logo

MILNÍKY TUZEMSKÉHO HORORU: UPÍR Z FERATU (1981)

Auto, které vám pije krev. Nebojte se, není to nářek nad nefungujícím startérem vašeho žigulíka, nýbrž budeme se zabývat filmem, který krásně zapadá do našeho seriálu Milníky tuzemského hororu. Upír z Feratu byl ve své době třída. A třída je pořád, pokud se na to dívate jako na český horor a vaše přemýšlení necháte zavřené kdesi ve skříni. Juraj Herz nám v roce 1981 představil tajemný příběh o paranoidním doktorovi, automobilové fanatyčce, partě šílenců a především krvelačný auťák, který by již nikdy světlo světa nespatřil, kdyby tohoto filmového kousku nebylo.

Pokud příjdete za libovolným vlastníkem sportovní káry a zeptáte se, jaký motor se skrývá pod kapotou jeho mazlíčka, je dobrá šance, že se vám, téměř ihned, dostane dokonalé a detailně vysvětlené prohlídky. Touha předvést složitou změt technické vyspělosti stroje, který pohání jeho vozidlo, spadá do škatulký téměř každého řidiče na zemi. Nicméně, co když váš motor neobsahuje sací potrubí, vysoce obsahové válce či svíčky? Co když vaše auto ve svých útrobách schovává upíra místo motoru? A místo benzínu je mu pohonem krev, vaše krev. Výrobci Škody Super Sport 1100 v Upíru z Feratu, v hluboce podivném filmu, ve kterém vaše auto může (anebo nemusí) být krvežíznivý vampýr, vám nechtějí ukázat, co se uvnitř tohoto auta vlastně skrývá.

Zahalený útok proti kapitalismu, ironický úder na směšnost automobilového průmyslu a inspirativní příběh zaobalený ve své absurditě a vynálezavosti až hravostí. Režisér Juraj Herz si po Morgianě, kterou jsme u nás na boudě také představili, opět vezme svou bizardní premisi a ve finále to funguje vážně dobře. Celkové atmosféry si drží určité napětí a roztoužený nádech satirického hororu vyústí v dramatickou paranoidní podívanou, která se někomu líbít může a někomu ne.

 

Auty posedlá blonďatá řidička sanitky Mima (Dagmar Veškrnová-Havlová) dostane možnost řídit podivné závodní auto značky Ferat, které se ovšem neplní benzínem, jak je tomu tak běžně, nýbrž se krmí lidskou krví skrz plynový pedál a podmaňuje si tak nebohého řidiče závislostí nad řízením tohoto vozidla. Její přítel Dr. Marek (Jiří Menzel) si uvědomuje hrozbu, která z prototypu číší a hodlá s tím sám něco udělat. Od samého počátku vás tak provází Markovo vyprávění za honem nad absurdní ideou o tom, že auto Ferat Vampyr RSR je zlotřilý stroj, který vás může zabít a nad lidmi okolo fiktivní německé automobilky, kteří moc dobře vědí, co je jejich auto zač.

Automobil, který byl ve filmu použit, je skutečný prototyp sportovního vozu Škoda Super Sport 1100 z roku 1971. V původním záměru byla tato netypická škodovka v roce 1972 představena na autosalónu v Bruselu, avšak nikdy se nedostala do sériové výroby. Svou porci slávy si však vůz vybral právě ve filmu Upír z Feratu, kde si v roce 1981 zahrál hlavní roli. Děkovat tak můžeme českému významnému výtvarníkovi – Theodoru Pištěkovi, který vůz pro filmové úpravy navrhl. Původně bílý vůz dostal krvežíznivý černý odstín a pár dalších vylepšení, která z automobilu udělala opravdového démona silnic. Jelikož samotný prototyp hrál ve filmu trojroli a k dispozici byl pouze jeden kus, bylo nutné auto neustále přestrojovat. Závodní vzhled byl právě tím významným návrhem slavného výtvarníka.

Juraj Herz si na vzal na paškál povídku Josefa Nesvadby Upír po dvaceti letech a překopal ji k tomuto veledílu, které se nepochopitelně opomíjí. Film obsahuje mnoho skvělých scén, které se vyvažují nudnou vatou a nesmyslným jednáním a bohužel místy vám bude připadat, jako by ve filmu cosi chybělo. Nebudete se mýlit. Pomyslné komunistické nůžky vzalý za své a vystříhaly tak řádku scén, které by film mohly vyvrhnout do většich výšin. Už samotný satirický námět byl ve své době sledován s nevolí a je jen dobře, že některé záměrné politické aspekty byly přehlédnuty. I tak se tvůrci s kusy materiálu poprali skvěle a, co si budeme povídat, na české poměry dopadl Upír z Feratu na jedničku. Na ty celosvětové už tak dvě mínus.

Zvučná jména táhnou, avšak herecký projev se mi zdál trochu plytký. Menzel s Veškrnovou neoslnili a místy se mi zdálo, že přestali úplně hrát, ale Petr Čepek jakožto cynický závodní trenér byl naprosto výtečný a celý film neskutečně zvedl, takže celkový dojem není špatný. Z mého pohledu spíše netypický.

Pokud máte rádi české horory nebo auta, tento film již nejspíše dobře znáte. Pokud jste Upíra z Feratu neviděli, doporučuji před skouknutím uvolnit mozek a nepřemýšlet nad zjevným absurdismem (auto upír – rozumíte, ne?) a nechte se nést příběhem o podivném krvelačném autě a ještě podivnějších lidech úřadujících v podivném světě. Upír z Feratu se řadí mezi české klenoty, ať chcete nebo ne.

(Visited 932 times, 1 visits today)
Líbil se ti článek? Okomentuj ho níže.

O AUTOROVI

Admin a zástupce. Administrátor, redaktor, občasný pisálek povídek, osina v zadku všech idiotů, ale jinak kamarád všech, s kterými si má co říct. Filmový nadšenec, hráč her všeho druhu, čtenář knih s fantazií a poslední dobou komiksový dobyvatel.V současné době píše svůj první román.


KOMENTÁŘE