logo

DEADPOOL NA KVADRÁT

Tohle je invaze a nese s sebou smrt. Je to armáda jednoho muže. Útočí na nás zcela nekompromisně a hned na dvou frontách. Do České republiky vtrhl Deadpool! Tohle je invaze a je to sranda! Jestli jste právě nevylezli z jeskyně, tak jste na něj museli narazit. Koketně na nás vystrkuje prdel z filmových plakátů a obálek magazínů. Doposud jsme u nás na Deadpoola v podstatě nenarazili. Když nebudeme počítat ztrápenou kreaturu, které říkali Deadpool ve Wolverinovi. A teď, během jediného týdne vyšla jeho první kniha v češtině a kina začala promítat jeho filmovou verzi.

pool1  [pu:l]

 1. bazén
2. kaluž
3. hluboké místo v potoce

pool2  [pu:l]

 1. karetní bank, hazardní hra
2. zásoba či rezerva materiálu nebo lidských zdrojů (např. zaměstnanců)

Pokud ještě nevíte, kdo Deadpool je, tak vám to ve zkratce nastíním. Je to šeredný nesmrtelný chlap v červeném pyžamu. Stačí? OK, pár detailů přidám. Wade Wilson je ukrutně ukecaný špatný chlápek, který mlátí ty špatnější chlápky, aby chránil místní ne tak špatné lidi. Bývalý člen elitního komanda, který potká špatnou holku a mají spolu šťastný vztah. Ale Wade nemá jenom skvělou špatnou holku, ale taky špatnou El rakovinu. Wade se proto upíše soukromému projektu, který jej má vyléčit z rakoviny a přídavkem z něj má udělat superhrdinu. No nekupte to.

Možná jste už slyšeli o „Projektu X“. Jo, je to ten projekt, kde vyrobili Wolverina. Ale zpět k Wadově léčbě. Ta se tak úplně nepovedla. Píchli mu sérum z Wolverinovy krve a nechali jej zmutovat. Wade sice získal rychlohojící se  schopnost, ale mělo to i vedlejší účinky. Rakovina se mu rozšířila po celém povrchu těla. Snad proto, že mu přirozená obnova kůže probíhá až příliš rychle. Výsledkem je, že je pěkně hnusný. Freddy Krueger je proti němu krasavec. A důsledkem je také Wadeovo uvěznění spolu s ostatními nepovedenými experimenty. Coby pokusní králíci jsou určení k experimentům, které u každého, dříve či později, končí smrtí. Dozorci a sami králíci tomuto vězení říkají dead pool. Znetvořeného a nesmrtelného Wadea však ani teď neopustil humor. Ba naopak. Žvaní a žvaní. Pro více detailů vás odkážu na obsáhlé Lennyho povídání na youtube:

INVAZE Z FILMOVÉHO PLÁTNA

To byla taká správná chujovina.“ – proneseno ženou nejmenovaného recenzenta.

Film na svou realizaci čekal celých deset let. V červenci 2014 byla uvolněna testovací ukázka a okamžitě se začala virálně šířit internetem. Cílová skupina byla nadšená. Jednak neobvyklou surovostí ukázky a také Deadpoolovým bořením čtvrté stěny, tj. komunikací přímo s diváky. To bylo a je něco, co je ještě neokoukané. Od té doby se šířily pochyby, jestli film opravdu vznikne a zda jej nezabije rating pro děcka.

V červenci 2015 na Comic Conu v San Diegu ukázal režisér Tim Miller první trailer a nadšený dav se dožadoval opětovné projekce. Fandové začali stříhat metr. Nicméně pochybnosti o výsledném ratingu panovaly skoro až do poslední chvíle. Ale dobrá věc se podařila, film je v kinech a v eRkovém ratingu – krve a oplzlostí co se jen do patnáctiletých puberťáků vejde. Role Deadpoola se opět ujal Ryan Reynolds, který už má s komiksovými hrdiny své zkušenosti. Deadpoola si zahrál už v X-Men Origins: Wolverine. Zahrál si však i Green Laterna a nebo Bladeova parťáka v Blade: Trinity.

A jaký tedy je filmový Deadpool? Povedl se? Začněme pěkně od začátku. Na úplném začátku, během průletu zmrazenou scénou v havarujícím autě, kde se snažíme hledat první vtipné detaily, začnou zcela nevině a nenápadně běžet titulky, kde se mimo jiné dozvíme, že režisér je kokot a skuteční superhrdinové jsou scénáristi. Jak říkal sám Deadpool, je to love story. Zápletka filmu není složitá. A vlastně není ani důležitá. Slouží jen jako nosná linka pro spojení gagů, akčních scén a flashbacků dohromady. A je nutno uznat, že prolínání hlavního děje a flashbacků do Deadpoolovy minulosti není vymyšleno úplně špatně. Film tak může začít rovnou pořádnou akcí, během níž se dozvídáme, jak Deadpool vznikl a proč zrovna propíchl tohodle chlapa. Wade, či později Deadpool, vědom si toho, že je ve filmu, hláškuje jako o život. Dělá si legraci ze sebe, ze svých protivníků, z X-menů, i ze svého filmového studia. Prostě ze všeho. Nic mu není svaté. A stejně neuctivě se chová i ke svému nesmrtelnému tělu.

Ve filmu se setkáme i s dvojicí X-menů (na víc nemělo studio peníze), kteří mají Deadpoolovi nastavovat ono pověstné zrcadlo. Colossus jej trpělivě přemlouvá k ideálu superhrdinství (naivka). Negasonic Teenage Warhead se jen zaučuje, tweetuje a občas do něčeho praští. A má krutě cool jméno. Prostě puberta. Cameo má již tradičně Stan Lee. Najděte si ho sami. A nezapomeňte na potitulkovou scénu.

Není to Tarantino. Naštěstí. Příliš mnoho Tarantina by se i přes jeho geniálitu mohlo zprotivit. Při odchodu z kina se u mě však nedostavil ten správný  wow efekt. Nebyl jsem nadšený. Přesto jsem byl spokojený. Výborně jsem se bavil. Dostal jsem to, co film sliboval: Nekorektní pubertální srandu, vtipná zabití a… a to je všechno. Druhý den po promítání se mi nevybavuje nic zásadního. Ani pozitivního, ani negativního. Je ale nutné si uvědomit, že ze stopáže, potřebné pro vystavění dobrého příběhu, značně ukously flashbacky s představováním postavy. Ale nečekáte snad od Deadpoola morální ponaučení či inteligentní humor? Vždyť tady jde jen o srandu. Rád se na ten film podívám znovu, už jenom kvůli těm úvodním titulkům. A na druhý díl, který už dostal zelenou, půjdu taky.

INVAZE Z KOMIKSU

Sakra, to byla jízda. Chce se mi řvát nadšením, protože to bylo husté. Fakt! Knihu jsem chytil do ruky a nešel jsem se ani vyčůrat, dokud jsem ji nedočetl. Chytla a nepustila. Deadpool – Drákulova výzva, tak se to jmenuje. Nakladatelství Crew slibovalo nejlepší příběh s Deadpoolem a 200 stran, které kniha má, jim dává za pravdu. Teda nemůžu srovnávat, je to první Deadpool, který u nás vyšel, ale kvality tomu rozhodně nelze upřít.

O scénář se postarali Gerry Duggan a Brian Posehn. Vymysleli příběh, který není jen nosným vláknem pro vtípky a akci, jako je tomu v případě filmového Deadpoola, ale jde o příběh plný dobrodružství a nečekaných zvratů. Je to mix z toho nejlepšího, co máme rádi – Indiana Jones, Hellboy, superhrdinové, roadmovie po Evropě,… dobře, roadmovie po Evropě až tak rádi nemáme, ale tady funguje báječně. Třeba když Mínotaurus pronásleduje na mopedu Deadpoola, který pronásleduje zebru. Bláznivé? Ne, to je jenom začátek.

Gerry s Brainem se rozhodli, že superpadouchů už bylo dost a že by mohli provětrat všechny ty Drákuly, sukuby (ženské co tě za nocí opíchají k smrti, pokud jsi chlap ovšem), vlkodlaky, démony a jiné mytologické potvory. A tak se Deadpool vydává pro žhavou zásilku. Tou je královna nemrtvých Shiklah, nádherná sukuba, toho času jako „čoudový monstrum“ ve skleněné rakvi. Adresátem je Drákula, který si ji hodlá pojmout za ženu a tímto sňatkem chce dostat pod nadvládu celý svět strašidel, který je od nepaměti ve válce. Ne všem se to ale zamlouvá.

Kámo, jedno se Ti musí nechat… Ať je situace jak chce šílená, ty jsi na palici stejně vždycky víc.“

Asi je vám jasné, že se to celé pokazí. Tak nějak se to monstrózně posere. Víc už ale prozrazovat nebudu. Prostě mi věřte, že to stojí za to. Deadpool hází jednu hlášku za druhou a jiné postavy mu zdatně sekundují. Vtípky a popkulturní odkazy fungují výborně. Pochvalu si určitě zaslouží i překladatel Darek Šmíd.

O kresbu se postarali Reilly Brown, Scott Koblish a Khary Randolph. A odvedli dobrou práci. Kresba i barvy jsou parádní. Obrázky jsou dynamické a plné detailů. Shiklah je nádherná a Wade je pod maskou krásně odporný. Kam se na něj hrabe filmové avokádo. Dvě drobnosti by se však daly vytknout. Některé políčka, ale nebylo jich moc, měly hrubší kresbu. Nebylo to tak hrozné, ale mezi všemi ostatními dokonalými obrázky to bylo vidět. Nevím, kterému ze tří kreslířů tohle hodit na hrb. Zamrzely také některé obrázky a bubliny, které byly příliš ve středu, což není v případě paperbacku úplně ideální.

Jistě se nabízí otázka, jak si stojí kniha proti filmu. Jestli jít do kina a nebo do knihkupectví. Odpověď je jasná. Přes knihkupectví to vezměte do kina. Film se s knihou nedá tak úplně srovnávat. Film představuje postavu a její vznik a na samotný nosný příběh nezbývá tolik času. Zbyl jen jednoduchý příběh o pomstě. Představení postavy je tak pro film u nás výhoda i nevýhoda zároveň. Humor se mi v knize zamlouval více, ale i ve filmu fungoval velmi dobře. Předností filmu byly akční scény, které byly vizuálně zatraceně dobré.

(Visited 870 times, 1 visits today)
  • Hodnocení Vlčí Boudy
Líbil se ti článek? Okomentuj ho níže.

O AUTOROVI

Redaktor. Nejen komiksový nadšenec, milovník tvrdé hudby, dobré whisky, piva a fotografování. Jeden z největších autorů českého internetu :)


KOMENTÁŘE