logo

PROJEKT FANMADE AUDIOBOOKS: JAK JSME TVOŘILY AUDIOKNIHY

Říká se, že nikdo neudělá věci tak dobře, jako ty sám, a myslím, že tahle věta už dohnala spousty lidí k jejich vytouženému cíli. Byla hnacím motorem také pro mě a mou dlouholetou kamarádku Šárku. Už si přesně nepamatuji jak to celé začalo, ale bylo to někdy na podzim roku 2014, kdy jsme v práci řešily naše oblíbená témata – filmy, soundtracky a audioknihy. Jelikož jsem tehdy byla rozjívená nadšením z prvního dílu svého nového seriálu Verba et Voces, který se audiobooky zabývá, nedokázala jsem pustit z hlavy myšlenku, že bychom si mohly zkusit udělat audiobook vlastní. A v tu chvíli se mi hlavou rozezněl hlas mistra Yody: „Do, or do not. There is no try.

O autorkách: Ronne a Arin: Těžko říct, kde začít psát samy o sobě, ale budu-li i tento článek vést ve stylu Verba et Voces, je mou povinností zmínit se několka větami o autorkách. Mě, Evu ‚Ronne‘ Mlčákovou (Ronne – čti ‚Rony‘), jakožto redaktorku Vlčí boudy možná znáte – mám dokonce medailonek v Redakční smečce. První komix jsem nakreslila, když mi bylo asi 7 let, první povídku napsala když mi bylo 9 let. V kreslení jsem vynikala již od útlého věku, a už někdy v té době jsem věděla, že jestli chci něco doopravdy být, tak je to spisovatel (nebo patolog). Ano, fantazie a stovky různých světů v jedné hlavě, to bylo moje.  Ale pokud došlo na nějaký fyzický výkon, dodnes jsem absolutní sportovní anti-talent, a tak trochu nemehlo.

To naopak moje středoškolská spolužačka, kolegyně a spoluautorka  Šárka ‚Arin‘ Gongolová (na fotografii vepředu), je v tomhle ohledu mnohem úspěšnější. Navštěvovala základní školu lidových umění, takže kreativní zázemí jí rozhodně nechybí. Hraje na flétnu, kytaru a částečně na klavír. Až do nedávna byla aktivním členem turistického oddílu, díky čemuž má silný vztah k přírodě. Horolezectví, geocaching, orientační běh a campování jí rozhodně nejsou cizí. Píše zatím jen rekreačně a rovněž kreslí – jejím oblíbeným fantasy malířem je Luis Royo.

Originální předloha: Předloha pro projekt FanMade Audiobooks  vlastně neexistuje. Snad jen pár nákresů a několik slov na papíře. Prvontí nápad byl totiž zcela jiný – chtěly jsme vlastně jen předělat nějakou knihu do zvukové formy. Cokoli, co běžně není na trhu k dostání  – třeba nějakou Star Wars knihu, Doctora Who nebo Star Trek, ale co si budeme namlouvat – problémy, jaké by mohly způsobit tahanice kvůli autorským právům, by nás zcela jistě odradily od dalšího postupu.

Takže proč si nenapsat něco vlastního? Jelikož opravdu píši už od malička, nebylo tak těžké zapátrat v paměti a oprášit pár povídek, které jsem již předtím vymysela. Dvě z nich mi přišly ideální pro audioknihu, ale nezapadaly do sebe, protože se každá odehrávala v jiné době. A tak přišel další nápad. Proč zůstávat při zemi s jednou audioknihou, když můžeme udělat rovnou tři! A tak vznikla naše Trilogie ÉRA. Jak již název sám napovídá, jedná se o tři audioknihy, z níž každá se odehrává v jednom časovém období – v jedné éře.

První knihaÉRA: Zánik, je spíše fantasticky laděná. Spojuje hned několik známých a populárních témat jakými jsou smrt, posedlost, láska, inkvizice, chamtivost, odvaha aj. …no prostě všechny ty pěkné i nepěkné věci, které k životu patří (více o příběhu v únorovém článku Projekt FanMade Audiobook: Trilogie Éra).

Zuková rychlokvaška pana Lenova: Když jsme řešily, jak naši grandiózní trilogii nahrát, chtěla jsem, abychom z ní udělali opravdu kvalitní rozhlasovou hru plnou zvukových efektů a hudby. Kdy každá postava bude mít svůj hlas. Bohužel ale při důkladnějších hovorech, plánování a po sundání růžových brýlí jsem byla vyvedena z přesvědčení, že je to dobrý nápad. A tak jsme přešly k plánu B, který je o to více bolestivý – audioknihy si načteme samy – což znamená, že se během nahrávání musíme poslouchat, a já neznám snad nikoho, kdo by rád slyšel svůj hlas v nahrávce. Na vlastním notebooku, s pomocí relativně dobrých sluchátek, prográmku jménem Audacity a volně stažitelným zvukům na FreeSound a Free Music Archive, vznikly první hlasové zkoušky, zvukové testy a také první minuty. Musím uznat, že jsem si nikdy nemyslela, že mluvím ostravsky…mluvim! A nejen to – občas si dokonce šlapu na jazyk.

Poslechové nároky (?/10): Nároky našeho audiobooku jsou přímo úměrné tomu, jak dlouho ho vydržíte poslouchat (proto má jedna epizoda cca 15 min, abychom vaše ctěné sluchy příliš netraumatizovali).  Audiokniha je samozřejmě v češtině, občas s takovým tím lehkým „cypatym-ostravskym-přizvukem“, což je bohužel něco, co někdy dokážeme, a někdy nedokážeme ovlivnit. Přesto opustíte-li nám tento malý hlasový přohřešek, budete moci se zaposlouchat do příběhu, který jsme společnými silami daly dohromady během šedesáti dni!

V následujících měsících se budete moct těšit na pohled do zákulisní tvorby prvního dílu, představíme vám hlavní postavy a nastíníme jejich životní příběhy. A to vše speciálně pod taktovko-tlapkou Vlčí boudy, jenž nám dala prostor se vyřádit. A jaká že je pointa tohohle všeho? Je to zábava, je to koníček. Je to výzva!

Tak nashle za měsíc!

(Visited 201 times, 1 visits today)
Líbil se ti článek? Okomentuj ho níže.

O AUTOROVI

Autor. Scénárista bez místa, trekkie, kreslíř, spisovatel, fanda Star Wars a hráč SW: The Old Republic.


KOMENTÁŘE