logo

DETEKTIVKA THE WOLF AMONG US NENÍ ŽÁDNÁ POHÁDKA

Bigby má špatný den. Je šerifem, kterého nikdo nemá rád, žije v malém smradlavém bytečku s prasetem, co mu upíjí chlast a pokaždé, když se něco pokazí, hned je to jeho vina. Zkrátka, těžký život. Moc ani nepomáhá to, že je Vlk… Jeho okrskem je Fabletown, čtvrť New Yorku, kde se schovávají pohádkové bytosti, které byly vyhnány ze svého světa a donuceny pachtit se tady s námi, obyčejnými lidmi. Ani si nestihne dát pořádného panáka, aby zaplašil kocovinu minulého dne, a už ho nějaký žabák volá do svého hotelu. Prej výtržnost nebo co. To by nemohl být on, aby se všechno pořádně neposralo. Stačí chvilka a vše končí bitkou, pádem z patra na chodník a sekyrou v hlavě fousatého útočníka. Končí? Ne ne! Tím to všechno teprve začíná! Bude to velice špatný den.

Fables je úspěšná komiksová série vycházející i u nás pod názvem Mýty. Komiksoví fanoušci mezi námi můžou tento odstavec s klidným svědomím přeskočit. Pravděpodobně už nějakou knihu mají doma. Těm ostatním jen doporučím, aby si ji šli sehnat, protože momentálně u nás moc lepších komiksů není. Bill Willingham stvořil svět, ve kterém pohádkové bytosti nemají jinou možnost než se skrývat v tom našem, přizpůsobit se a hlavně, pokud možno, na sebe neupozorňovat. Život se s pohádkovými bytostmi nemazlí. Tohle není Arabela, tohle je velice drsná realita… Drogy, prostituce, vraždy, politika. Všechna špína velkoměsta padla nebohé postavy z dětských knížek. A ty se s tím musí nějak poprat. Jde o život.

Ale zpět ke hře. Tu má na svědomí studio Telltale Games, které se specializuje na adventury rozdělené do epizod. Mezi jejich nejlepší kousky patří jednoznačně The Walking Dead – jedna z nejlepších her minulého roku na většině platforem. Ten, kdo ji hrál, nebude u The Wolf Among Us překvapen prakticky v ničem. Dalo by se říct, že je to skoro stejná „hra“. Uvozovky nad slovem hra mají svůj význam. Je to spíš interaktivní film, sem tam proložený nějakým quick-time eventem a rozhovory s možností volby odpovědí, které mají vliv na další pokračování příběhu. Někomu to může přijít málo, mi osobně to stačí. To, co chybí takové hře na hratelnosti a herních mechanikách, to bohatě vynahrazuje skvěle napsaný příběh, napětí a nečekané zvraty. Vážně paráda. Tedy pokud slušně ovládáte angličtinu. Bez ní to nemá vůbec cenu pouštět.

Oproti The Walking Dead se nezměnil ani vizuální styl. Krásná kreslená grafika se ukázkově hodí ke komiksové adaptaci. Prostředí je plné detailů, postavy jsou plné emocí a akce je tak akční, jak by měla být. Opět vše šlape jako hodinky. Temný detektivní příběh plný mrtvol a krve se pozvolna rozjíždí a s přibývajícími podezřelými nabírá na obrátkách. Vyšetřování se komplikuje a za chvíli je jasné, že se ve Fabletownu děje něco opravdu ošklivého. A navíc to ošklivé dřív nebo později půjde i po samotném Bigbym. Ještě že to je takový tvrďák, který se nebojí ušpinit si ruce.

Telltale Games si svůj název vybrali dobře. Málokdo umí vyprávět příběhy tak dobře jako oni. Ukázkově budují napětí a umí hráče mile i nemile překvapit. Dají vám hračku na hraní a zničehonic vám ji vezmou. Často není poznat, kdo si hraje s kým. A pokud toto hra dokáže, je jasné, že je udělaná dobře. První epizoda The Wolf Among Us vás během nějakých dvou hodin namlsá tak, že nebudete chtít přestat. A tak to má v každém správném seriálu být.

(Visited 174 times, 1 visits today)
  • Hodnocení Vlčí Boudy
Líbil se ti článek? Okomentuj ho níže.

O AUTOROVI

Šéfredaktor. Herní fanda, komiksový milovník, blázen do písmenek, hudební nadšenec, herní maniak nebo samozvaný filmový kritik. Tolik zájmů a tak málo času...


KOMENTÁŘE