logo

MELOUCHY PANA HELLBOYE

Populární Hellboy u nás nevyšel pouze v komiksech, ale také ve dvou klasických knihách. V roce 2000 vydalo nakladatelství Crew knihu Hellboy: Ztracená armáda. Napsal ji Christopher Golden a Hellboy se v ní vydává po stopách archeologického týmu, který zmizel, když pátral po ztracené armádě perského krále Kambýsa. Druhou knihu vydalo ComicsCentrum v roce 2005. Na svědomí ji má také Christopher Golden, který sestavil sbírku hororových Hellboyovských povídek. Sešli se v ní údajně nejlepší autoři a jednu povídku si dohromady střihli i Golden s Mikem Mignolou.

Tato retro recenze je zaměřena na druhou zmíněnou knihu, Hellboy: Melouchy. Český překlad obstaral Jan Kantůrek a je ilustrována krásnými černobílými kresbami od Mika Mignoly. Některé povídky jsou napsány v první a některé ve třetí osobě. Povídky jsou na sobě nezávislé a naprosto soběstačné. Proto v každé povídce znovu a znovu dostáváme popis Hellboye. To abychom věděli, že je velký, červený a má ocas, kamennou ruku a upilované rohy. Úřad, pro nějž Hellboy v knize pracuje, se v tomto překladu nenazývá ÚPVO (Úřadu paranormálního výzkumu a obrany), jak jsme nyní zvyklí, ale ÚPVJ (Úřad pro výzkum paranormálních jevů).

Brožovaná kniha o 213 stranách je vytištěna na hrubém papíře a obsahuje 14 povídek. Jedna je výletem do minulosti Liz Shermanové, kdy se coby čtrnáctiletá toulala a příliš nezvládala své ohnivé nadání (Hoř, miláčku, hoř). Zbytek je na Hellboyovi.

V New Yorku se odehrávají tři příběhy. V povídce “Doručeno” se Hellboy vydává do knihkupectví, ale cestou mu krysy ukradly revolver. Povídka má sice slabší pointu, ale považuji ji za nejvtipnější v celé sbírce. V “Pohádce s hvězdičkou” se v Central Parku ztratilo už dvanáct dětí a je povolán ÚPVO. Starosta doufá v satanisty, ÚPVO se obává, že to budou víly. Pěkná povídka s parádní akcí na konci. Třetí příběh z New Yorku patří k těm slabším. Hellboy stráví “Noc na pláži” na Conney Island, kde záhadně zmizely, nebo se utopily desítky lidí.

Jinde v Americe se odehrává dalších pět dobrodružství. V nich Hellboy například zavítá do Washingtonu, kde stoupá agresivita ve vládních budovách (Démonická politika), anebo se vydává do lesů Iowy hledat ztracenou reportérku (Mám mládě Bigfoota). V amerických zapadákovech zase pátrá po tajemství spálených kostelů rasistické sekty Řád svatostánku Golgoty (Jejich ohně nikdo neuhasí), anebo v hospodě začne podnapilé ženské vyprávět strašidelný případ a na lačno do sebe hází jedno pivo za druhým (Strašák, který se spálil).

V příběhu “Matka pláče o půlnoci” se vrátí se do Los Alamos, kde vyrůstal a kde ho Oppenheimer a Einsten učili základům fyziky, aby pomohl dávnému příteli najít ztraceného syna. Na konci povídka sklouzne ke konstatování, že ti, co se podíleli na vývoji atomové bomby, jsou prokletí.

Další dvě povídky se odehrávají v Anglii a ve Skotsku. V první více než třicítka mužů přijela na sever Anglie, aby si zde zrekonstruovali vikingský útok na Lindisfarne. Polovina za vikingy a polovina za mnichy. Jejich vzývání pohanských bohů však probudilo příšeru ze ság (A daleko pak šířila se jeho sláva). Příběh “Nakleví” mají na triku Christopher Golden & Mike Mignola. Ve Skotsku je evidentně spousta tajemných míst a k nim patří i sídlo rodu MacCrimmonů. V něm sedí vyděšený Andrew MacCrimmon, poslední potomek roku, jehož kletba se má co nevidět naplnit a prosí Hellboye, aby ho zachránil. Hellboy je přesvědčen, že starý pán je prostě jen šílený. Tento příběh má výbornou hororovou atmosféru.

Medůsina pomsta” je krátká povídka, která sází na antické mýtické monstrum, nečekaně nalezené archeologem. Jednoduchá příběhová linka, kterou si dokážu velmi dobře představit v komiksové verzi. “Folie Á Deux” je příběh z vietnamské války. Americká armáda má základnu s nemocnicí a psychiatrií v Japonsku. Sem přijíždí Hellboy, aby si vyslechl dva k smrti vyděšené vojáky. Navzájem se neznají, ale mají podobný zážitek. Z džungle, respektive z moře, se vynořilo monstrum a sežralo celou jejich jednotku. Slibný začátek má ale poměrně slabý konec.

Nejzajímavější povídkou knihy pro mě byl asi “Hlavolam”. Příběh sleduje dvě dějové linky. V jedné dřepí Hellboy s Abe Sapienem na hotelu, koušou se nudou a řeší poselství Hellboyových nočních můr. Ve druhé se uklízeč Guy pouští do úklidů depozitářů ve staré lékařské fakultě a mezi exponáty naloženými ve formaldehydu nachází 3D puzzle lidské hlavy. Příběh naplněný děsivými vizemi a neméně děsivým popisem historických zvěrstev se rozjíždí pomalu a graduje do šíleného finále. Hororová povídka jak má být! Mix Hellboye a Knih krve od Cliva Barkera.

Kniha je na internetu stále k dispozici, a pokud se považujete za fanoušky Hellboye, tak byste si ji rozhodně neměli nechat ujít. V angličtině vydalo nakladatelství Dark Horse další dvě sbírky Hellboyových povídek.

(Visited 274 times, 1 visits today)
  • Hodnocení Vlčí Boudy
Líbil se ti článek? Okomentuj ho níže.

O AUTOROVI

Redaktor. Nejen komiksový nadšenec, milovník tvrdé hudby, dobré whisky, piva a fotografování. Jeden z největších autorů českého internetu :)


KOMENTÁŘE