ROMEO A JULIE VE VESMÍRU
Jsou dva. Milují se. Z jejich lásky vzešlo dítě. Jediný problém tohoto idylickéko vztahu je v tom, že on je voják rohatých a ona bojovnice křídlatých. Dvě znepřátelené rasy jejichž válka už zamořila celou galaxii a uprostřed všeho toho šíleného vraždění se zrodilo něco nečekaného. A ať už jde o zástupce křídlatých, rohatých nebo nezávislýchm všichni vysílají po stopách dvou zamilovaných své lovce. A tak se z páru nedůležitých milenců a jednoho dítěte stává nejhledanější a nejcennější trojice v galaxii. Protože nikdo z mocipánů netouží po tom, aby se jejich poddaní dozvěděli, že i když nejste stejné rasy můžete spolu stvořit dítě.
Tak nějak začíná komiksová série Briana K. Vaughana a Fiony Staples lakonicky nazvaná Sága, jejíž první knihu zrovna vyplivla tiskárna. A i když to vypadá, že jde o stokrát viděný, slyšený a přečtený příběh, je jasné, že se v něm ukrývá něco víc. Nebyl by to totiž Brian, kdyby stvořil tuctový a nezajímavý příběh bez přesahu, hloubky a poselství, který je zároveň originální, akční a vtipný. Důkazem budiž jeho předešlá série (kterou BBArt také přivedl do našich luhů a hájů v roce 2008) Y: The Last Man – příběh odehrávající se ve světě, kde záhadný virus vyhladil všechny samčí členy populace. Nejen u lidí, ale také u zvířat. A zatímco se příběh posledního muže odehrává v našem světě, v případě Ságy stvořil Brian spolu s Fionou celý vesmír. Vesmír bohatý, tajemný, plný záhadných a podivných ras, jako jsou třeba roboti s lidským tělem a televizí místo hlavy. Vaughanův vesmír je propracován do nejmenších detailů, stejně jako bytosti, jenž ho obývají, a první kniha nám dává jenom nakouknout pod povrch, ukáže nám jen střípek z toho všeho, co nás čeká a vyvolává zvědavost a nadšení z objevování nového, takže prostě chcete vědět víc. Ne nadarmo jde o nejoceňovanější sérii poslední doby. Má na svém kontě dvě Eisnerovy a tři Harveyho ceny, cenu Hugo, British Fantasy Award a cenu Joea Shustera. A že si každé ocenění poctivě vysloužila lze pocítit už z této první knihy.
Americký rodák Brian Keller Vaughan (nar. 1976 Cleveland, Ohio) u nás rozhodně není neznámým autorem. Nejenom díky Poslednímu Muži, ale už dříve mu u nás vyšla komiksová kniha Smečka z Bagdádu (Comics Centrum 2010) – dojímavý příběh o rodině lvů, jenž se snaží dostat ze zničené bagdádské zoo. Že je to autor originální, dokazují i jeho další, u nás doposud nevydaná díla, jako třeba Runaways, příběh uprchlých dětí, jejichž rodiče jsou superpadouši, nebo Ex Machina, což je story o prvním superhrdinovi, který se stal starostou New Yorku. Story, ve které víc než o mlácení superpadouchů jde o politikaření. Nejenom v komiksových vodách zanechal Brian svou výraznou stopu, ale podílel se i na televizní tvorbě. Konkrétně na úspěšném televizním seriálu Ztraceni. Možná je to jen náhoda, ale ve chvíli, kdy se připojil k tvůrčímu týmu, zažil seriál prudký vzestup kvality. Dále se podílel i na seriálu podle knihy Stephena Kinga Under the Dome a na Whedonově osmé sérii Buffy, jenž byla zpracována jako motion comics. A sejně jako u Runaways i u Ex Machina se pracuje na filmové verzi. Je poznat, že jeho studium scénáristiky na NY University se vyplatilo. Brian K. Vaughan je totiž nejenom originální, ale i inteligentní a důsledný autor, který ne nadarmo patří mezi největší komiksové osobnosti současnosti a jeho jméno se bude zmiňovat vedle takových velikánů komiksu jako je Alan Moore, Frank Miller, či Warren Ellis.
Jenže, co by byl komiksový scénárista bez své druhé polovičky – kreslíře. Tím, nebo spíše tou, je v tomto případě kanadská kreslířka Fiona Staples. Ta se sice komiksové tvorbě věnuje teprve od roku 2005, ale už stihla nasbírat osmnáct ocenění, a většina z nich je, nepřekvapivě, právě za její práci na Sáze. Díky ní má Alana ten správně punkově drsňácky sexy vzhled a Marko pohled nevinného a naivního kolouška (i když má beraní rohy). Její ruka zvládla vykreslit přitažlivě zrůdnou osminohou a osmiokou Stopu a jen díky ní si zamilujete zvláštní babysitterku Izabel, i když jí chybí polovina těla a od pasu dolů jí visí střeva.
Českou mutaci má na svědomí nakladatelství BBArt, překlad Richard Podaný, který rozhodně není v komiksovém světě žádným nováčkem – od roku 2002, kdy začal Ligou vyjímečných, přes různé ty Punishery, Calviny, Indiana Jonese až po Ságu. Získal dvakrát ocenění comiCZaward (2004: Jazyk českého comicsu za nejlepší překlad (Top Ten II) a 2005: Nejlepší překlad (Pod dekou)). Oproti tomu lettering (více, než povedený – obzvláště v doprovodném textu) má na svědomí Ludmila Nussbergerová. A navzdory tomu, že se letteringu věnuje teprve druhým rokem (má na kontě sérii Před Strážci, Green Arrowa, Otčinu a jeden SW omnibus) je perfektní volbou. BBArt si pro jednu z nejlepších sérií součastnosti nemohl vybrat lepší tým.
A proto neváhejte a vstupte do vesmíru Ságy. Je zvláštní, barevný, nechutný, nádherný a přitažlivý. Je… živý. Proto seberte odvahu a vydejte se na podivuhodnou pouť za svobodou ve válkou zmítané galaxii. Jen vy a podivuhodná čtveřice cestující v živoucí dřevěné raketě.
-
Hodnocení Vlčí Boudy