logo

Osmý Pax a Bílý had

Městečko Mariefred září opět štěstím a lidé mají dobrou náladu. Záhada mariefredského moru byla úspěšně vyřešena a nákaza vyléčena. Prokázalo se, že tajemná nemoc je otrava olovem z keramického nádobí z městského trhu, a nemocní pacienti se mohou vrátit domů, k rodinám. Teď už v zásadě nic nebrání tomu, rozžehnout svíce a rozsvítit vánoční hvězdy v oknech, spolu s blikacími řetězy. Štědrý den právě nastal.

Sníh se třpytí a odráží sluneční paprsky z jasně mrazivého nebe. Vzduchem poletují či tančí sněhové vločky. Brrr, až z toho jednoho zebe. Na stráni za městysem sáňkují rodiny s dětmi, koulují se a vesele dovádí v závějích. Jiní grilují jehněčí klobásky na přenosném grilu a ohřívají se od tepla řeřavých uhlíků. Další lidé jen tak lelkují a vyčkávají, než nastane ten správný čas. Čas  štědrovečerní večeře, po níž přichází do všech domácností vánoční skřítek, který přinese dárky.

Sněžných radovánek a sněhového hýření se účastní i bratři Alrik a Viggo, kteří se ocitli, v jinak malebném městečku, v zákulisní válce Dobra a Zla. Bohužel, zlá vůle nikdy nespí a vybere si svou krutou daň, i v takto mimořádnou  dobu, jíž Štědrý den bezesporu je.

Bílý had

Neblahá událost, která poskvrní zdejší Vánoce, má formu nenadálého sesuvu půdy, který pozře a do temné hlubiny země stáhne malé děvčátko Mini. Ač se okamžitě rozjedou záchranné práce, tak naši přátelé mají jasno. Byl to bílý had, hadů král!

Bílí hadi jsou údajně zlomyslní tvorové a přesunují se pod zemí, odkud loví kořist. Snad jsou i příbuzní s draky a traduje se, že kdo bílého hada uloví a sní, získá nadpřirozené schopnosti. Avšak nejsilnější magie se ukrývá v hadích slzách… Nicméně pořád není všechno ztraceno a je tu ještě drobná naděje pro holčičku Mini, neboť existují dva druhy bílých hadů: dobří a zlí.

Jinde ještě, v ten samý sváteční čas, svádí Černá čarodějnice boj na život a na smrt s mladou vědmou Iris. Mariefreďané zatím usedají k štědrovečerní tabuli a nemají o kosmickém nesváru ani nejmenší tušení…

Na Vánoce dlouhý noce

Skandinávské spisovatelky Ingela Korsellová a Åsa Larssonová zavádějí dětského čtenáře po osmé na návštěvu do Švédska a jeho mysteriózního městečka Mariefred, kde se již můžeme cítit jako doma. Skoro všechny tu známe a sdílíme jejich radosti i strasti, které se zde poslední dobou objevují častěji a zasahují do jinak poklidného života obyvatel.

Mimo nadpřirozené intervence do lidské existence si autorky berou na mušku i ryze sociální, dětské bolístky a jejich duševní trápení. Tentokráte to bude fiktivní dívka Majka, řečená též Smíšek, jež má zlatou olympijskou medaili v předstírání úsměvů a vtipkování.

Náctiletá Majka se moc souží a zdráhá se někoho pozvat domů na návštěvu. A tak se jí stane, že si toho kamarádky časem povšimnou a oplatí jí stejnou (falešnou) mincí. Faktem je, že se dívka stydí za svou maminku, která trpí duševní poruchou (Diogenův syndrom) a odmítá se léčit. Jejich domácnost se tak zaplňuje, od podlahy až po vysoký strop, nepotřebným haraburdím a evokuje rozsáhlé smetiště pod střechou.

Rada severských spisovatelek je v tomto případě prostá: Jdi s pravdou ven, aneb S pravdou nejdál dojdeš! Skuteční přátelé vás VŽDY pochopí a ti kteří ne, nebudou asi ti praví, pro které by měl člověk ronit slzy. Vlastně reálně platí, že jeden jediný kamarád, který tě s láskou obejme, vydá za početnou virtuální legii z a/sociální sítě! Farizejbook?

Městská fantasy PAX se pomalu, ale jistě blíží ke svému neodvratnému závěru. Některé karty jsou již zcela transparentně odhaleny, jako například aktuální prozrazení identity Černé čarodějnice.  Důležitá esa budou vytažena z rukávu teprve v pravý čas, a doufám, že ještě zamíchají už tak nesmírným příběhem. Dobro a Zlo stále hraje odvěký mariáš a naše lidství je v něm veličinou proměně neznámou. Ve hře vesmírných sil není nic menšího, než osud města Mariefred a jeho nic netušící populace. Seriálový příběh díky tomu nabývá na atraktivitě a zdá se, že může ještě lecčím překvapit či důstojně gradovat v astrální čtenářský prožitek. Ve světe fantazie je totiž i nemožné možné a možné nemožné. Nechme se překvapit, jak to vše dopadne. Pax?

Bububu, má to pokračování…

Knihu PAX – Bílý had vydalo nakladatelství HOST v roce 2017. Překlad provedla Marie Voslářová. Doporučeno pro čtenáře od deseti let. Deváté pokračování je připravováno na jaro 2018.

(Visited 413 times, 1 visits today)
  • Hodnocení Vlčí Boudy
Líbil se ti článek? Okomentuj ho níže.

O AUTOROVI

Redaktor. Knihomol a komiksový nadšenec. Svého času i aktivní kreslíř, dnes na autorské dovolené. Fascinuje ho vesmír, astronomie a starobylé civilizace. Při cestách za megalitickou minulostí naplno propadá potápění a z toho plyne záliba v podvodní fotografii. Má názory, které se často rozchází s hlavním proudem, rád přemýšlí o podstatě a jde k jádru věci.


KOMENTÁŘE