logo

Tvrz na jeden vrz

Bývalý pilot Českých aerolinií, letecký akrobat a učitel létání Martin Hrubý, se vrací z Paříže do Prahy, kde se zúčastnil velké letecké show. Tam ještě letěl dolnoplošníkem Zlin Z-226 a nazpátek se musí spokojit s místem běžného pasažéra v jednom z posledních letů dopravního Tupolevu Tu-134, protože jeho Bohatýra koupil jakýsi zámožný šejk ze Saudské Arábie. Inu, peníze hýbou světem.

Pro Martina představuje ona komplikace větší problém, neboť kalkuloval s tím, že se co nejrychleji vrátí za svou dcerkou Evičkou, kterou skoro měsíc neviděl. Po brzkém návratu do Prahy uspíší jeho směr za dcerou telefon od nerudné švagrové, která si rozhodně nebere žádné servítky. Dá mu to sežrat. Unavený Martin si kvapně, volky nevolky, sbalí svých pár švestek a jelikož má nadupané SUVéčko v opravně, tak nerad nasedne do stařičké stopětky po otci, a vydá se na noc do jihočeské Lásenice. To ještě Martin netuší, že ho veterán sice spolehlivě odveze na místo, ale do jiné doby!

Oldtimer zafunguje jako stroj času a letec se tak nechtěně ocitne v roce 1434! Asi nemusím připomínat, že se kapitán Hrubý propadl časem do bouřlivého historického období, kdy jsou země Koruny české zmítány husitskou válkou a na jiném místě se blíží porážka radikálního husitského křídla dne 30. května 1434 v bitvě u Lipan. Poutník časem tak stojí na osudovém, pardon multidimenzionálním rozcestí, a přes rameno má pouze letecký pytel plný soudobých technických fidlátek. Něco na způsob pohádkové komedie – Obušku, z pytle ven! Obsahem kouzelného vaku je mimo jiné chytrý mobil pro současné blbce, halogenová svítilna, lahev dobrého koňaku Napoleon a CD přehrávač s diskem husitských chorálů, jako dar té jedovaté zelvě. Bude to však stačit, společně s Martinovou inteligencí, pro jeho spanilou jízdu časem?

 Spisovatel Václav Šorel (*1937) se posledních několik let pilně věnuje přepisování vlastních komiksových scénářů (Vzpoura mozků, Galaxia) do literární podoby a tento svazek není výjimkou. Předlohou pro vznik knihy s názvem Tvrz se stal stejnojmenný kreslený seriál, který vycházel na stránkách časopisu pro mládež ABC v letech 1980-81 (25.ročník). Václav Šorel poslal svého hrdinu do dobře známého místa, a to přímo do rodiště jeho manželky. Ona tvrz tam kdysi skutečně stávala a byla zničená mezi 6. a 30. květnem 1434, tedy někdy před bitvou u Lipan. Bližší okolnosti zániku a osudy posádky pevnosti nejsou známy, čehož autor využil pro svou komiksovou a literární fabulaci. Tvrz těží ze stále populárního tématu cestování časem a paradoxů z něj plynoucích.

Novela Tvrz je v podstatě strojovým překlopením populárního komiksu do textové podoby. Drobnější odchylky od původního pojetí se dopouští autor většinou v případě technických záležitostí, jež jsou poplatné době vzniku komiksu, neboť jednu dějovou linii umístil do současnosti. Jak sám Šorel uvádí v závěru knihy, nakladatelství XYZ se rozhodlo použít původní kresby Františka Kobíka (*1933 – 2006) a tím mu poněkud zkomplikovalo život. Literát se tak musel popasovat se sovětským letadlem Tupolev Tu-134, škodovkou stopětkou, polaroidem a třeba magnetofonem, které legendární komiks zobrazuje. Pozorný čtenář, který pak zná kreslený seriál, si může povšimnout, že se astronom Dr. Martin Hrubý proměnil v pilota právě kvůli oné autorské invenci, také se stal vdovcem, či došlo k upřesnění ohledně Jemčiny a doby vzniku jejího zámku. Dá se tudíž prohlásit, že Šorel napravil časový paradox.

Beletristická Tvrz je v zásadě takový moderní Nový epochální výlet pana Broučka, tentokráte do XV. století v podání pana Václava Šorela. Sci-fi děj, určený opět dospělým lidem, je nenáročný na čtenářskou pozornost, rychle plyne a bohužel nezanechá po dočtení žádný hlubší dojem. Autor se šikovně vyhnul větším kolizím mezi minulostí a současností, což je celkem škoda a promarněním  potenciálu, jež nevyčerpatelný motiv nabízí. Naopak se kovaný technokrat Šorel, jak je jeho nedobrým zvykem, soustředí nadměrně na techniku a pracovní postupy, což bude asi málokoho zajímat. Jeho postavy jsou zase ploché, i přesto, že je nám umožněno občas zachytit záblesky jejich intimních myšlenek. Podivoval jsem se také nad poměrně naivním, až infantilním vztahem, který Martin navázal s dívkou Johankou z minulosti. Domnívám se, že literátem popisované citové pouto splňuje požadavek na definování platonické lásky a to mne vede k úvaze nad věkovým doporučením pro dospělé…  Snad kvůli ábíčkovské nostalgii, která bude knihu lépe prodávat? Co musím rozhodně vyzdvihnout je náramné používání krásné češtiny a pointa, která nakonec přece jen donutí člověka zadumat se nad kusým příběhem.

Hrrr na ně!

Kniha Tvrz vyšla v nakladatelství XYZ ve společnosti Albatros media a. s. v roce 2016.

(Visited 722 times, 1 visits today)
  • Hodnocení Vlčí Boudy
Líbil se ti článek? Okomentuj ho níže.

O AUTOROVI

Redaktor. Knihomol a komiksový nadšenec. Svého času i aktivní kreslíř, dnes na autorské dovolené. Fascinuje ho vesmír, astronomie a starobylé civilizace. Při cestách za megalitickou minulostí naplno propadá potápění a z toho plyne záliba v podvodní fotografii. Má názory, které se často rozchází s hlavním proudem, rád přemýšlí o podstatě a jde k jádru věci.


KOMENTÁŘE