Mýtický crossover bez křižovatek
Třináctá kniha komiksové série Mýty je vlastně mýtem sama o sobě. Nebo spíše střetem s realitou, alespoň v těch našich vepřo-knedlo-zelo podmínkách. Mýtus nabobtnal a žije si vlastním životem. To si opravdu můžete říct u nové knihy jedné z nejpozoruhodnějších komiksových sérií, které aktuálně na našem trhu vycházejí pod názvem Velký mýtický crossover.
Proč? Tuhle knihu netvoří jen linie presentovaná hlavní řadou v originále nazvanou Fables (originální sešity č. 83-85), ale také příběhy z jejich vedlejších sérií – spin-offů chcete-li, Jack of Fables (č. 33-35) a The Literals (č. 1-3). Počítám, že i těm, kteří nemají sherlockovské nadání právě došlo, že ony vedlejší linie se v našem rybníčku jednoduše nechytnou. Leda by se oddali čtení série v angličtině. Ale nejsem si jistý, jestli je to to pravé, po čem by majitelé práv pro ČR – nakladatelství Crew – zrovna prahlo. Koupit si sešitovky nebo souborné pevné vazby či deluxe edice v angličtině, nečekat než se dílo přeloží, ušetřit peníze… Svět Mýtů je široký a za ty roky, co za mořem vychází, se pořádně rozpíná. Existují nejrůznější spin-offy, grafické novely, samostatné příběhy i knihy, které pátrají po tom, kdo je vlastně kým a odkud do Mýtova přišel. Mýty jsou fenoménem, který se teoreticky dá přirovnat ke světům Star Wars, Vetřelců, Walking dead apod. Takže si zase jednou uvědomíme v jakém prdelákově to vlastně žijeme. Minimálně co se týče fanouškovství a touhy mít svůj oblíbený fantastický svět pod dohledem, sledovat každé šustnutí… Ani tak nebrblám, jen mi to přijde trpce úsměvné. Vždy se mi v mysli vynoří situace, ve které by se kdokoli z nás ocitl třeba v komiksovém krámě seriálu Teorie velkého třesku a diskutoval nad nějakými postavami nebo světy. Argument „To není pravda, to se nestalo, protože to u nás nevyšlo!“ by určitě „zabíjel“ diváky po celém světě. Holt z českého sitcomu na téma „střet s realitou“ se asi nikdy nevyhrabeme.
Ale dost lkání u zdi nářků a raději si řekněme o čem celý ten Velký mýtický crossover vlastně je. V předcházejících knihách se toho stalo opravdu hodně a Mýty celkově nejsou zrovna v dobré kondici. Na věčnost odešel Modrák, kterého mnozí zbožňovali a chybí jim. Třeba na Farmě zvířátka žijí kultem jeho osobnosti. Dokonce tak velkým, že dali za vznik novému náboženství, kde věří v návrat Modráka a následné spasení všech oddaných. Ono psychické strádání se projevuje i ve vzájemné nevraživosti a tak si hned v úvodu dají Vlk a Zvíře trochu na budku. Zjistí se ale, že za všudypřítomnou neurózou by mohl někdo stát. A ozve se i Jack, ano ten, který měl kouzelné fazole a v Mýtově si dokázal znepřátelit snad úplně všechny. Poté práskl dveřmi a odešel si založit vlastní sérii.
Teď s dalšími podobně postiženými okupují jeden bar na kultovní Route 66. Najdeme mezi nimi i další podivné bytosti, které zveme Literáři. Ti mají moc ovládat pomocí písma dění mezi bájnými bytostmi. Jeden z nich, Kevin Thorn, se rozhodl přepsat vesmír a tím všem vybájeným bytostem zasadit smrtelný direkt. A to si Mýty nemohou nechat líbit. Nejvíce se angažuje Zlý vlk, který se tím dostane do pořádných peripetií. Mýty se vydají na spanilou jízdu proti Thornovi, který si na pomoc přivolá Žánry a také pár starých známých. Mimochodem Žánry si každý správný fanoušek čtiva i filmů fakt užije. Stejně jako Thornova brášku, co se jmenuje Autorský Blok. Jack se „pro změnu“ urazí a v mezičase zamíří na Farmu, kde si s ním pěkně užijí. A ještě ke všemu ho navštíví jeho syn, o kterém dosud neměl ani ponětí.
Zase na nás čeká erupce nápadů Billa Willinghana, kterému jak se zdá vůbec nevlhne spisovatelský prach. Alespoň co se týče vymýšlení nových bytostí a zápletkových situací. Se samotným provedením to možná není až tak žhavé jako v minulosti, ale pořád nás baví a to je základ!
-
Hodnocení Vlčí Boudy