ÚTOK TITÁNŮ 4
Již po čtvrté se vracíme do světa za zdí. Do bizarního světa, kde absolutně platí darwinistická teorie o přežití silnějších a pozření slabších. Svou šílenou noční můru na nás opět přenáší japonský scénárista a kreslíř Hadžime Isajama v manze Šingeki no Kjodžin, Attack on Titan – Útok titánů. Komiks v české mutaci vydalo nakladatelství Crew v červenci roku 2015. Překlad provedla Anna Křivánková.
Manga začíná drobnou rekapitulací a připomenutím hlavních postav – Eren Yeager, Mikasa Ackerman a Armin Arlert. Rovněž se domnívám, že krátké shrnutí předešlého děje nebude na škodu…
Člověk měl kdysi namále, neboť se tajemným titánům podařilo vyhladit téměř celou populaci homo sapiens. Zdecimované zbytky lidí se ukrývají ve městě chráněném trojitou zdí vysokou padesát metrů. To jim bylo umožněno poté, co se titáni z neznámých důvodů stáhli do ústraní. Křehký pocit bezpečí trval více jak sto let. Jednoho dne se však naplnily temné předpovědi. Titáni se vrátili a jsou mnohem větší a nebezpečnější, než v minulosti. Objevil se obří titán s neobvyklou inteligencí a výškou přesahující padesát metrů. Tomuto kolosu asistuje obrněný titán a v jejich stopách kráčí hordy lidožroutů. První zeď byla prolomena a lidstvo se muselo stáhnout za zeď Rose. Když se zdá vše ztraceno zjevuje se běsnící titán, který brutálně a krvelačně napadá pouze své soukmenovce. K překvapení všech je zachráncem Eren Yeager, jenž zcela spontánně a nevědomě prodělává transformaci v titána. Lidé mají z jeho nepochopitelné schopnosti obavy. Zároveň se strachem z jeho přeměny se dostavuje nápad využít netušené možnosti, které tato záležitost skýtá…
Zde přímo navazuje čtvrté pokračování. Eren Yeager má za úkol přetvořit se znovu v titána a utěsnit zeď, jíž se ženou nezadržitelné vlny lidožravých nepřátel. Zadání vypadá pomalu jako nesmyslná utopie, než se stane realitou. Eren díky své přímo titání vůli splní plán a lidstvo tak poprvé zvítězí. Vyhrálo sice jen bitvu, nikoliv válku, ale vítězství je tak opojné a návykové. Úspěch je zásadní pro pozvednutí zlomeného ducha a vzpružení upadající vojenské morálky. Zatímco vojáci sčítají škody tak je Eren odměněn podle rčení „Každý dobrý skutek musí být po zásluze potrestán“.
Další dějová linka je retrospektivní návrat a zavane nás do roku 847, kdy se trojice hrdinů dala k armádě. Čtenář má šanci poznat mladé ostřílené válečníky v dobách, kdy byli ještě myšáci a měli pouze povrchní pojem o vojenském drilu. Někteří odvedenci měli hloupé naivní představy o závratné slávě a poctách. Opak je pravdou. Vojáci mnohdy naleznou skon a posmrtným vyznamenáním je stěží pohřeb bezejmenného vojína. Pokud se kdy najdou ostatky, neboť titáni nemají vyměšovací ústrojí, a když mají plný žaludek lidí, tak je vyvrhnou. Brrr. Nadřízení důstojníci požadují po rekrutech bezduchou kázeň, která často hraničí se šikanou. Buzerace je na místě, neboť lidstvo nikdy nečelilo větší existenční hrozbě. Totálnímu vyhlazení. Selhání jedince může zapříčinit ztrátu celé jednotky a ztráta jednotky pád zdi.
Ve výcvikovém táboře se doslova před očima lámou děti a přeměňují se v odhodlané, uvědomělé téměř dospělce. Přesně podle slov – hrdinové se nerodí, ale stejně jako ocel musí být nejprve ukuti. Velitel si je tohoto faktu dobře vědom a do kovu buší dokud je žhavý, tekutý a tvárný. Bažanty buď zlomí, nebo zocelí. Mohlo by se zdát, že to je psychopat se sklony ke krutosti, ale on ví přesně, co dělá a proč to dělá. Ví, co chce. Po očku sleduje ukryté vlastnosti vojínů, jejich emoce, charaktery a odhaduje jejich možnosti. Vojna není kojná.
Čtvrtý Útok titánů máme za sebou. Tentokrát byl atak úspěšně zastaven a odražen. Už jako by mi samotná obálka komiksu signalizovala změnu a naději. Na úvodní ilustraci scénáristy a kreslíře Hadžime Isajami jsou výhradně lidé. Nešklebí se tu žádné úděsné tlamy titánů jako doteď. Z obličejů lidí vyzařuje vyčerpání, odhodláni a příslib lepších časů. Pokud jde o mne, je čtvrtý díl prvním v řadě, který mě opravdu chytil a nepustil. Konečně se podařilo titány nakopat do zadků a zbyl i čas na vzpomínky. Osobně se mi líbila nejvíce pasáž ve výcvikovém táboře. Je silná. Je velice drsná a má hlubší myšlenku. Výše jsem použil přirovnání ke kutí oceli, jež pochází z amerického komiksu Superman. Příměr je povedený, ale nevystihuje úplně přesně latentní poselství obsažené mezi řádky/okénky mangy.
Každý z rekrutů je jedinečný originál. Libovolný z nich má určité schopnosti a dovednosti. Jedna dívka například ovládá bojová umění. Jiný mladík je rozený stratég a další vůdce. Jakýkoli člen z jednotky má jisté vlohy. Vzájemně se ovlivňují a učí. Vzájemné působení má na brance blahodárný vliv, ačkoliv mnohdy připomíná spíše žabomyší války. Interakce utužuje kolektiv, čehož si je schopný velitel vědom a oni mají skvělého vůdce. Nakonec je zde schováno poselství podobné tomu obsaženému v pověsti O třech prutech Svatoplukových. Společně jsou nepřemožitelní. Každý zvlášť nejsou nic. V jednotě je síla a Eren Yeager je pouze jeden.
-
Hodnocení Vlčí Boudy