logo

Pelyněk aneb Kde dřevo nemá šanci

Vítejte ve světě, kde hlavní hnací silou je pára. Kde moře brouzdají ocelové lodě a oblaka nedobytné létající pevnosti. Kde vládne Královna, řád a vědecký přístup. Kde na pověry není místo. Vítejte ve světě Archipelagu a jeho sedmdesáti ostrovů…

Vítejte ve světě, kde hlavní hnací silou je magie. Kde moře brouzdají Prastaří Bohové a démoni mají své místo. Kde vládne Šáh, pověrčivost a strach. Kde pravý Bůh je jeden a vládne svému lidu. Vítejte ve světě Alticy a mocného Raabu…

Vítejte ve světě, kde dřevo téměř neexistuje. Kde elektřina vymřela a knihy jsou nejcennějším majetkem. Kde vládne jedna jediná, rudá rostlina a její tajemná moc nad životem, smrtí a nadpřirozenem. Kde na smír není místo. Vítejte ve světě Pelyňku

Vítejte ve světě Daniela Tučka.

A že je to nějaký svět k prozkoumání. Už z výše uvedených řádků lze poznat, že příběh se bude odehrávat ve světě plném rozporů, protikladů a nečekaných událostí.

A stejně, jako je rozdílný svět, jsou rozdílné i hlavní postavy. Ať už jde o prostopášného Nicholase Gordona, dědice nejcennější knihy světa, miliardového libra Codex de Artemisia – Kniha pelyňku, jeho zakřiknutého, geniálního přítele Christiana Scotta, či protikladnou dvojici nemilosrdného pana Felixe Monteze, který pro hrubé slovo, ránu dýkou nebo dlouhou a bolestivou smrt nejde nikdy daleko, a jeho podivného společníka Mussu.

Prostě a jednoduše Kniha Pelyňku je jako Two-Faceova mince, kdy jedna strana je lesklá a hladká, druhá špinavá a poškrábaná, ale jedna bez druhé by byly naprosto k ničemu.

Daniel Tučka, Brněnský rodák, který se od roku 2008 začal objevovat v různých povídkových soutěžích, zde stvořil pravděpodobně svůj vysněný svět: svět plný fantazie a tajemna, ale zároveň svět s příchutí klasických autorů, závanem realismu, ale pořád okořeněný notnou dávkou romantismu (opět ty protiklady v akci).

Druhý pohled: Pelyněk je na tuzemské poměry vskutku ojedinělá kniha, která se hrdě může postavit i světové konkurenci. Danielu Tučkovi se v ní podařilo vytvořit unikátní živoucí svět, ve kterém se čtenář s chutí ztratí a bude žasnout nad jeho zvláštností a originalitou. Což je vlastně docela paradox, protože je sestaven z hromady už jinde použitých střípků. Výsledný slepenec však září jako drahokam. Tolik malých odlesků a detailů. Jeho svět je zajímavý a přímo láká k objevování a odkrývání jeho záhad. Sice bylo až trošku zbytečné, že není alternativní verzí toho našeho, ale smyšleným světem, který je tomu našemu v základních obrysech tak podobný, že se liší jen jmény měst a zemí. Viktoriánský svět by fungoval úplně stejně… To je ale detail, na který budete myslet jen výjimečně, protože kromě světa, zápletky a osob, vás jistojistě zaujme i krásný bohatý styl a jazyk. Autor se nebojí hrát si se slovy nebo bořit čtvrtou stěnu. To vše jen umocňuje jakýsi historický dojem, který se opravdu blíží těm nejlepším verneovkám. Až jsem si několikrát říkal, že tohle musel přeložit opravdu někdo velmi dobrý. Počkat..! Pelyněk je opravdu mimořádný počin a kniha světového formátu (třebaže to je jen první díl trilogie), která by si snad zasloužila i světovou produkci. Ve větším formátu, pevných deskách s krásnou rytinou, bavlněnou záložkou a voňavým papírem by ji to náramně slušelo. Byla by třikrát dražší a nikdo by si ji nekoupil, protože výjimečně dobré věci se u nás komerčního úspěchu nedočkají, ale zasloužila by si to… (Kirby)

Stejně jako jeho prvotina urban fantasy Umrlčí tanec 2012 i první díl trilogie Kniha Pelyňku vychází pod záštitou Michaela Bronce a nakladatelství Straky na vrbě. Brožované vydání zdobí nejen překrásný cover art Tomáše Kučerovského, ale i skvělé ilustrace talentované kreslířky Lenky Šimečkové, které i svým černobílým provedením podbarvují do ruda zbarvený svět pelyňku.

První Kniha Pelyňku je až verneovsky dobrodružným příběhem o romantickém útěku před reálnými problémy. Zprvu obyčejný svět plný páry, techniky a pravidel se v průběhu děje začíná zaplňovat Bohy, démony a divokou magií, stejně jako se příběh skupinky lidí na dobrodružné výpravě za pokladem mění téměř až v epickou fantasy…

Již nebudu říkat více, snad jen jděte, objednávejte a kupujte, neboť Kniha Pelyňku jest librem, jenž si zaslouží své místo v každém lepším librariu.

(Visited 591 times, 1 visits today)
  • Hodnocení Vlčí Boudy
Líbil se ti článek? Okomentuj ho níže.

O AUTOROVI

Autor. Vesmírný povaleč, těhotný smradlavý lenochod, ostuda lidstva, odporný a páchnoucí, slizký a hnusný zelený lidský výkal. Nejradši by se celý život ládoval dobrůtkami všeho druhu, barev a chutí, četl komiksy a koukal na filmy. Ale stejně ho máme rádi. Boudí komiksový specialista.

Šéfredaktor. Herní fanda, komiksový milovník, blázen do písmenek, hudební nadšenec, herní maniak nebo samozvaný filmový kritik. Tolik zájmů a tak málo času...


KOMENTÁŘE