logo

PAX 5 – SLUHOVÉ ZLA

Na švédském venkově v městečku Mariefred je hluboko v podzemí ukryta tajná knihovna obsahující magické spisy. Mysteriózní svazky stráží stárnoucí sourozenci Estrid a Magnar. Po dlouhé věky se mezi strážci tradovalo, že hlídat knihy je snadné, dokud se neozve tep času a nevstoupí temnota. Je to, jako by čas měl tlukoucí srdce. Mezi jeho údery vládne klid a mír. Pokud se ozve tep času, tak se v zemích mění vládci, lid se bouří a vypukají krvavé války. V takových chvílích můžou utajované knihovny změnit strážce. Tep času nebyl slyšet víc než dvě stě let a doba úderu právě nadešla. Hranice magického světa je tenká jako hedvábný papír a do naší reality přicházejí bytosti z druhé strany. Naštěstí ruka osudu přivedla do městyse dva bratry, kteří nosí na krku přívěsek s Krkavčím křídlem. Bratři Alrik a Viggo jsou předurčeni k tomu, aby se stali pomocníky ve válce proti zlu a nahradili dozorce bibliotéky.

Mariefred má v kalendáři aktuálně prosinec a občané se v předvánočním shonu chystají na oslavu svátku svaté Lucie. Je to stará švédská tradice, kdy lidé opěvují královnu světla Lucii, jež přináší naději do nejtemnějšího měsíce v roce. Slavnost je spojena s průvodem a školáci si musí vybrat svou úlohu, přičemž nejtrapnější je role hvězdonoše, kterého nechce nikdo dělat. Hvězdonoš si musí obléci bílou noční košili, na hlavu nasadit něco jako kornout a v ruce držet tyčku s hvězdičkou na konci. No, a uznejte, to je trapárna pro mrňata! Navíc musejí hvězdonoší zpívat. Sólo! Prostě trapas, potupa a ostuda. Středověké pranýřování v 21. století.

Jak jistě tušíte, role hvězdonošů padne na sourozence Alrika a Vigga, o což se přičiní instruktor dílen Thomas. Bratři se nakonec panu učiteli pomstí za příkoří a platí – Kdo jinému jámu kopá, sám do ní padá. Byla by to náramná legrace, pokud by záhrobní mocnosti nevstoupili do hry a neproměnili velebení světla v černočernou katastrofu! Doslova a do písmene. Pošetilá dětská hra Černá madam na přivolávání duchů protrhla nicotnou blánu oddělující paralelní světy a přivedla do naší reality gasty!

Autoři série PAX uvedli, že v každé další části představí jedno stvoření ze skandinávských bájí a legend. Na řadě je tudíž bubák s pořadovým číslem pět, jménem gast. Duch gast vysává lidem životní energii a ukradne jim zbývající roky života. Postižený člověk přímo před zraky sejde a zestárne, aniž by existovalo racionální vysvětlení pro tento bizarní jev. Takto se gast chová jenom v noci. Po rozbřesku se z něj stává ránozmrz a to se projevuje naopak. Tehdy, když člověk vkročí do míst, kde duch stojí, do něj vejde a předá mu svou zlou podstatu. Gast si pak kompletně podmaní postiženého jedince a získá kontrolu nad jeho tělem i osobností. Mluvíme o posednutí ďáblem, či démonem.

Strážci knihovny a krkavčí bratři svedli již několik urputných bitev s temnotou a tato přichází v dalších, snad ještě děsivějších podobách. Mariefredští gastové unášejí malé děti, což je zločin nejodpornější a nic hnusnějšího v našem světě není. Prznitelé dětí si nezaslouží žádné slitování a smrt je pro ně v tomto ohledu milosrdná. Naši potírači duchů mají nakonec štěstí v neštěstí a na pomoc jim přichází bytost, jež má na svědomí probuzení mylinga a vyrobení mlíkosaje v předchozích dílech! Čas tepe jako namáhané srdce a přímo tluče na jemné brány Země…

Pátá část série PAX pro mladé čtenáře je vydařeným nahlédnutím do soudobé švédské společnosti a oprášením mizející národní mytologie. Městská fantasy má vše co k žánru neodmyslitelně patří – slušnou zápletku v podobě zapomenuté historie městečka Mariefred a kvalitní děj, který odsýpá. Pochmurný příběh je dobře vystavěný a zhltl jsem ho jako malinu, i díky svižnému jazyku vypravěček. Pro tuto chvíli považuji pátý díl za nejlepší kousek, kde je patrný tvůrčí posun autorů. Spisovatelky Ingela Korsellová a Åsa Larssonová se ve své tvorbě soustředí zejména na děcka a oblast čtenářské gramotnosti. Nevyhýbají se ani nutnému generačnímu střetu. Osobně se domnívám, že generační konflikt je vděčné a věčné téma, jestliže je dobře podáno, a ono je.

Á propos, odsuzuji neúctu ke kantorům a jejich šikanu. Nicméně, pan učitel dílen Thomas je předpojatý člověk a přímo si koledoval o menší lekci. Odveta krkavčích kluků je inteligentně provedenou akcí a opravdu jsem se pobavil. Nedoporučuji však čtenářům provádět podobné žerty! Děti nerady čtou delší texty, jak známo, a proto jim komiksový kreslíř Henrik Jonsson namaloval nádherné záchytné body, jež pomohou rozpuku jejich obrazotvornosti. Realistické černobílé obrázky stojí někde zpola mezi komiksem a odvážným krokem ke skutečné četbě. Jak mazané a rafinované. Obdobně postupuje při práci s dětským publikem i naše Klára Smolíková. Nakonec mne vlastně celkem mrzí, že v tuzemsku nevychází obdobná série, která by mapovala český folklór a srozumitelně (moderně) ho podala mládeži. A, že tu máme strašidel!

Bububu, má to pokračování…

Knihu PAX – Sluhové zla vydalo nakladatelství HOST v roce 2016. Překlad provedla Marie Voslářová. Šesté pokračování je připravováno na podzim 2016. Doporučeno pro čtenáře od deseti let.

(Visited 290 times, 1 visits today)
  • Hodnocení Vlčí Boudy
Líbil se ti článek? Okomentuj ho níže.

O AUTOROVI

Redaktor. Knihomol a komiksový nadšenec. Svého času i aktivní kreslíř, dnes na autorské dovolené. Fascinuje ho vesmír, astronomie a starobylé civilizace. Při cestách za megalitickou minulostí naplno propadá potápění a z toho plyne záliba v podvodní fotografii. Má názory, které se často rozchází s hlavním proudem, rád přemýšlí o podstatě a jde k jádru věci.


KOMENTÁŘE