logo

Holky z naší DC školky

Edice Crew Kids je na vzestupu a my tak můžeme uvítat nový kousek. Tentokrát se můžou malí čtenáři (a především čtenářky) těšit na DC Superhrdinky, které čeká Zkouškové peklo. Ano, je to tak, i superhrdinky a superhrdinové se musí vzdělávat, než vyrazí rozsévat strach a hrůzu do padoušských srdcí. K tomu aby uspěli ale musí složit zkoušky před ředitelkou Wallerovou a zástupcem Groddem. A tak nezbývá hrdinkám nic jiného, než se pořádně šrotit. Wonder Woman, Batgirl, Bumblebee, Poison Ivy, Katana, Supergirl a Harley Quinn. Ty všechny (teda kromě Harley) se snaží najít chvilku klidu na učení a Harley zase chce chvilku klidu na pořádnou párty. A tak Wonder Woman nahání kredity naháněním zločinců, Bumblebee zase nahání medový šejk v cukrářství Steva Trevora a Supergirl… no, ta nic nenahání, ale prochází si tak trošku krizí. Ve městě se ale objeví nový tajemný zločinec, který si dělá vlastní kolekci DC Superhrdinek. Jedna za druhou padají odvážné maskované studentky do jeho spárů a vypadá to, že zkouškové peklo je to poslední, co by je mělo trápit. Na druhou stranu, pokud chodíte na školu, které vládne Amanda Waller, tak vás jen tak nějaký padouch nevyděsí.

Příběh je přímočarý, jednoduchý a hlavně zábavný. Tohle je přesně ten typ komiksů, který by na svém přebalu měl mít heslo Ideální start pro nové/mladé čtenáře. Navzdory primárnímu zaměření na dětské publikum se v průběhu komiksu najde pár věcí, které pobaví i starší čtenáře. Mě osobně se hodně líbilo nové ’rozdělení’ rolí, kdy Gorila Grodd figuruje jako zástupce ředitelky, detektiv Gordon je zároveň jedním z učitelů a ze Steva Trevora je barman v místním studentském baru. Konkrétně tohle převedení role mi přišlo naprosto geniální.

Děj poměrně slušně odsýpá. Každý sešit je věnován jedné z ústředních postav díky čemuž má čtenář dost prostoru se s nimi seznámit. Povedené je i zpracování časové posloupnosti, kdy se dva sešity odehrávají v tu samou dobu, takže v jednom příběhu můžete na pozadí spatřit něco, co se odehraje jako ústřední epizoda v dalším sešitě. Americká spisovatelka Shea Fontana, která touto knihou debutovala, si rozhodně dala na scénáři záležet, i když je určen pro mladší čtenáře. Ačkoliv je tato kniha jejím debutem, Shea není ve světě DC Superhrdinek žádným nováčkem. Jako scénáristka se podílí na seriálu a filmech ze stejného prostředí DC Super Hero Girls tv show, DC Super Hero Girls: Hero of the Year, Intergalactic games a další. Hodně také spolupracuje na tvorbě Disney a Pixar filmů, jako je Finding Dori, Inside Out či Frozen.

Tento její debut se umístil v žebříčku New York Time Bestseller na druhém místě hned za šestým dílem jiné slavné komiksové (česky vycházející) série Sága. Získala také ocenění Diamond’s 2016 Gem Award for Best All-Ages Graphic Novel (Cena za nejlepší grafickou novelu pro všechny věkové kategorie), kterýžto úspěch zopakovala o rok později s knihou DC Super Hero Girls: Past times at Super Hero High a přibrala k tomu ještě ocenění Comixology Reader’s Pick award for Best All-Ages Graphic Novel of 2017.

O kresbu se postaral americký tvůrce Yancey Labat. Ten pracuje i na dalších knihách ze světa DC Superhrdinek, takže se není třeba bát změny stylu v dalších knihách. Kresba stejně jako v případě Mladých Titánů odpovídá seriálové předloze, což je rozhodně plusovým bodem. Za Zkouškové peklo získal cenu Excelsior Award Junior, což je jediná mezinárodní cena pro komiksy a mangu, kde se o vítězi rozhoduje na základě hlasování čtenářů ve věkovém rozmezí 8 – 11 let.

Jak vidno DC Superhrdinky: Zkouškové peklo nejsou žádnou odfláknutou rychlokvaškou. Ve skutečnosti jde o pravý opak, který by neměl chybět v žádné knihovně začínající comicsholky, či comicskluka. O český překlad se postarala Kateřina Tichá, která má na kontě Wonder Woman z aktuálně vydávané edice Znovuzrození, či vycházejícího Doctora Strange. Letering má na svědomí Josef Ládek a redakci Jiří Pavlovský a Kateřina Skokanová. Co mě na knize trošku zamrzelo, byl zmenšený formát oproti ostatním u nás vydávaným komiksovým knihám. Vazba bohužel také nebyla bez chybičky. Možná šlo jen o jeden vadný kus, ale kniha se mi po přečtení začala v horní části rozlepovat.

Navzdory výše uvedeným výtkám jsou DC Superhrdinky: Zkouškové peklo veselým a oddychovým příběhem pro všechny začínající čtenáře. Knihu si ale užijou i tatínkové a maminky, kteří si chtějí oddychnout od všech těch temných, depresivních a vážných témat (a taky od Batmanova penisu – ten se v komiksu neobjeví 😉 ) a jenom se pobavit.

P.S.: Originální název knihy je DC Super Hero Girls: Finals Crisis *mrk**mrk* 🙂

(Visited 726 times, 1 visits today)
  • Hodnocení Vlčí Boudy
Líbil se ti článek? Okomentuj ho níže.

O AUTOROVI

Autor. Vesmírný povaleč, těhotný smradlavý lenochod, ostuda lidstva, odporný a páchnoucí, slizký a hnusný zelený lidský výkal. Nejradši by se celý život ládoval dobrůtkami všeho druhu, barev a chutí, četl komiksy a koukal na filmy. Ale stejně ho máme rádi. Boudí komiksový specialista.


KOMENTÁŘE