logo

GENIÁLNÍ SÁGA PODRUHÉ

Brian to se svými čtenáři umí. Zasekne drápky, začne nás bombardovat  skvělými nápady a když nás na konci opouští, tak jsme spokojení a rozbombardovaní na sračky . To je Brian Vaughan, oceňovaný scénárista (11x vyhrál Eisnerovu cenu, 1x Huga a 1x cenu magazínu Wired), jehož vize, imaginaci a humor jsme v našem malém rybníčku mohli sdílet  už v sérii Y: Poslední z mužů (2x Eisner), ve Smečce z Bagdádu a také v jednom díle Ultimátního komiksového kompletu – Dr. Strange: Přísaha. A teď také v Sáze, která už Eisnerových cen dostala 8.

Že jste o ní ještě neslyšeli? Jak se vám žije v jeskyni, do které nedosáhnou ani datové tarify mobilních operátorů? Komiksový internet je totiž Ságy plný. Aby taky ne, svět Ságy je návykový a BBart už to dobře ví. Před rokem jako zkušený dealer poslal do světa testovací dávku v podobě první knihy a muselo ho těšit, jak nás stále víc škemrá, že chceme víc. Nyní vyšel druhý díl a my se konečně znovu setkáváme se svými oblíbenými postavami. A že jich tam je!

Brian totiž napsal Ságu tak, že si zamilujete všechny. Od nemluvněte Hazel, které celý příběh vypráví, až po zabijáka říkajícího si Vůle, který po Hazel a jejích rodičích jde. Zamilujete si chůvu, ze které plandají střívka i zabijákovu ošklivou Prolhanou kočku. Oblíbíte si dokonce i prince Robota IV, aristokrata, který má místo hlavy televizi. Nevím proč, prostě to tak je. Jeho žena má televizi taky. Všechny tyto postavy jsou propracované do hloubky i do šířky. Mají své silné stránky i slabiny. A jejich motivace je silná.

Možná se ptáte, proč po Hazel a jejích rodičích, Markovi a Alaně, všichni jdou. Je to prosté, známe to už z Orwella: „Válka je mír. Svoboda je otroctví. Nevědomost je síla“. Mezi největší planetou v galaxii (zvanou Pevnina) a jejím měsícem (Girland) hoří nekonečná válka. Na Pevnině žije humanoidní rasa s křídly, která vládne technice a na měsíci zase humanoidní rasa s rohy, která vládne magii. Naštěstí a nebo spíše bohůmžel si obě rasy uvědomily, že zničením toho druhého vesmírného tělesa uškodí i sobě a tak válku přenesly raději mimo svůj domov na všechny ostatní obydlené planety v galaxii. Vládcům na udržení války velmi záleží a tak se jim vůbec, ale opravdu vůbec nehodí, aby někdo přišel na to, že tyto dvě rasy pospolu můžou nejen souložit, ale dokonce mít dítě.

Jsou komiksy, kde je možné zmínit začátek příběhu a čtenáři to neuškodí. Děj v nich pádí kupředu a to důležité přijde mnohem později. Tohle není ten případ. Začátek je totiž v první knize a ta druhá plynule navazuje a pozvolna rozvíjí osudy postav. Upřímně, ve druhém díle se toho v „současnosti“ až tak moc nestane. Ale vůbec to nevadí, protože Hazel se ve svém vyprávění obrací i do minulosti. Přibývají nové postavy. Babička a dědeček malé Hazel se zjevili už na poslední stránce prvního dílu a oba jsou se svými kouzly téměř pohádkoví. Setkáme se i s Markovou ex-snoubenkou, která je řádně nakrknutá. Opět sledujeme tři dějové linky – rodinu malé Hazel, zabijáka, který má nečekaně nové společníky a prince Robota. Na 152 stránkách je spousta nápadů a kniha rozhodně nenudí.

Sága za svůj úspěch nevděčí jen Brianovi.  Stejný, ne-li větší podíl na úspěchu má Fiona Staples, která v komiksu obstarala veškerou kresbu. Nejrůznějších cen už Fiona stihla posbírat 22 a stačilo ji na to jen 5 let! Její kresba je skvělá. Je dynamická a skvěle umí vykreslit emoce. Také vizualizace kouzel je v jejím podání báječná. Dalším plusem Fioniny kresby je pozadí, které neberte hákem, tak jako řada jiných kreslířů.

Sága není čistá sci-fi a ani klasická fantasy. Je to geniální kombinace obou. Druhý díl je stejně čtivý a poutavý jako díl první. Jakmile ho začnete číst, tak vás nepustí. S poslední stránkou zjistíte, že jste se zapomněli napít whisky, kterou jste si ke čtení nalili. Zavíráte knihu a v duchu řvete, že chcete víc. Takže milý BBarte, děkuji za recenzní výtisk a prosím, per to do nás s větší kadencí. Tohle je žrádlo, které chceme!

(Visited 179 times, 1 visits today)
  • Hodnocení Vlčí Boudy
Líbil se ti článek? Okomentuj ho níže.

O AUTOROVI

Redaktor. Nejen komiksový nadšenec, milovník tvrdé hudby, dobré whisky, piva a fotografování. Jeden z největších autorů českého internetu :)


KOMENTÁŘE