logo

POZAPOMENUTÝ ANIMOVANÝ KLENOT – DIVOKÁ PLANETA

Vítejte na planetě Ygam, kde žije mocná rasa modrých bytostí Dragů. Vyspělá rasa si užívá výdobytků pokročilých technologií, medituje a tak nějak všeobecně si užívá pohodlného života. K tomu si navíc doma pěstují ochočené mazlíčky – lidi, kteří jsou oproti nim malincí jako křeček. A tak jako my se někdy nechováme dobře ke křečkům, i oni sem tam nějakou svou lidskou hračku rozbíjí či jinak poškodí. Lidé jsou na Ygamu považování za škodnou. Obtížný hmyz, který se neustále množí, je k ničemu a zaslouží si minimálně vyhlazení.

Ygam je celkově dosti podivné místo. Plné prazvláštních geologických útvarů, podivných rostlin a ještě mnohem podivnějších tvorů. Je to svět podivností. Znáte ten díl Macha a Šebestové, ve kterém se dostanou na cizí planetu a potkají Žlababu? Pokud ano, máte poměrně dobrou představu. Hrdinou tohoto česko-francouzkého animovaného filmu z roku 1973, natočeného dle románu Stefana Wula, je malý kluk, kterému banda modrých obrů „rozbije“ matku. Ujme se ho mladá Dragská slečna Tiwa a pojmenuje jej Terr. Život domácího mazlíčka není až na občasné „neúmyslné“ mučeníčko až tak špatný. Terr se dokonce společně s Tiwou vzdělává, i když jsou lidé všeobecně považováni za primitivní tvory bez inteligence – podobně jako například v Planetě opic. Terr takto žije několik let, když se mu jednoho dne podaří utéct i s udělátkem, které Dragové používají k učení. Potkává divoké lidi, kteří se ukrývají v pustině před pravidelným odlidňováním.

Divoká planeta (v originále La Planétesauvage) je společný dílem dvou autorů. Režiséra Reného Lalouxe a výtvarníka Rolanda Topora. Ale důvodem, proč jsem se tento film rozhodl zařadit do našeho tématu „Made in ČSSR“ je fakt, že celý vznikal ve Studiu Jiřího Trnky a ve spolupráci s Krátkým filmem Praha. Zlaté české ručičky na něm pracovaly tak dobře, že získal Zlatou palmu festivalu v Canes. Animákem pro děti lze jej nazvat velice těžko. Praktický vůbec. Je to příběh plný násilí, otázek o ceně lidského života, plný fantaskních obrazů a odhalených ňader. Každá scéna překypuje nápady a jednoznačným poselstvím – lidstvo se nesmí podceňovat. Žádné konečné řešení lidské otázky neexistuje, ať už se o něj mnohem mocnější Dragové snaží sebevíc.

Divoká planeta je výjimečná tím, že v sobě spojuje zajímavý a originální příběh a umělecky bohatou výtvarnou stránku podpořenou precizní animací. Na dnešní poměry je sice zastaralá, přesto mnohdy překvapí dokonale promyšlenými detaily. Hutnou sci-fi atmosféru úžasně podtrhuje hudba Alaina Gorageura. Bohužel v kontrastu s ní působí značně rušivě nepovedený český dabing. Často je znát, že herci jen tupě předčítali repliky a nedokázali se vžít do pohnutých osudů hlavních hrdinů.

Divoká planeta je neprávem pozapomenutým dílem. Je to film, který vás donutí přemýšlet. Je to film, u kterého se budete divit, co všechno jde vymyslet. Je to film, u kterého vás bude mrazit v zádech. Ale hlavně je to film, na který by se měl povinně podívat každý milovník sci-fi i zarytý lidumil. Smutnou pravdou totiž je, že v reálu se lidé podobají víc Dragům než statečným divokým lidem, kteří jen touží po míru a lásce a nebo jsou tak primitivní, že takové věci vůbec neřeší…

(Visited 657 times, 1 visits today)
Líbil se ti článek? Okomentuj ho níže.

O AUTOROVI

Šéfredaktor. Herní fanda, komiksový milovník, blázen do písmenek, hudební nadšenec, herní maniak nebo samozvaný filmový kritik. Tolik zájmů a tak málo času...


KOMENTÁŘE