinuje ho vesmír, astronomie a starobylé civilizace. Při cestách za megalitickou minulostí naplno propadá potápění a z toho plyne záliba v podvodní fotografii. Má názory, které se často rozchází s hlavním proudem, rád přemýšlí o podstatě a jde k jádru věci.


KOMENTÁŘE