logo

MÝTY POČTVRTÉ A VE ZNAMENÍ DŘEVĚNÉ INVAZE

Od doby, co po Netopejru převzala nakladatelské otěže Crew, začalo se ve světě Mýtů něco dít! Minimálně v tom smyslu, že fanouškovi této komiksové série jsou předkládány dvě knihy ročně a může si na nich slastně mlsat. A ruku na srdce – důvod k tomu je! Mýty jsou bezesporu jedna z nejzajímavějších komiksových sérií, které v současnosti na našem trhu vycházejí. Aktuálně vyšel čtvrtý díl Pochod dřevěných vojáčků, který vypráví o invazi nepřátel do Mýtova. Scénárista Bill Willingham opět popustil uzdu své fantazii na plné obrátky a čtenáři jsou zcela pohlceni dějem, který pro ně důmyslně vystavěl.

Zatímco v minulém díle Láska jako z pohádky vše směřovalo k obrovskému hepáči, slzám štěstí a lásce jako trám, tak tento díl zkušeně vybředl z tohoto tématu. Láska nemůže být prioritní, když nepřítel nespí na vítězných vavřínech a připravuje se na pořádnou invazi. Mýty sice sledují všechny průchody mezi naším všedním světem a Domovinou, která je pod uzurpátorskou nadvládou, ale nikdo není dokonalý a nepřátelé svou sílu demonstrovali již v pohádkovém světě. Není se tedy co divit, že jednoho dne se v Mýtově objeví partička podivných týpků, kteří jdou tvrdě za svým cílem! A co víc, objeví se i legendární Červená Karkulka. Jako uprchlík, první od doby, co poslední loď byla nucena opustit Domovinu. Navíc ona Karkulka při poslední bitvě, po které se Mýty musely definitivně vzdát svých vlastí, v zatuchlé komnatě posledního nedobytého hradu, směle kopulovala s Modrákem. Ano, s tím rajcovním blonďáčkem, který dělá Sněhurce asistenta a hraje na svou trubku tklivé blues. A to je teprve začátek rafinované zápletky, která předznamenává lítý boj mezi dvěmi nesmiřitelnými světy.

Jednomu se až vzrušením tají dech, když si uvědomí, jak důmyslně má svůj scénář Bill Willingham vymyšlený. Nejen, že vymyslel pořádný propletenec pohádkových postav, ale ještě jim dal do vínku často vlastnosti, které byste u nich jen těžko čekali. A na tomto mýtickém základě pak vystavuje jednotlivé příběhy, které do sebe dokonale zapadají a nasazují čtenáři příjemné brouky do hlavy. Kdo by taky čekal, že v krásném pohádkovém světě se dějí takovéto podlosti a intriky. Že Krásný Princ z pohádky je mamonu chtivý sukničkář, nebo že třeba Sněhurka může otěhotnět se Zlým Vlkem, že? A takovýchto paradoxů najdeme v této sérii doslova tuny, což je jeden z důvodů, proč se jí tak příjemně podléhá. Všichni máme v sobě pohádky, a hlavně vztah k nim, které u nás byly vypěstovány již v dětství a nyní je vše přeneseno do reálného a nám mnohem přístupnějšího světa, kde poté Willingham zasazuje do našich křehkých duší a zhýčkaných mozků jednu cynicky smrtelnou scénáristickou ránu za druhou.

Kdo by čekal, že Pinokio je sexem posedlý harant, který je starý jako Metuzalém, ale díky svému „věčnému mládí“ mu zbudou maximálně oči pro pláč. Nebo že Jack Horner, ano, ten s kouzelnou fazolí, je jen malý podvodníček a profitář, který ke všemu ještě není nějak extra schopný. Kdo čekal, že v pohádkovém světě potká situace, které jsou spíše z našeho reálného světa. Lobby, intriky, podlost, zášť, války a mnoho jiných, zcela ladně zapadly do světa našeho dětství a našim naivním představám dávají pěkně na frak! Dospěli jsme my, dospěly i pohádky. Po Mýtech se již nikdy nebude na pohádky dívat zasněnými dětskými kukadly, ale za vším budete hledat skrytý význam. V tomto je tato komiksová série naprosto geniální a má neuvěřitelný tah na bránu. K tomu přidejte spletenec postav, který je tak fikaně vymyšlený, že za velkou louží musí vycházet jejich encyklopedie, aby se čtenář v jejich záplavě neztratil. Až se nechce věřit, s jakou lehkostí tvůrci této série vytahují trumfy z rukávu a zkoprnělému, byť nadšenému, fanouškovi dávají mat za matem.

(Visited 122 times, 1 visits today)
  • Hodnocení Vlčí Boudy
Líbil se ti článek? Okomentuj ho níže.

O AUTOROVI

Autor. Komiksový scénárista a publicista, spoluvydavatel komiksového fanzinu BubbleGun, recenzent komiksů, občasný pisatel povídek a hudební kritik. Velký boudí otec zakladatel a spoluautor série Sněhulení.


KOMENTÁŘE