logo

PROBUDÍME ĎÁBLA S HELLBOYEM?

Když to vemu kolem a kolem, tak k Hellboyovi jsem se dostával v průběhu poslední dekády jen náhodou. Svazky jsem četl různě a na přeskáčku a i když se mi každý z nich líbil, nikdy jsem se nedostal ke kloudné provázanosti příběhů. „Shame on me,“ jak by nejeden řekl, ale sám jsem si slíbil, že se ke všemu dostanu zase znovu a přečtu si vše pěkně popořádku.

Pokud mám najít nějaký komiks, který se prakticky ihned po uvedení stal kultem, bude to právě Hellboy. Comics Centrum tak na 20. výročí Hellboye a, aby utichly nesčetné nářky o dotisk, znovu vydalo druhý svazek „Probuzení dábla,“ a nemálo fanouškům tak rozhodně udělalo radost.

Zrod k této neobvyklé sérii zadal Mike Mignola, který si pod palec vzal nejen celičký scénář, ale dokonce se chopil kresby. A právě jeho nápady, humor a jedinečná poutavá ilustrace se zapsaly do komiksové síně slávy.  Jen on dokáže s nesmírnou jednoduchostí propojit náš svět se světy nadpřirozených jevů,  historií a nedejbože konspiracemi či různými okultismy. Stačilo, aby do popředí dal toho nejsympatičtějšího hrdinu, který sice býval démonem, ale vychován mezi lidmi, padouchy a nestvůry likvidujíc hlava-nehlava, zato srdce má na správném místě.

Démon, který je víc člověkem než stvořením z pekel. Hellboy se za dvacet let svého působení, kdy spatřil světlo světa, stal více než kultem a na světě má nespočet uctívačů. Proč? Protože tu jedinečnou lehkost Hellboyovských příběhů postavenou na abnormalitě až absurditě, na týmu podivných charakterů vyšetřujících neobvyklé události a hlavně TU hláškující červenou potvoru, si prostě musíte zamilovat. A taky že zamilujete.

První svazek „Sémě zkázy“ (Seed of Destruction) vše jenom načal, ale právě ve svazku číslo 2 – „Probuzení ďábla“ (Wake of the Devil) se vše rozjede na plné obrátky..

Poté, co je kurátor Newyorkského muzea voskových figurín zavražděn a tělo není k nalezení, naše partička Útvaru pro paranormální jevy, výzkum a obranu (ÚPVO), vedená naším démonickým hrdinou, nemůže chybět. Dostávají se na stopu, která je zavede do Rumunska. Tam se jeden legendární upír chystá probudit k životu (ne, opravdu to není tamten…). A je právě na Hellboyovi, aby se mu podíval na tesáky. Ale tak jednoduché to mít nebude, protože, jak je již dobře známo – Kde se rodí nějaký mega průser, tam za tím stojí „nácek“ ….

Celý dotisk jede na stejné vlně jako původní, a tak v knihovničce nevyčuhuje. Vazba i papír si drží vysokou kvalitu a rozhodně, při své tloušťce 144 barevných listů, od koupě neodrazuje. V obchodě si ho tak pořídíte kolem pěti šesti stovek a při koupi na stránkách nakladatelství jste k němu mohli zdarma dostat i pěkný zapalovač „zippák“ s logem komiksu.

Hellboye zná celý svět, ať už přes jednotlivé sešity, svazky či ze dvou filmů, které byly umně zpracovány a s výborným ohlasem přijaty jak fanoušky, tak i neznalými. Velkou zásluhou byl výkon Rona Pearlmana, který roli našeho červeného, dobráckého démona s na lebku obroušenými rohy, ztvárnil dokonale.

Ať jste se s Hellboyem dostali do křížku jakkoliv, je to úplně jedno, protože je naprosto jistojisté, že pokud vás tenhle sarkastický démon chytne do svého kamenného pařátu, z koutku úst s hořícím doutníkem vyplivne tunu hlášek a rozhodně už vás nikdy nepustí. Budete se skvěle bavit a „Probuzení ďábla“ není vy jímkou.

(Visited 125 times, 1 visits today)
  • Hodnocení Vlčí Boudy
Líbil se ti článek? Okomentuj ho níže.

O AUTOROVI

Admin a zástupce. Administrátor, redaktor, občasný pisálek povídek, osina v zadku všech idiotů, ale jinak kamarád všech, s kterými si má co říct. Filmový nadšenec, hráč her všeho druhu, čtenář knih s fantazií a poslední dobou komiksový dobyvatel.V současné době píše svůj první román.


KOMENTÁŘE