logo

PAX 7 – Dech smrti

Do Mariefredu přicházejí Vánoce, ale téměř nic tomu nenasvědčuje. Atmosféra v malebném městečku se změnila. Ulice jsou prázdné, pouliční lampy rozbité, okenice zavřené a ploty zdobí místo vánočního osvětlení ostnatý drát. Obyvatelé dříve výstavního městyse mají po předchozích zlověstných událostech strach a tajně si šeptají cosi o strašidlech. Nikdo to ovšem nepřizná a  neřekne nahlas. Zatím. Kdo by tomu také věřil v osvíceném 21. století v době Facebooku a YouTubu, že? Ale někdo přece jen.

Vystrašení Mariefreďané, aniž by to tušili, mají své utajené ochránce, kteří přes veškerá úskalí bdí nad spoluobčany. Jak již dobře víme, jsou to stárnoucí sourozenci Estrid a Magnar, jež střeží tajnou  knihovnu obsahující magické spisy, a nejsou v tom sami. Jejich následovníky se stali bratři Alrik a Viggo, jenž  jsou předurčeni k tomu, aby se stali bojovníky ve válce proti Zlu a později nahradili dozorce bibliotéky. V neposlední řadě stojí na jejich, a straně Dobra, ještě mladá čarodějnice Iris.

Černé pupeny strachu rozkvetly

Pozítří budou Vánoce a dusivá nálada ve městě ještě zhoustne po podivné sebevraždě Henryho Nazdárka, bratra Estrid a Magnara, kterou naši přátelé přičtou na vrub černé čarodějnici. Další rána,  doslova morová, přichází ihned vzápětí, kdy je Mariefred stižen jakousi podivnou chřipkou, kdy nakažení krvácejí z nosu a jsou dezorientovaní. Příčina nemoci, která posílá lidi do nemocnice, není známa a začíná se pověrčivě mluvit o Morodějovi, či Morodějnici, jako někdy ve čtrnáctém století. Do jaké míry je situace vyhrocená vypovídá mnohé i to, že je založena občanská hlídka, která je ochotna zlynčovat a upálit domnělé viníky, jako by byl temný středověk. Středověk neskončil, středověk trvá?

Moroděj

Jak bylo autory série PAX slíbeno, každá další část urban fantasy postupně představuje jedno stvoření ze severských bájí a tentokráte to bude Moroděj. Ono vlastně není vůbec zřejmé, zda se jedná o nadpřirozenou bytost, nebo o lidský výmysl, který má původ v minulosti, kdy nebylo známo nic bližšího o virech a bakteriích. Vycházíme-li tedy z předpokladu, že bubáci skutečně  existují. Bohužel, ani naši dobrodinci nemají zcela jasno v této otázce a nevědí přesně proti komu – čemu se postavit. Na rozdíl od stádovitého davu, který shání původce soudobého moru za každou cenu. Hledají obětního beránka.

Tři světy

Skandinávské spisovatelky Ingela Korsellová a Åsa Larssonová zavádějí po sedmé dětského čtenáře do Švédska a jeho mysteriózního městečka Mariefred, kde se vzácně střetávají tři světy. Tenká hranice zde odděluje náš materiální svět od magického a pak je tu ještě jeden nenápadný rozměr. Imaginární.

Virtuální svět televize, internetu, sociálních sítí a videoher, kde nejenom mládež většinu času prodlévá. Smutnou realitou dnešních dnů je, že jsou děti mnohdy vychovávány prostřednictvím systému Matrix, a rodičovský prvek se v programu jaksi zaviroval v nečitelný binární kód. Digitální média jsou tak vlastně současní bubáci, neboť nás a naše děti pozvolna připravují o zdravý rozum a dar uvažovat.

Obě autorky si předsevzaly nelehký úkol, a to vytáhnout mladé lidi právě z oné virtuální dimenze a přivést je zpět k četbě knih. Jejich sisyfovský boj se opírá o vědecký výzkum v oblasti čtenářské gramotnosti, jež nenásilně uplatňují ve vlastní tvorbě. V bohulibém záměru jim napomáhá    zajímavý námět, kterým je švédský folklor, krátké věty, rychlé dialogy a vábivé minispoilery. Pokud jde o můj názor, tak se jim práce daří a zatím je kniha od knihy lepší. Jistě tomu napomohlo, že byl v ději upozaděn horor a přidána dětem snadno pochopitelná sociálně společenská složka.

Spisovatelky pozvolna utvářejí příběh, kam zapadají jednotlivé díly na své místo, jako do komplexní mozaiky. Také stále přicházejí nové postavy a rozličné charaktery, jako do běžného života. Domnívám se, že se vyprávění bude mladému čtenáři líbit, bude se k němu rád vracet a může na jeho základě položit úhelný kámen znalosti čtení a své obrazotvornosti. Rozhodně pak není náhodou, že byl k ilustrování cyklu PAX přizván ostřílený komiksový kreslíř Henrik Jonsson, který dělá četbu mnohem atraktivnější. Zkrátka a dobře, v boji s digitální demencí a bující hloupostí neplatí žádná pravidla.

Bububu, má to pokračování…

Knihu PAX – Dech smrti vydalo nakladatelství HOST v roce 2017. Překlad provedla Marie Voslářová. Doporučeno pro čtenáře od deseti let. Osmé pokračování je připravováno na podzim 2017.

(Visited 490 times, 1 visits today)
  • Hodnocení Vlčí Boudy
Líbil se ti článek? Okomentuj ho níže.

O AUTOROVI

Redaktor. Knihomol a komiksový nadšenec. Svého času i aktivní kreslíř, dnes na autorské dovolené. Fascinuje ho vesmír, astronomie a starobylé civilizace. Při cestách za megalitickou minulostí naplno propadá potápění a z toho plyne záliba v podvodní fotografii. Má názory, které se často rozchází s hlavním proudem, rád přemýšlí o podstatě a jde k jádru věci.


KOMENTÁŘE