logo

ZAKLÍNAČŮV SVĚT S OBRÁZKY

Začátkem června se na pultech objevila veliká knížka s krásným přebalem a s jasným názvem Zaklínač a jeho svět, čili je asi jasné, o co tady jde. Tato velkoformátová praktická příručka a obrázková nádherná encyklopedie krásně vystihuje a popisuje svět Zaklínače tak, jak jej známe, i když zejména z herního pohledu, nicméně popisuje prakticky celý svět, tak jak jej vytvořil pan Sapkowski a poté nadstavili polští tvůrci od CD projekt, kteří mají na svědomí videohry. O české balení se postaraly dvě známá nakladatelství a to jak ostravský FANTOM Print, tak komiksový CREW. A já se dlouho rozmýšlel, zda o tomto dílku něco napsat, protože ač člověk Zaklínače znalý, nevěděl jsem kde začít. Proto se spíše těšte na dojmy z prohlížení a čtení každé stránky.

Není to komiks, povídka ani román, ale spíše encyklopedický průvodce, takže jsem si knižku dávkoval po mnoho večerů. Kdo by dneska neznal Zaklínače, syrové fantasy odehrávající se ve světě čarodějů, monster, královských intrik a válek, vše se odehrávající na kontinentě skromně nazvaném Kontinent, který jakoby se “vystřihnul” z nějaké slovanské kroniky? Když jsem zhruba před dvaceti lety poprvé otevřel Sapkowskeho první povídkovou sbírku, nemohl jsem jsem se příběhů nabažit a stejně dokonalé pocity jsem si odnášel z pětidílné ságy o Zaklínači Geraltovi a nedávno i ze samostatného románu či samozřejmě z videoher, kde poslední třetí díl rozhodně vévodí mému hernímu žebříčku.

Ano, hlavním hrdinou tohoto rozsáhlého světa je jeden prachsprostý zaklínač Geralt. Zaklínač, který jakožto nájemný žoldák a bijec brázdí svět křížem krážem a likviduje jednu potvoru za druhou. Svou reputaci získává nejen úspěšně zdolanými zakázkami, tak také zásluhou svého nejvěrnějšího přítele, barda a tak trochu mimoně, bohéma a smolaře, mistra trubadúra Marigolda, který o něm prozpěvuje oslavné písně kdykoliv a kdekoliv se tato možnost nabízí. Samozřejmě za peníze. O Geralta se tak zajímá nejen válkami utrápené lidstvo, ale také královská krev. A tak se náš rádoby nestranný hrdina zapojuje do politických machinací a častokrát tak rozhodne ve prospěch mocnářů. Nicméně v samotném jádru pudla jde jen o chlapíka, který byl vycvičen jako Zaklínač a svůj život zasvětil pouze pomáhání lidem od bestií a potvor, které jejich zemi sužují.

Od začátku, kdy knihu otevřete vás budou provázet nádherné obrazy a artworky, které ukazují krásu či utrpení rozvráceného kontinentu. Kniha je napsána jako zápisky, či jakoby kronika barda Marigolda, který v knize posbíral informace o praktické historii světa a jeho obyvatel, o zaklínačích, svůrách či magii. Sám tak častokrát odkazuje a cituje z rádoby existujících svitků a knih, které se ve světě objevují a tím tak evokují “věrohodnost” tohoto průvodce. Občas potřebuje pomoc i od jiných přátel a celkově je fajn, že se tak častokrát i změní styl popisování určité problematiky, či tématu, tím jak knihu “píše” lidí více. Vše se dělí do pěti výstižných kapitol, které jasně rozdělují danou tématiku.

Kapitola I – Svět a jeho obyvatelé
Kapitola II – Zaklínači
Kapitola III – Magie a náboženství na kontinentu
Kapitola IV – Stvůry Severních království
Kapitola V – Příběh Geralta z Rivie

Do historie světa Zaklínače Geralta zabrouzdáme v kapitole první. Celý soubor o lidském i nelidském pokolení a jejich historické milníky popíše zlatý drak Villentretenmerth alias v lidské podobě známý jako Borch Tři Kavky. Drakovo vyprávění opravdu popisuje celou éru od počátku jak je známa. Zjistíte, kdo byli původní obyvatelé známých končin a jak se vše změnilo takzvanou Konjunkcí sfér, během které na svět přišla řada monster a bestií, tak i první osadníci lidského pokolení. A nebyli by to lidé, aby všechna jejich zvěrstva z klidného soužití nepřinesli k jejich nadřazenosti, rasové nesnášenlivosti a pak také formování politických seskupení či království. A jak je známo, lidstvo se i v našem světe odnepaměti pošťuchuje, mele, podráží a válčí o území a tak i tady se svět rozvrací několika válkami. V této kapitole tak dostaneme podrobný popis historických událostí, jednotlivých ras a také popis jednotlivých království svorně nazvaná Severní království či temného jižního Nilfgaardu. Celá kapitola tak kulatně zaobalí celou historii světa do jednoho krásně čtivého zážitku.

Další kapitolou již zabrousíme do tématu samotných zaklínačů. Marigold vyzpovídal nejstaršího žijícího zaklínačského mistra Vesemira a zápisky použil k sestavení celé kapitoly. Kdo a co vlastně je zaklínač? Jak zaklínači vznikali a celkově o jejich řádu, který se ve své podstatě jeví jako drsný, bezkompromisní a nesoucitný, plný různých pravidel. Opět budeme provázeni krásnými obrazy jednotlivých aspektů zaklínačského řemesla, které sice místy doplňují krásným koloritem videoherní série, ale také zde občas nalezneme opravdu hezké “malby” území či jednotlivých charakterů. Dozvíte se tak celou historii řádu, kolik toho zaklínač potřebuje, aby se zaklínačem stal, jaké jsou výhody a nevýhody tohoto řemesla. Zaklínači jsou mutanti, kteří již v útlém věku prodělávají krutou transformaci, nazývanou Zkouška trav. Zabrousíte také k tomu, kolik existuje zaklínačských škol, či veškeré informace o jejich tajné alchymii, magii znamení a umění boje s meči. Kapitola pěkně popisuje kompletní zaklínačské řemeslo včetně žijících jedinců a dokáže navnadit. A jak se stát zaklínačem? Třeba být Dítětem překvapení.

KAER MORHEN

„Kaer Morhen, známé též jako Hradiště zaklínačů, bylo podle legend a historických záznamů jedním z několika výcvikových středisek zaklínačů. Pochází odsud tzv. škola Vlka. Většina autorů ho umísťuje do nepřístupné hornaté oblasti severovýchodního Kaedwenu a horní tok Gwellenchu. Přesná lokace však nikdy popsána nebyla.
Jméno je zkomoleninou,
Caer a’Muirehen, což ve Starší mluvě znamená Stará mořská pevnost. Přestože jméno naznačuje, že se na místě původně nacházela obranná stavba elfů, plný význam zůstava záhadou.
Kaer Morhen bylo zničeno během čistek namířených proti zakínačům a konci dvanáctého století.“

—- fragment z disertační práce na fakultě historie Oxenfurtské akademie.

Prostředním úsekem knihy o magii a náboženstvích provází nechvalně proslulá Yennefer z Vengerbergu, životní láska zaklínače Geralta a nejmladší členka Lóže čarodějů, která v celém “příběhu” hraje významnou roli. Co to vlastně je magie a jak se na svět dostala? Jaké významé kulty a náboženství jsou na kontinentu odnepaměti? Jako čarodějka, Yennefer krásně popisuje vekeré aspekty týkající se magie a píše o tom, jak se pozná magický talent, co je to Zřídlo, jak se sesílají kouzla a jaké druhy kouzel máme. Pěkně rozebírá celou magickou výuku a začlenění čarodějů do současného systému, do společnosti. I když nemá vztah k žádnému náboženskému kultu, vypichuje a vysvětluje vliv náboženství na magii a samostatné myšlení nejznámějších kultů. Pokud vás to tíhne ke kouzlení, ve světě zaklínače můžete jak být oslavováni, tak i zatracováni. Ostatně je tomu jinak v naší době?

Předposlední kapitolou je jakýsi bestiář světa Severních království, který podrobně popsal náš nejznámější bělovlasý zaklínač. Geralt není ovšem člověk psavý a dokážu si představit, jak by při Marigoldově naléhání napsat tuto kapitolu brblal. Pera se tedy ujal mistr trubadúr a zaznamenal na papír veškeré znalosti monster, které mu Geralt předal. Celá část je rozdělena na podkapitoly, tak jak se nestvůry řadí do jednotlivých, chcete-li rodů a druhů. Při tvorbě monster vycházel Sapkowski z mnoha slovanských říkaček a příběhů, takže spousta z nich vám přijdou známá, ačkoliv se jejich projev ve světě zaklínače může lehce či úplně lišit. Nechybějí tady tak upíři, utopenci, vodnice, čerti či různé přeludy známé jako polednice a půlnočnice. Ano, vzpomeňte si na Erbenovu kytici. Ostatní potvory, známé z jiných fantastických světů, zde naleznete také. Takže vlkodlaci, harpyje či gryfové, golemové a trollové sužují kontinent taky a dávají obyvatelům co proto. V neposlední řade se zde objevují draci, či evolvovaný nepřirozený hmyz ve formě krabopavouků, endriag a dalších podobných potvor. Svět zaklínače skýtá mnoho stvůr a na každou z nich platí něco jiného. Přeludy nezapíchnete mečem, ale spíše budete hledat původní nespálené ostatky a naopak vlkodlaka jen tak neukecáte, aby odešel. Pestrost těchto potvor tak evokuje nehostinnost světa a nutnost přítomnosti zaklínačů, kteří za pár korun vymlátí otravné či smrtelně nebezpečné bestie levou zadní.

Na závěr si mistr Marigold nachystal jakéhosi souhrného průvodce příběhu Geralta z Rivie a to od období, kdy s ním zkřížil tento písničkář cestu. Celá kapitola tak v bodech protíná historické události a výše zmíněné kapitoly v příběh jednoho zaklínače, který nás provází světem Sapkowského od nepaměti. Nemá cenu popisovat příběh, protože i když je svorně napsán v bodech, myslím, že ten nejúžasnější pocit si vštěpíte přečtením knih (2 povídkové sbírky + 5 dílů ságy o zaklínači + 1 samostatný román) a poté dokonce i dohrání skvělých videoher, které prozatím třetím dílem končí. Pokud ovšem knihy a videohry znáte a chcete si jen připomenout, jak to s Geraltem vlastně bylo, klidně se do poslední kapitoly pusťte. Pokud vás zaklínač v knižní či herní podobě neláká, klidně se do celého obrazového průvodce pusťte také, třeba vás to nalomí a já budu mít radost, že jsem přesvědčil alespoň dalšího člověka k navštívení tohoto úžasného světa. Ať už ho navštívil jakkoliv.

Encyklopedii jsem louskal asi tři týdny a to i přes rádoby malý počet stran. Těch 180 stránek jsem si užil do sytosti a několikrát jsem se přistihl, jak jen blaženě civím na krásnou ilustraci, která byla pro průvodce vybrána. Opravdu je to skvost a já tleskám jak původním tvůrcům od CD projekt, kteří tuto knihu vydali při přiležitosti třetího herního dílu, tak i českým zástupcům, kteří rozhodně zaklínače znají a dodrželi češtinářskou formu Standy Komárka. Sice mě trošku mrzí, že některá témata, například o elfském teroristickém hnutí Veverek alias Scoia’tael, či zobrazení klasické mapy kontinentu tady chybí, ale jsem moc rád, že jsem si tento počin mohl pořídit a kdykoliv se tak můžu podívat do světa zaklínače, sice „jen“ souhrně a útržkovitě, ale zato parádně, vizuálně a zábavně.

A nakonec jeden z trailerů na poslední díl herního zaklínače, který je naprosto parádní!

(Visited 1 192 times, 1 visits today)
  • Hodnocení Vlčí Boudy
Líbil se ti článek? Okomentuj ho níže.

O AUTOROVI

Admin a zástupce. Administrátor, redaktor, občasný pisálek povídek, osina v zadku všech idiotů, ale jinak kamarád všech, s kterými si má co říct. Filmový nadšenec, hráč her všeho druhu, čtenář knih s fantazií a poslední dobou komiksový dobyvatel.V současné době píše svůj první román.


KOMENTÁŘE