logo

Tati, zůstaň tady, až usnu

Fred znamená švédsky mír. Takže, když někdo z obyvatel Mariefredu vysloví název města, nebo učiní něco dobrosrdečného, tak se zpevní neviditelná ochrana jejich příbytků, a naopak. Jenomže poslední dobou stíhá Mariefred jedno neštěstí za druhým. Podobně jako deset ran egyptských a zdá se, jakoby magické pavučiny byly zpřetrhány. Prolomeny a rozervány.

Znamená to snad, že jsou zdejší lidé malověrní a vůči sobě málo laskaví? Ano, je to přesně tak. Morální rozklad společnosti je všudypřítomný. Pozitivní energie sestávající z dobré vůle slábne a vytváří tak nástupnický prostor, mocenské vakuum, které okamžitě zaplňuje černočerné zlo.

Tati, zůstaň tady, až usnu

Není náhoda, že jsem výše použil příměr k deseti ranám egyptským, neboť celá série PAX evokuje, nejenom co do počtu, biblické události. Jak již dobře víme, tak autoři cyklu PAX avizovali, že v každé další části představí jedno stvoření ze skandinávských bájí a legend. Devátá v řadě je Noční můra, a je třeba podotknout zřejmý fakt, že pole její působnosti je přímo globální. Nebo se snad mýlím?

Noční můra je parazit, jež trápí lidi ve spánku a způsobuje jim nepředstavitelná muka, divadlo hrůzy i nepříjemné vjemy. Většinou vyleze na hrudník nebo záda postiženého, až nemůže téměř dýchat. Zaklekne oběť.

Následně Můře narostou místo rukou křídla, jež zaplete do vlasů nešťastníka a tak pronikne do jeho intimních snů. Tím člověk padne do osidel Můry, a ta pak žije z jeho emocí a fyzického strachu. Jako upír z čerstvé krve.

Nezištní ochránci Mariefredu

Dalším úkolem krkavčích bratrů je zachránit knihovnici Estrid a vstoupit do jejího snění, kde již úřaduje nechvalně proslulá Můra. Ale pozor! Ten kdo vkročí do bizarní říše Noční můry a zemře tam, skoná i ve své realitě a vlastním těle!

Snad netřeba blíže představovat hlavní hrdiny knihy Alrika a Vigga, či kauzalitu příběhu. Neboť PAX je dynamická série, jež má bezprostřední návaznost podobně, jako populární filmové seriály. Jedná se o literární, těžce rozjetý vlak o mnoha vozech, kterému je neradno vstupovat do dráhy. Pokud jste dějem městské fantasy PAX doposud nepolíbeni, tak bude valné, nasednout do vyprávění od prvního dílu. Pěkně popořadě.

Vlastně jsem toho úhrnem napsal už celkem dosti, i v předešlých článcích, a tak vyzdvihnu pouze věci kladné, neboť dnes nemám na srdci žádnou negativní kritiku. Předně se jedná o atraktivní přístup v podpoře čtenářské gramotnosti za pomoci krátkých kapitol, svižných (mládeži) uvěřitelných dialogů a komiksové ilustrace (Henrik Jonsson). Neméně důležitá je mravně společenská složka, jež nepůsobí nikterak okatě, ani indoktrinačně. Tvůrkyně (Ingela Korsellová a Åsa Larssonová) tentokráte dobře načrtli hříšné pokušení a vnitřní rozpor, kdy jedinec bojuje sám se sebou. Možná právě onen souboj s vlastní osobou je z těch nejtěžších, které musí člověk ve své existenci svést. Otázka závěrem zní: „Vydáme se po cestě světla, nebo stezce temnoty?“

Bububu, má to pokračování v desátém a zároveň posledním dílu série PAX!

Knihu PAX – Noční můra vydalo nakladatelství HOST v roce 2018. Překlad provedla Marie Voslářová. Doporučeno pro čtenáře od deseti let. Desáté pokračování je připravováno na podzim 2018.

(Visited 400 times, 1 visits today)
  • Hodnocení Vlčí Boudy
Líbil se ti článek? Okomentuj ho níže.

O AUTOROVI

Redaktor. Knihomol a komiksový nadšenec. Svého času i aktivní kreslíř, dnes na autorské dovolené. Fascinuje ho vesmír, astronomie a starobylé civilizace. Při cestách za megalitickou minulostí naplno propadá potápění a z toho plyne záliba v podvodní fotografii. Má názory, které se často rozchází s hlavním proudem, rád přemýšlí o podstatě a jde k jádru věci.


KOMENTÁŘE