logo

Hellboy: Neuvěřitelné příběhy

Hellboy už toho stihl dost. Vymetl snad už všechny chátrající kostely, prokleté domy, tajemné krypty a hnijící podzemí. Jeho kariéra je plná upírů, nacistů, mýtických potvor a mluvících mrtvol. Po většinu doby ho pevně za ruku vedl jeho táta Mike Mignola – zručný žonglér s mytologií a geniální mistr úsporné kresby. Hellboy přitom sázel hlášky a rozdával rány svou ikonickou červenou kamennou tlapou. A právě za to ho máme rádi.

Ale i ten největší tvrďák si musí sem tam odpočinout a nechat chvíli makat ostatní. Mignola se točil kolem filmu a na jeho místo naskočila banda scénáristů, kreslířů, malířů a barvířů (pokud se tak dá říkat někomu, kdo se stará o coloring) a vytvořila různorodou sbírku krátkých povídek. Vznikla barevná směsice nápadů a stylů dohromady tvořící mozaiku, která má společné jen jedno – Hellboye a jeho kolegy.

Bohužel, jak to v takových případech často bývá, kvalita je různorodá a jen několik málo kousků se vyhrabalo z ošklivě bublající louže průměrnosti. Docela paradox je, že to vlastně nevadí. Rozehrát nezapomenutelné divadlo na pouhých několika stránkách umí jen málokdo. Většina příběhů tak pravděpodobně zapadne a splyne ve vzpomínkách do jednoho barevného chumlu. I když krátkých záblesků geniality je ve sbírce minimum, pro každého fanouška Hellboye jsou jako pohlazením po duši.

Esem v rukávu hnědého baloňáku sbírky je její rozmanitost vizuální. Každý příběh má svůj vlastní styl, barvy, techniku a je vskutku až neuvěřitelné, kolika způsoby se dá zpracovat jedno téma. A je to velká zábava. Hellboy to má ale zároveň velice těžké. Ať už ho kreslí kdokoliv, ať už se autor kresby snaží sebevíc, stejně to nikdy nebude tak úžasně dobré, jako od samotného Mignoly. A ten vám to bude připomínat pokaždé, když se podíváte na obálku.

Hellboy: Neuvěřitelné příběhy má zaručené místo v knihovničce každého fanouška. To je bez debat. Zároveň si knihu může užít i někdo, kdo nemá načteny klasické příběhy. I když úplnému nováčkovi čtení představu o rozsahu a hloubce celého hellboyovského příběhu nedá. Kolísavou kvalitu jednotlivých příběhů šikovně vynahrazuje vizuální rozmanitost a hravost. S touto knihou dostane čtenář slušnou dávku  jednohubek, od kterých ale nemůže čekat plné a spokojené bříško.

(Visited 309 times, 1 visits today)
  • Hodnocení Vlčí Boudy
Líbil se ti článek? Okomentuj ho níže.

O AUTOROVI

Šéfredaktor. Herní fanda, komiksový milovník, blázen do písmenek, hudební nadšenec, herní maniak nebo samozvaný filmový kritik. Tolik zájmů a tak málo času...


KOMENTÁŘE