logo

Sága 5 – síla rodinných pout

Komiksová série Sága je přesně tím, co slibuje její název. Je o jedné vyjímečné rodině a o všech, kteří s ní měli co do činění. Je vyprávěním o Romeovi a Julii, kteří to nezabalili hned na začátku a zplodili dítě ve vesmíru, který zachvátila nekonečná válka. V té spolu bojuje technologie s magií a dochází v ní ke genocidám celých planet. Je to vesmírná fantasy zkombinovaná se sci-fi pohádkou, ve které se na dětsky barevných obrázcích umírá mnohem častěji a hnusněji než u bratří Grimmů. Je to série, u které autoři dokáží v každé další knize překvapit něčím, co čtenáři ještě neviděli. Prostě čekáte na každou další knihu a víte, že to bude zase pecka! Nakladatelství BBart nyní vydalo již páté pokračování.

Jestliže jsem si u předchozí čtvrté knihy stěžoval na malou akčnost, tak tato kniha to plně dohání a vynahrazuje. Dost možná je to doposud nejakčnější kniha série. Na druhou stranu je to zase na úkor pečlivého budování vztahů uvnitř rodiny. Jde ale o důsledek předchozího děje, kdy byla rodina hlavních hrdinů rozdělena černobílým teroristou. Minipříběhy, které byly v rámci celé ságy rozehrány téměř na všech dějových linkách, jsou v tomto díle ukončeny, aby mohla začít další etapa osudů všech zúčastněných. Ať už jde o Marka a Alanu, o prince Robota anebo o skupinu kolem nájemného vraha jménem Vůle.

Autor Brian K. Vaughan našel moc dobrý recept na to, jak si čtenáře získat. Dokázal do tak nepravděpodobného koktejlu, jakým je mix sci-fi a fantasy, namíchat sloní dávku emocí, které vám jako bublinky v šampaňském vlezou do hlavy a vy pak všechno naplno prožíváte spolu s jeho hrdiny. Nahlas se smějete, když něco odhodlaného řeknou, protože jste už s nimi dlouho a víte, že to myslí vážně, ač to v té chvíli zní jakkoliv absurdně. Dojímáte se s nimi a také si s nimi zoufáte. Sága vás prostě dostane a pohltí. Pátá kniha je v prvé řadě o záchraně rodin z rukou teroristů. Je také o snaze sehnat lék pro nemocného přítele. Ale na pozadí děje se od Hazel, která je vypravěčem celé Ságy, dozvídáme o trablech s drogami, o vnitřních démonech, výčitkách svědomí a v hlavně o rodičovství, o jeho ceně i důsledcích.

Kresba Fiony Staples je pořad skvělá a má na úspěchu série stejnou zásluhu jako scénář. Její kresba není kdoví jak detailní. Její síla tkví v něčem jiném. Je dynamická a dokáže dát život všem šílenostem, které Vaughan vymyslí. Ale je hlavně plná emocí a fantasticky zobrazuje akci i atmosféru. Fiona totiž dokáže dokonale vkrestlit emoce do tváří všech postav. Dokonce i těch, co mají místo hlavy televizor. Dokonale v těch obličejích vidíte, co daná postava zrovna prožívá. A to udělá sakra hodně!

Takže všechno je při starém – pátá kniha Ságy vás rozžvýka, vyplivne a nechá vás po té jízdě lapat po dechu. Je stejně úžasná, jako všechny předchozí knihy a přesto je jiná! Nemá cenu zde vypisovat, kolik cen série a její autoři posbírali. Berte jako fakt, že dle tohoto měřítka jde o nejlepší komiksovou sérii několika posledních let. BBart plánuje vydat ještě letos šestou knihu a pak už budeme za Amerikou pozadu jen o dvě knihy. Děsím se toho, až Ameriku doženeme a pak budeme dlouho předlouho čekat na další díly. Ale nevadí BBarte, hrň to na nás. Protože Sága je úžasná!

(Visited 214 times, 1 visits today)
  • Hodnocení Vlčí Boudy
Líbil se ti článek? Okomentuj ho níže.

O AUTOROVI

Redaktor. Nejen komiksový nadšenec, milovník tvrdé hudby, dobré whisky, piva a fotografování. Jeden z největších autorů českého internetu :)


KOMENTÁŘE