logo

Sága 8 – Tenkrát na západě

Věděli jste, že i vesmír má svůj divoký západ? Fakt ho má! Jezdí se tam na barevných zebrách a mikrobi v půdě tam z vašich exkrementů udělají nehezké a docela překvapivé věci. A taky se tam specializují na umělé přerušování těhotenství… Nakladatelství BBart vydalo již osmý díl úspěšné komiksové série Sága a čeští čtenáři se tak mohou vydat hledat ztracený kus svého srdce, který jim vyřízl díl sedmý.

Sága je velmi populární mix space opery a fantasy. Zakázaná láska Marka a Alany, zástupců dvou znepřátelených ras, přinesla svůj plod – malou míšenku jménem Hazel. Problém je v tom, že už samotná její existence může pokazit celou galaktickou válku. Během jejich útěku napříč vesmírem, ve snaze najít klidné místo k životu, s nimi své osudy spojuje spousta přátel i nepřátel. A o tom to celé je. O rodině, o vztazích, o dětství a o prvních láskách. Pokud jste Ságu ještě nečetli, tak jste si teď určitě řekli “Co na takových banálních věcech lidi, sakra, baví?”. Je to prosté – Brian K. Vaughan je skvělý vypravěč. To, jakým způsobem příběh vypráví, jak napsal všechny postavy, co spolu zažívají a do jakých situací a míst je přivádí – to je prostě geniální! Celé je to navíc vyvedeno nádhernou kresbou Fiony Staples, která umí všechny ty šílené nápady nakreslit. Je až neuvěřitelné, jak dokáže přenést do panelů emoce. Její kresba vám zcela bezostyšně vrazí prst do emočního centra v mozku a tam s ním začne kroutit a míchat. Taková síla to je. Však také seznam cen, které už Sága posbírala, je dlouhý jako telefonní seznam.

Osmá kniha navazuje na poměrně tragický sedmý díl a překvapivě se nenese v tak truchlivém duchu, jak by se dalo čekat. Alana má své mrtvé nenarozené dítě stále v sobě a to je situace, kterou je potřeba rychle vyřešit. Zároveň ale tento stav přináší nečekané vedlejší jevy. Dostane se také na bývalého nájemného lovce, transsexuální měsíčňanku, aristokratického robota, homosexuální bulvární novináře a drsného tuleního pastevce s obrovskou sekerou. Na rozdíl od předchozího dílu končí osmý díl docela optimisticky. Ten konec je vlastně docela překvapivý. Jednak je bez nějakého většího cliffhangeru na poslední stránce, jak jsme byli zvyklí, ale hlavně tak nějak uzavírá delší dějový celek. Brian K. Vaughan s Fionou Staples si nyní sice dávají se Ságou minimálně na rok pauzu, ale od té nás v českém vydání dělí ještě jedna kniha, a proto je uzavřený konec docela nečekaný.

Sága je fenomén! Těm, kdo ji znají, to není nutné vysvětlovat a není potřeba je lákat ke koupi nových dílů. Čtenáři této série se na každý nový díl těší jako na dovolenou, kterou stráví se svými starými známymi. A ti, co se k Sáze ještě nedostali? Těm lze jen závidět, že mohou příběh Alany, Marka a malé Hazel číst poprvé a mohou si poprvé projít tou explozí nápadů a emocí, které do Ságy Brian K. Vaughan s Fionou Staples vložili.

(Visited 527 times, 1 visits today)
  • Hodnocení Vlčí Boudy
Líbil se ti článek? Okomentuj ho níže.

O AUTOROVI

Redaktor. Nejen komiksový nadšenec, milovník tvrdé hudby, dobré whisky, piva a fotografování. Jeden z největších autorů českého internetu :)


KOMENTÁŘE