Artur a zlaté lano
Do kultury, ve všech jejích podobách, se stále častěji vrací prvky inspirované pohanskými mytologiemi. Ať už to je literatura, komiksy, filmy, výtvarné umění anebo hudba. A není divu, vždyť evropská civilizace stojí na pohanských základech a setkáváme se s nimi v každodenním životě, i když si to lidé kolikrát ani neuvědomují. Vždyť se stačí podívat třeba na anglické či německé názvy dnů v týdnu – kde bychom byli bez bohů Týra, Wotana (Odina), Donara (Thóra), anebo bez bohyně Frey? Zkrátka pohanství k naší kultuře patří, ať se to některým líbí nebo nelíbí. Tento trend se nevyhýbá ani dětským knihám a je to jenom dobře. Ostatně v pohádkách to tak vždycky bylo.
Tento trend můžeme vidět i v dětských knihách nakladatelství Paseka. Setkat jsme se s ním mohli už v úspěšné komiksové sérii Hilda, která čerpá ze severského folklóru a můžeme tam potkat bytosti jako jsou trollové, trpaslíci anebo obři, a mohli jsme se tam setkat i s bohem Odinem, byť jen ve vyprávění o historii jedné sochy. Nyní u Paseky vyšla nová dětská kniha a ta je se severskými bohy spjata ještě více. Je to opět komiks, ale jiný, než jak ho obvykle známe. V originále ho vydalo nakladatelství Nobrow, které vydává i Hildu.
Kniha má název Artur a zlaté lano a je to první díl ze série Bájná pokladnice profesora Brownstona. Její autor, Joe Todd-Stanton, je britský ilustrátor a autor komiksů. Kniha Artur a zlaté lano je jeho první kniha pro děti a pracoval na ni téměř čtyři roky. Jeho inspirací byl, mimo jiné, i Mike Mignola, u kterého Joe obdivuje způsob, jakým dokáže pracovat s mytologiemi. Joeovým přáním bylo napsat příběh, který by byl jako Hellboy pro děti. A to se mu docela dobře povedlo. Stejně jako Mignola se i Joe Todd-Stanton nedrží mytologie doslova a z eddických příběhů si vybírá drobky, aby z nich posléze ušoulal kuličku, která bude jakž takž držet pohromadě a pořád bude dávat smysl. Cílovou skupinou tohoto příběhu jsou předškolní děti a jejich rodiče, kteří jim budou číst o Arturově dobrodružství před spaním a společně si budou prohlížet hravé Joeovy kresby. Styl vyprávění je milý, bez zbytečné agresivity, se správnou dávkou napětí a humoru a s jasným morálním poselstvím – nikdy nedej na řeči druhých, ty dokážeš cokoliv budeš chtít.
Pokladnice rodu Brownstoneů je plná úžasných pokladů, které nasbíraly generace dobrodruhů z toho rodu. Kniha vypráví o prvním z nich. Příběh není datován, ale oním prvním dobrodruhem je malý klučina Artur, žijící v malém městečku kdesi na Islandu. Vizáží Artur silně připomíná malého Harryho Pottera – přinejmenším nosí jeho brýle a šálu. Povahu však sdílí s Hildou. Věčně lítá po lese a objevuje nové věci a bytosti. Jednoho dne však narazí na vlka Fenrira, který jej přeskočí a vběhne do Arturova městečka, kde uhasí oheň, který zahříval všechny domy ve městě. Celé město začíná mrznout a jejich jedinou nadějí je kladivo boha hromu, které by dokázalo znovu zapálit životodárný oheň. Malý Artur se tedy vydává do země bohů, aby poprosil Thora o pomoc. Ale i Thor žádá na oplátku pomoc od Artura. Tím začíná jeho velké fantastické dobrodružství, na jehož konci má být vlk Fenrir polapen a Arturovo městečko zachráněno.
Výtvarný styl Joea Todd-Stantona je silně cílen na děti, ale užít si obrázky nebudou mít problém ani rodičové. Kresba je hodně barevná a všechny postavy mají milé tváře. Tedy až na záporné zlé bytosti, které zase permanentně cení zuby. Joe kreslí tužkou a následně kresbu dodělává a vybarvuje sytými barvami ve Photoshopu. Pro text nepoužívá klasické komiksové bubliny, ale text je, až na pár výjimek, umístěn pod obrázky. Nejde ale jen o bohatě ilustrovanou knihu, protože děj knihy se na obrázcích sekvenčně vyvíjí a některé akce jsou normálně komiksově rozfázované. Kresba celého příběhu je prosycená runami a detaily, na kterých se dětské oči vyřádí. Za zmínku stojí také nádherné kreslené předsádky knihy, na kterých je nakreslen světový strom Yggdrasil a mapa Islandu.
Artur a zlaté lano je kniha pro malé děti, kterým to budou číst dospělí, a tak je k ní nutné i přistupovat. Není tam žádná složitá zápletka, je to krátké, celý děj je naivní a mytologie je notně přiohnutá, ale bude to pro děti úžasné dobrodružství. Kniha milým způsobem seznámí děti s malými drobky severské mytologie, aniž by jim cokoliv vnucovala. Vše to doplňují pěkné kresby, které by je neměly jen tak omrzet. Kniha je vázaná, má pevné desky a 48 stran, které jsou vytištěné na velmi tlustém, pevném a matném papíru, který nějaké to dětské listování vydrží.
-
Hodnocení Vlčí Boudy