logo

Dechberoucí Zázrak a patálie s mloky

Dechberoucího Zázraka už není potřeba dlouze představovat. Jeho revírem je Praha. Jeho moc je magická. Jeho nepřáteli jsou převážně magické bytosti, městské legendy a zlořádi, kteří to s Prahou a jejími obyvateli nemyslí dobře. Je to první český superhrdina, který vychází sešitově a na novinových stáncích už nikoho nepřekvapí, protože momentálně na pultech leží již 21. číslo.

Jeho autoři, Petr Macek a Petr Kopl, se zřejmě našli ve čtyřdílných minisériích. Po ukončení první sezóny přišel Petr Kopl se sérií, která byla plně v jeho režii a propojil v ní svět Zázraka se svým hororovým světem Vzkříšenců. Nyní zde máme minisérii novou, ve které se ke scénáristickému veslu vrátil Petr Macek. Ptáte se, o co v ní jde?

Z Vltavy právě před Národním divadlem koukala z vody veliká černá hlava a postupovala pomalu proti proudu.

Kdo poznal Válku s Mloky od Karla Čapka, ten má za jedna a může si dát zákusek za odměnu. Právě ukončená série vypráví o Zázrakově patálii v mloky ve Vltavě. Jak už bylo zmíněno, příběh je vyprávěn ve čtyřech sešitech (18-21). Jejich názvy jsou “Vltava skrývá monstrum”, “Puknout smíchy”, “Po nás potopa” a “Nová Válka s mloky”. Scénář mločí série vsadil na klasické téma zlé a hamižné korporace, která sídlí v “kaplického blobu”, jenž je necitelně zasazen do staré zástavby v Podolí (chtějí tím autoři něco naznačit?).

 

Petr Macek přivedl do Zázrakova světa nové postavy a to jak bytosti z českých legend, tak ze Zázrakova blízkého okolí. Rovněž vrací do hry staré přátele a nepřátele. Tato série navíc přinesla zrození nového superhrdiny. Nechci moc napovídat, ale má prsa, na každé noze péro jako hrom a zřejmě se dočká vlastní sešitové série.

Zázrak se tentokrát podíval také do zahraničí a to rovnou do New Yorku. Kdo by očekával nějakou interakci s jeho slavnými americkými kolegy, ten bude zklamán. Pár narážek a eastereggů ale Petr Kopl do kresby schoval.

Oproti předchozím vzkříšencům nešlape mločí příběh úplně dobře. Jednotlivé sešity jsou krátké a navíc je jeden z nich věnovaný originu již zmíněné nové superhrdinky. Děj je tak příliš uspěchaný a hlavně jeho konec vypadá, jako kdyby někdo seriál plánovaný na deset dílů najednou ukončil v díle šestém.

Autorem kresby ve všech sešitech je samozřejmě Petr Kopl a pokud jste už některé číslo Dechberoucího Zázraka viděli, tak víte, co můžete čekat. Petr Kopl více sází na dynamiku než na anatomickou přesnost a kresba tomu odpovídá. Občas to vypadá, že na jedné stránce pracují dva lidi. Přesto i tentokrát je zde něco, za co můžeme Petra Kopla pochválit. V posledních dvou číslech (20 a 21), zdá se, zapracoval na detailech, přidal na šrafování a zřejmě začal jinak pracovat s barvami. Kresba tím najednou získala silnější atmosféru a je oku mnohem lahodnější. Vidět je to hlavně na začátku 21. sešitu.

Příští číslo Dechberoucího Zázraka ponese název “1591” a láká na obálku s realistickou kresbou, která silně připomíná slavnou Gaimanovu marveláckou sérii “1602”.

(Visited 470 times, 1 visits today)
  • Hodnocení Vlčí Boudy
Líbil se ti článek? Okomentuj ho níže.

O AUTOROVI

Redaktor. Nejen komiksový nadšenec, milovník tvrdé hudby, dobré whisky, piva a fotografování. Jeden z největších autorů českého internetu :)


KOMENTÁŘE