logo

ALFRED HITCHCOCK V DOBĚ PSYCHA

Mistr strachu a napětí, tak je skoro vždy definován sir Alfred Hitchcock. A také jej můžeme bez jakýchkoli okolků považovat za jednu z nejosobitějších a nejzajímavějších person, jaké kdy Hollywood měl. Bylo by tedy velmi neomluvitelné, kdyby tento velikán filmu neměl nějaký ten životopisný snímek, který jeho dílu a životu vzdává pořádný hold. V roce 2012 mu tuto poctu složil v postatě neznámý britský režisér Sacha Gervasi. Je logické, že takto velkého muže nemůže na filmovém plátně ztvárnit nějaký nýmand. Velkého muže může hrát jen velký muž, tedy herec. A pokud se ještě iniciály obou shodují, je nad slunce jasné, že se jedná o dobrou volbu. Ano, A.H. = A.H., tedy Alfreda Hitchcocka si zahrál muž mnoha hereckých tváří a schopností Anthony Hopkins.

Film je pojat jako životopisný snímek, ale nezachycuje celý Hitchcockův život. Zabývá se pouze určitým segmentem, přesněji napsáno obdobím, kdy mistr hrůzy a napětí natáčel svůj majstrštych Psycho. Uvidíme přípravy a průběh natáčení, rodinné rozpory v domě Hitchcockových a samozřejmě nemůže chybět ani zmínka o tom, jak pana režiséra fascinovaly „jeho“ blondýnky, které obsazoval do hlavních rolí svých filmů.

Fanoušci a znalci Alfréda Hitchcocka jistě budou mít proti určitým věcem v tomto filmu námitky a často se jim bude moci dát za pravdu. Myslím si však, že nezaujatý nebo nešťouralský divák snímek přijme s povděkem a bude se u něj dobře bavit. Především proto, že Hitchcock je velkým hereckým koncertem Anthonyho Hopkinse. O tuto roli usilovalo množství herců, ale nakonec si krále napětí mohl zahrát samozřejmě jen jeden a myslím, že volba byla naprosto správná, a představitel hlavní role zdvihnul lať úrovně snímku o notnou část výše. Anthony Hopkins se může pyšnit tím, že se s Alfredem Hitchcockem setkal osobně. V jedné restauraci jej s ním seznámil jeho agent a vnímavý herec jistě postřehnul gesta a charisma velikána světové režie. Anthony Hopkins pojal svou roli s naprostou profesionalitou a docházel i na konkurzy ostatních herců, aby s nimi mohl odříkávat společné repliky, přestože se mohlo někdy jednat i o pouhou jednu jeho větu. Hopkins kvůli roli ovšem nepřibíral, po každé se musel obléknout do objemného 130 kilového obleku. Maskéři byli překvapeni, s jakým nadšením Anthony Hopkins k postavě Hitchcocka přistupoval. Během příprav a nanášení masky se vůbec nehýbal, nevyřizoval telefonáty nebo nejedl a z maskérny a kostymérny nikdy nevycházel, pokud nevypadal na 100 % jako jeho předobraz. I z těchto filmových perliček je vidět, že tuhle roli si Anthony Hopkins opravdu chtěl zahrát a absolutně se jí podřídil.

Byla by však chyba mluvit pouze o představiteli hlavní role, v tomto snímku mu zdatně sekunduje množství ostatních. Za sebe vypíchnu především Helen Mirren v roli Hitchcockovy manželky Almy, která předvádí rovněž oscarový výkon. Vůbec pohled do soukromí Hitchcockových je zajímavou sondou do rodiny, kdy se partneři ze srdce milují i nenávidí. Možná diváci nečekali právě tohle a přiznejme si, že to místy zavání laciným pozlátkem bulváru, ale díky hereckým výkonům dostaneme úplně jiný rozměr, který hřeje srdce i oko diváka. Herecky se neztratili ani další, představitelka nejznámější sprchové scény v historii světového filmu Scarlett Johansson nebo James D´Arcy coby Anthony Perkins.

Fanoušci Alfreda Hitchcocka tento film jednoduše vidět musí, protože jinak by si na něj neudělali osobní názor. Na tento film můžete v klidu vzít svou choť odkojenou rodinnými telenovelami, protože si v podstatě všichni přijdete na své a hlavně uvidíte herecké výkony, které tomuto snímku dávají pořádné grády! Už jen pro scénu, kdy Hitchcock předvádí „kung-fu“ s noži při natáčení, aby představitelku hlavní role naučil pořádně ječet nebo ve scéně, kdy na premiéře filmu imaginárně diriguje před zavřenými dveřmi od sálu dav ječící hrůzou, se tento film jednoduše vyplatí vidět!

(Visited 111 times, 1 visits today)
  • Hodnocení Vlčí Boudy
Líbil se ti článek? Okomentuj ho níže.

O AUTOROVI

Autor. Komiksový scénárista a publicista, spoluvydavatel komiksového fanzinu BubbleGun, recenzent komiksů, občasný pisatel povídek a hudební kritik. Velký boudí otec zakladatel a spoluautor série Sněhulení.


KOMENTÁŘE