logo

Já, robůtek

Pokaždé, když zaslechnu slovo robot, tak mi na mysli vytane jméno českého spisovatele Karla Čapka, který byl mimořádně nadaným vizionářem. Čapek dokázal spatřit blížící se pohromu, jež měla krutou masku fašismu, ale některé věci, troufám si tvrdit, předvídat nemohl. Pravděpodobně nikdy netušil, že původně české slovo robota, jež prý uvedl v život za asistence svého bratra Josefa v sci-fi dramatu R.U.R, bude trefou do černého a obohatí světové jazyky o nový pojem, robot. 

Výše popsaná smršť vjemů a myšlenek mne tradičně zasáhla, když se mi do rukou dostal komiks Little Robot, vydaný pod českým názvem O robůtkovi. Příběh komiksu je unikátní v tom ohledu, že je vyprávěn takřka bez pomoci promluvových bublin a tak se vám pokusím vlastními slovy přetlumočit, co jsem uviděl.

O robůtkovi

Hlavní postavou obrázkového seriálu je malá snědá holčička, lehce oplácaná, jež se vydává na toulky a hry po okolí karavanového městečka. Dívka působí na první dojem křehce a osaměle, jako nějaký samorost, který existuje na samé periférii lidského zájmu. Nikde nejsou vidět její rodiče a samotu v jejím nitru potvrzují smutné pohledy, jež upírá na veselé děti, které odjíždějí autobusem do školy. Jakoby měla býti zranitelnost děvčete dvojitě podtržena, tak se celým komiksem pohybuje pouze v bílé noční košilce a bosky.

Na jedné ze svých výprav potká malá slečna robotickou jednotku 00012, jež předešlého večera, nedopatřením, vypadla z korby nákladního vozu. Tou dobou už se ovšem po stopě ztraceného robůtka vydal jakýsi elektronický ohař, který má za úkol pohřešovanou jednotku lokalizovat a navrátit do skladu. Asi nikoho nepřekvapí, že drobná holčička, vybavena montážní brašnou z níž vyčuhuje velký stranový klíč, jako nějaký meč, udělá vše proto, aby svého nového kamaráda ochránila.

Já, robůtek

Malebná komiksová invence se opírá zejména o atraktivní, nedospěle vyhlížející kresbu, jež bude jistě lahodit nejenom dětskému oku. Malířova středně silná kontura se zdá být, na letmý pohled, jednoduchou, ale po bližším prozkoumání panelů dokáže příjemně překvapit množstvím užitých detailů. Celá dějová kompozice, následně zahalena do jemných barevných odstínů, působí radostnou atmosférou.

Komiks O robůtkovi je primárně určen těm nejmenším z nás, kteří ještě neumějí, a nebo teprve začínají s četbou koketovat. Zkrátka a dobře, objevují bezbřehý svět písmenek. Americký autor Ben Hatke (*1977) si je tohoto zlomového období dobře vědom (má čtyři dcery) a stvořil pro nastávajícího čtenáře příběh s milým obsahem, jež je skoro slov prostý. Sem tam se sice objevují rozličné citoslovce a dívčiny promluvové bubliny v míře více jak skromné, ale domnívám se, že by děj dobře fungoval i bez nich. Úhrnem má komiks sedm kratších kapitol a maximálně dvě, pozornost nezatěžující dějové linie, které logicky splynou v jednu závěrečnou pointu.

Místy zarmoucená historka v sobě nakonec nese silné poselství ve víře a naději v to, že každý můžeme nalézt svého kamaráda, jen to chce občas zabojovat a nebát se. Málokdy papouškuji knižní anotace, ale v tomto případě mohu s klidným srdcem prohlásit, že komiks získal Eisnerovu cenu za nejlepší publikaci pro malé čtenáře plným právem.

Komiks O robůtkovi vyšel v nakladatelství CPress ve společnosti Albatros media a.s. v roce 2017. Překlad provedla Eva Kadlecová. Doporučeno pro čtenáře od šesti let.

(Visited 881 times, 1 visits today)
  • Hodnocení Vlčí Boudy
Líbil se ti článek? Okomentuj ho níže.

O AUTOROVI

Redaktor. Knihomol a komiksový nadšenec. Svého času i aktivní kreslíř, dnes na autorské dovolené. Fascinuje ho vesmír, astronomie a starobylé civilizace. Při cestách za megalitickou minulostí naplno propadá potápění a z toho plyne záliba v podvodní fotografii. Má názory, které se často rozchází s hlavním proudem, rád přemýšlí o podstatě a jde k jádru věci.


KOMENTÁŘE