logo

Odpočítávání k Cestě do Kepler62

Kepler62 je videohra, kterou svět doposud nespatřil. Nemyslím to jako alegorii k jitrnici jakou svět neviděl, či snad chraňbůh, jako sarkasmus odkazující se k tragikomicky vyhypovaným pro/hrám, jako jsou neblahé paměti Romerova Daikatana, revoluční Duke Nukem Forever a nikdy nevydaný kousek Half-Life 2: Episode 3. Kdepak vážení, Kepler62 je opravdická revolta a převrat ve virtuálním prostoru, jež má tu moc a sílu ovlivnit náš reálný svět. Snad.  

Jde o to, že konspirační teorie, jež se vztahují k jedinečné gamesce Kepler62 mají překvapivě pravdivý základ i pointu. Takže, kdo je tu spiklenec? Každý hráč, který se dostane do devětadevadesátého levelu, má omezený počet pokusů dostat se na úroveň sto. Když hráčova postava poněkolikáté umře, hra se natrvalo uzamkne a hráč se dále nedostane. Game over. Nicméně pařan, jenž uspěje a zdolá poslední kolo, dostane vzkaz a Pozvánku.

Od koho a kam?

Planetární systém Kepler62

Americký Národní úřad pro letectví a kosmonautiku, zkráceně NASA, chystá tajný projekt OTNSPCFRVR (Out In Space For Ever), který má v plánu vyslat mládež či ještě děti, k planetárnímu systému Kepler62. Pouze pro vaší informaci doplním, že Kepler62 je hvězda menší než naše Slunce, kolem níž obíhá pět exoplanet, na kterých jsou pravděpodobně podmínky vhodné pro kolonizaci. Ba co víc, Kepler62e a Kepler62f mají údajně vodu a vlastní život!

Podle dostupných indicií je zjevné, že úspěšné dohrání hry Kepler62 je jakýmsi beta testem, nebo výběrovým řízením na dětské kandidáty pro onu misi. Každý, kdo řečenou gamesku dokončí, je posléze kontaktován agenty zpravodajské služby, a je přemístěn do tajuplné Oblasti 51 v Nevadě, kde probíhají přípravy na vesmírnou cestu. Jak již víme z prvního dílu cyklu, tak zkouškou prošlo prozatím jen pár jedinců a mezi nimi i nevlastní bratři Ari a Joni z Finska.

Princeznička z Norska

Druhá část série představí čtenáři prachatou rozmazlenou holku, jež si je tohoto faktu dobře vědoma a ani se nesnaží předstírat, že by tomu mohlo být jinak. Čtrnáctiletá Marie je dcerou bohatého zbrojaře, jež žije, dle jejích slov, v nabubřelém luxusu a domě, co připomíná středověkou katedrálu, Bradavice a Batmanův Gotham zároveň. Vlastní letiště a soukromý tryskáč je pro ní existenčním standardem! Kam se hrabe pražská zlatá mládež.  

Stejně jako většina jejích vrstevníků je Maruška fascinována hrou Kepler62. Pravdou ovšem zůstává, že ji počítačové hry příliš nebaví, a tak si komplikované řešení levelu sto koupí. Majka je přesvědčena, že vše na světě je na prodej a všechno lze za peníze pořídit. Mladá slečna tak dle své pokřivené filozofie zaplatí třem nerdům, kteří se pokusí Kepler62 dohrát za ní, a jednomu se to skutečně podaří. S nějakou etikou a finančními prostředky si dívka hlavu příliš neláme. Důležitý je pouze cíl a toho egoisticky dosáhne. Jak se to dnes jenom říká, tah na branku?

Netrvá to dlouho a Marie obdrží Pozvánku do tajné Oblasti 51, kde snad poprvé pozná kamarády, které nebude muset uplácet. Zkrátka a dobře, peníze nejsou všemocné a skutečné přátele si za ně nekoupíš.    

Odpočítávání

Finsko-norská série Kepler62 je společnou prací, kterou přivedl na svět Fin Timo Parvela (*1964) a Nor Bjørn Sortland (*1968). O vizuální stránku se následně postaral ilustrátor dětských knížek Pasi Pitkänen (*1984), takže je to vlastně taková severská literární družba.

Svazek Odpočítávání pokračuje v neradostné vizi světa osamělých dětí, bez starostlivých rodičů, které končí ukradené v osidlech totalitního zřízení. Zdravá rodina ve složení matka-otec je stereotypní minulostí a šílená gender ideologie opět řádí! Osobně se domnívám, že kontroverzní norský systém odebírání dětí Barnevernet je mnohem otřesnější pohromou, než všechny ty klimatické, globalistické, šmírovací, čipovací a jiné apokalypsy, v knize naservírované. Proboha, pohled na děti, jakožto majetek státu, považuji za svého druhu ne/kulturní bariéru, která nás Slovany zatím odděluje od dekadentních Norů se zdegenerovaným genofondem. Ale zpátky k vesmírnému sci-fi dobrodružství.

Obsah knihy v zásadě kopíruje, alespoň zpočátku, věci vyřčené a napsané v první části. Jedná se hlavně o duplicitní informace kolem údajně nejtěžší a nejlepší hry všech dob s velkým H, které mi, a ruku na srdce, přijdou velice naivní až trapné i na děti ve věku, kterým je četba primárně určena. V tomto ohledu si troufnu tvrdit, že generace stižené digitální demencí, jež si nedokáží představit svět před internetem, Facebookem, mobilním telefonem a například před barevnou televizí (ano, byla svého času černobílá), dosti těžko vykolejí nějaká gameska s velkým H. Krindy pindy, leda tak blackout by je k smrti šokoval a vyvedl z rovnováhy! Situace je pak o poznání lepší, když zprostředkovaně zavítáme do Oblasti 51, kam se běžný smrtelník jistě nikdy nedostane a hranice fantazie nemá žádné limitující mantinely.

Hlavní hrdinkou Odpočítávání je náctiletá dívka Maruška, jež vzhledem k tomu, co jsem výše napsal, to má v hlavě překvapivě srovnané. Jistě, její realita je narušena nevyčerpatelnou zásobou peněz, ale i přes tuto charakterovou deformaci vnímá racionálně indoktrinační podněty přicházející zvenčí, a dokáže číst mezi řádky. Neschází jí kritické a ani analytické smýšlení, což je bohužel ukrutnou slabinou současného pokolení špuntů. Majka například nevěří NWO propagandě a už vůbec nepovažuje vládu za svého přítele. Ani omylem. Ve skutečnosti, když sledujete dívčiny intimní duševní pochody, líčené v první osobě, tak bojujete s neoprávněným odsouzením, předsudky, ale i náklonností k její postavě, jež nakonec zvítězí. Marie je charismatická bytost a rozený vůdčí typ. V tomto ohledu se autorům povedlo stvořit vskutku interesantní osobnost, na rozdíl od politicky korektních bratrů světlého a snědého typu z knihy první.

Prozatím slabší děj série Kepler62 vyvažuje, na straně druhé, povedené grafické zpracování, které dopřává malému čtenáři chvilky toliko potřebného zastavení a nutného oddechu. Kniha je štědře prostoupena obrázky kreslíře Pitkänena, jež bohulibě pomáhají s rozvojem slabé dětské obrazotvornosti i pokulhávající čtenářské gramotnosti. Asi se už budu zase opakovat, ale faktem je, že děti nerady čtou delší texty, a proto je třeba oněch záchytných bodů (save) ve formě atraktivní ilustrace. A to je to, co se závěrem počítá.

Knihu Kepler62 – Kniha druhá: Odpočítávání vydalo nakladatelství HOST v roce 2018. Překlad provedli Michal Švec a Jitka Jindřišková. Třetí kniha série vyjde v září 2018 a ponese název Cesta. Doporučeno pro čtenáře od devíti let.

(Visited 443 times, 1 visits today)
  • Hodnocení Vlčí Boudy
Líbil se ti článek? Okomentuj ho níže.

O AUTOROVI

Redaktor. Knihomol a komiksový nadšenec. Svého času i aktivní kreslíř, dnes na autorské dovolené. Fascinuje ho vesmír, astronomie a starobylé civilizace. Při cestách za megalitickou minulostí naplno propadá potápění a z toho plyne záliba v podvodní fotografii. Má názory, které se často rozchází s hlavním proudem, rád přemýšlí o podstatě a jde k jádru věci.


KOMENTÁŘE