logo

PAX 10 – Draugova oběť

Člověku se nechce ani uvěřit, že již utekly čtyři roky od doby, kdy vyšla první kniha z řady PAX v českém vydání. Série byla nakladatelstvím HOST prezentována jako desetidílná městská fantasy pro čtenáře od deseti let a její konec byl v nedohlednu. Tehdy. Nicméně tep času je neúprosný a my máme aktuálně možnost držet v rukou závěrečný díl s názvem Draugova oběť.

Autoři série PAX předem uvedli, že v každé další části urban fantasy představí jedno stvoření ze severských bájí a legend. Tento chválihodný záměr se jim povedlo uskutečnit za pomoci mladistvých reků Alrika a jeho bratra Vigga. Mezi další kladné postavy patří stárnoucí strážci knihovny (též sourozenci) Estrid a Magnar, či ještě náctiletá čarodějnice Iris. Těmto realisticky vykresleným figurám jsou opozicí rozliční lidé na scestí, a o co zleji, temné bytosti z jiných dimenzí i paralelních vesmírů.

Závěrečný souboj

Jak se čtenář pozvolna prokousával svazky PAX, tak zjistil, že se vlastně nejedná o samostatné uzavřené epizody. Ale o kompaktní celek, který jako průvodce skandinávskou mytologií odkrývá věčný boj dobra a zla, světla i temnoty. Příběh se nakonec spojuje v mimočasové téma, kde nejde o nic menšího, než o záchranu nám známého světa.

Zatímco si žijeme své jedinečné životy, tak se v městečku Mariefred odehrává nepředstavitelné drama o utajeném hrdinství a oběti nejvyšší. Utajeném pouze pro lidi, kteří nepatří mezi čtenáře rozsáhlé série PAX. My zasvěcenci víme ovšem své, že. Život je labyrint a uprostřed číhá smrt. Memento mori.

Ale nepředbíhejme. Anabáze Alrika a Vigga pokračuje a nabírá na vpravdě děsivých obrátkách. Po všem co si již hoši společně prošli, se mají odstěhovat z Mariefredu. Ba co hůře, mají býti od sebe nadobro odloučeni. Šup, každý zvlášť k novým pěstounům, kteří pobírají sociální dávky za další přidělený kus.

Zatímco mají hoši těžké hlavy ze svého neodvratného osudu, tak se pod magickou knihovnou bortí brána veškerenstva a probouzí se tajemná nestvůra – Draug! Baf! A času je stále méně a méně. Záhadná šifra nechce vydat svůj obsah a než se nadějete, závěrečný souboj je tu!

PAX, srdce moje. PAX

Skandinávské spisovatelky Ingela Korsellová, Åsa Larssonová a komiksový kreslíř Henrik Jonsson berou mladého čtenáře naposledy do švédského mysteriózního městečka Mariefred. Ač by to málokdo tušil, tak právě zde se odehrávají menší bitvy a konečná válka o naše jsoucno. Genius loci.

Konzumentsky atraktivní podání v sobě ukrývá latentní vědecké bádání v oblasti čtenářské gramotnosti, a zcela volně učí děti lásce k četbě. Kdo by to před pár lety řekl, že se slovutní vědátoři budou potýkat s nezájmem dětského publika o studnici moudrosti – knihu. Ale v době bující digitální demence se nelze ničemu divit. Ničemu. Jistě, tablet může býti dobrý sluha i zlý pán. Klik.

Ač jsem zpočátku negativně kritizoval hororovou složku a její ne/vhodnost pro danou věkovou skupinu, tak jsem postupně ustoupil ze své pozice (drobně). Tradiční pohádky jsou také plné násilí a temnoty. Ostatně vlezlé televizní upoutávky (kriminálka, horor), jež jako ostrý nůž proklají celovečerní rodinný film, mohou býti pro nedospělou duši naprosto devastující. Bohužel. Však podstatné je vítězství světla nad temnotou, a to se závěrem počítá. Strach je třeba překonat, pokořit a zadupat do hlíny. Do země.

Tvůrci série PAX připravili čtenáři velkolepé finále a šokující rozuzlení. Rozhodnutí, zda dobrý konec vše napraví, ponechám tentokráte na laskavém uvážení čtenáře. Osobně se domnívám, že by bylo chybou minout mystickou řadu PAX a nepoznat její (nejenom) dětské hrdiny.

Knihu PAX – Draugova oběť vydalo nakladatelství HOST v roce 2019. Překlad provedla Marie Voslářová. Doporučeno pro čtenáře od deseti let.

(Visited 552 times, 1 visits today)
  • Hodnocení Vlčí Boudy
Líbil se ti článek? Okomentuj ho níže.

O AUTOROVI

Redaktor. Knihomol a komiksový nadšenec. Svého času i aktivní kreslíř, dnes na autorské dovolené. Fascinuje ho vesmír, astronomie a starobylé civilizace. Při cestách za megalitickou minulostí naplno propadá potápění a z toho plyne záliba v podvodní fotografii. Má názory, které se často rozchází s hlavním proudem, rád přemýšlí o podstatě a jde k jádru věci.


KOMENTÁŘE