logo

DLOUHÁ VÁLKA TERRYHO PRATCHETTA A STEPHENA BAXTERA

Deset let uběhlo od událostí v prvním díle Dlouhá země. Od událostí, které navždy změnily naši planetu a nasměrovaly budoucnost lidstva zcela novým a nečekaným směrem. Deset let od objevení vkročování. Najednou měla většina lidí možnost jen tak se z místa přesunout do alternativní reality, která se vždy o trochu liší od té naší. A kdyby to byla jen jedna. Najednou se lidstvu jako vějíř rozevřela teoreticky nekonečná paleta Zemí.

Po prvotním šoku se začíná vše víceméně uklidňovat. Pokračuje nová vlna osidlování a vkročníci se pomalu začínají usazovat a učit se žít v nových světech. A tím pádem začínají také první pořádné problémy, protože, ruku na srdce, lidi jsou pěkné svině… Vždycky se najde někdo, kdo závidí něco tomu druhému nebo si myslí, že by měl dělat něco jinak a pokud možno tak, jak to chce on. A tak původní americkou vládu na původní Zemi (čili Prvozemi) štve, že se její obyvatelé sebrali a odešli a jí tady nechali samotnou a v problémech. Nevděčníci, co se chtějí vyhnout práci a placení daní! Všude samé hašteření.

Mezi tím vším se potulují trolové – inteligentní humanoidé s přirozenou schopností vkročovat, které spousta osob nepovažuje za nic víc než opici nebo o něco chytřejšího psa. Najednou tu máme vojenskou operaci s cílem napravit složitou politicko-sociální situaci a troly, kteří se rozhodli lidstvo opustit. Chytrý tah. Jen málokdo ví, jak dalekosáhlé následky by to po celé Dlouhé Zemi mělo. Dává se dohromady staronová parta z první knihy s cílem dát vše do pořádku. Ale pod povrchem začíná bublat něco mnohem horšího. Něco, proti čemu není v lidských silách bojovat…

Tohle spojení jednoho z nejznámějších fantasy autorů Terryho Pratchetta a veterána sci-fi Stephena Baxtera zkrátka nese své ovoce. Podařilo se jim nastartovat jednu z nejzajímavějších sérií posledních let. Není to jen zajímavý nápad a velice čtivé zpracování. Je to hlavně ohromující šíře i hloubka všeho, co se v knize děje. Dlouhá Válka se stává jakousi kronikou nebo učebnicí sociálních, politických a ekonomických dopadů na život v alternativních realitách. Tihle dva pánové nad tímto problémem dlouze přemýšleli a podařilo se jim dát dohromady až hrozivě skutečný obraz toho, co by se stalo, kdyby se to vše opravdu stalo.

Na druhou stranu je nutno dodat, že druhý díl lehce ztrácí na tempu a možná nemá tolik překvapivých momentů a situací jako ten první. Teda až na drtivý cliffhanger úplně na konci, díky kterému je jasné, že přečtení pokračování je naprostá nutnost. Z textu jde citít, že z něj Terry mizí víc a víc. To ale neznamená, že je Baxter břídil nebo že to má vliv na kvalitu čtení. Ani náhodou. Ale přece jen mě, chlapce odchovaném na cecíku poletujícím vesmírem na hřbetě želvy stojících slonů, dokáže potěšit, když Pratchett v nějakém vtipném dialogu vykoukne na povrch. Když k tomu připočteme opět skvělý překlad pana Kantůrka, je jasné, že ani s Dlouhou Válkou nešlápnete vedle.

(Visited 146 times, 1 visits today)
  • Hodnocení Vlčí Boudy
Líbil se ti článek? Okomentuj ho níže.

O AUTOROVI

Šéfredaktor. Herní fanda, komiksový milovník, blázen do písmenek, hudební nadšenec, herní maniak nebo samozvaný filmový kritik. Tolik zájmů a tak málo času...


KOMENTÁŘE