logo

Třetí zákon Modré Crwe

Nová Modrá Crew se na trhu už poměrně solidně zabydlela a stala se takovou malou oázou fanoušků evropského komiksu. Nyní vyšel její čtvrtý svazek, jehož obsah je poprvé volbou předplatitelů. Obsahuje úvodní dvě alba čtyřdílné mysteriózní historické detektivky z církevních kruhů. Příběh s názvem Třetí zákon vás vezme do světa inkvizitorů, templářů a jiných pomatenců, kde špatný krok může setsakramentsky pálit.

Hlavním hrdinou příběhu je Konrád Markus, hrabě z Marburku. Konrád je bývalý inkvizitor, který se vzepřel církvi, když ze satanských orgií obvinil církevního mecenáše – hraběte De Sayna. Za tuto troufalost byl sám obviněn ze spolčení s ďáblem a odsouzen na hranici. Po dramatickém útěku žil dvacet let v utajení a to až do sklonku roku 1306. Po tajemných událostech v klášteře ve Veynes jej totiž povolal do Paříže jeho přítel arcibiskup Charles z Elsenoru. Tehdy se Konrádovo kolo osudu dalo opět do pohybu a spojilo jeho osud s  Elisabeth z Elsenoru – kmotřenkou arcibiskupa Charlese. Tímto shrnutím úvodu knihy jsme se seznámili s postavami, které jsou napsané na základě skutečných historických postav. Konrád von Marburg byl velký německý inkvizitor, který skutečně obvinil hraběte De Sayna ze satanismu. Jméno Konráda z Marburku se stalo synonymem pro sadismus a temnou stránku historie církve. Elisabeth je inspirovaná uherskou princeznou Alžbětou Durynskou (Élisabeth de Hongrie), které dělal Konrád přísného zpovědníka. Přinutil ji opustit své tři děti a připojit se k řádu sv. Františka. Brzy po své smrti byla prohlášena za svatou.

Ale zpátky ke komiksovým postavám. Komiksový Konrád je věci svaté inkvizice zcela oddán a věří, že coby inkvizitor bojoval proti satanovi. A jelikož jde o historický příběh a ne o fantasy, tak hlavním kladným hrdinou je někdo, kdo posílal nevinné lidi na hranici. Po prvních dvou albech však toho o jeho komiksové minulosti víme příliš málo na to, abychom jej mohli soudit. Nicméně jeho věrnost svaté inkvizici minimálně ukazuje, že tyto praktiky schvaloval. To, jestli na čarodějnice a obcování s ďáblem skutečně věřil nebo nevěřil, na věci nic nemění. V komiksu je vykreslen jako oběť spiknutí a jako hlavního hrdinu si jej dokonce i oblíbíte. Elisabeth komiks ukazuje jako mladou, vzdělanou a zatraceně atraktivní dorostenku, která si odvahou nezadá s dobrodružnými hrdinkami.

Příběh komiksu se točí kolem tajemného rukopisu, který byl po letech nalezen v tajné skrýši v klášteře ve Veynes. Tento rukopis byl ihned po nalezení odcizen a zůstává za ním krvavá stopa v podobě vyvražděného kláštera. Jde o zápisky jistého Juliana ze Samaří a má obsahovat stopy k nalezení mnohem zásadnějšího a nebezpečnějšího rukopisu, který může změnit celý křesťanský svět. Konrád s Elizabeth rozjíždí středověké pátrání hodné Indiana Jonese, zahrnující tajné knihovny i vloupání se do odlehlého a ne příliš vlídného kláštera. A aby to nebylo tak jednoduché, tak do honu za tajemným rukopisem je zapojený řád templářských rytířů, církevní “zpravodajská služba” a tajemná ďábelská sekta. Třetí zákon bývá srovnáván s románem Jméno růže od Umberta Eca anebo s Šifrou mistra Leonarda od Dana Browna. Něco na tom bude.

Scénář napsal Xavier Dorison, jeden z předních evropských scénáristů současnosti. Najdeme jej podepsaného i pod pirátským komiksem Long John Silver (což je mimochodem další vítězný komiks hlasování předplatitelů Modré Crwe), pod westerny W.E.S.T. a Undertaker, spolupracoval i na sérii Thorgal. Jeho Třetí zákon je jiný než předchozí komiksy v Modré Crwi. Zde není prostor pro lehkost a humor, který byl v komiksech Ekhö a Okko. Třetí zákon je temný příběh ze středověku a humor by zničil jeho hutnou atmosféru. V komiksu je místy hodně bublin a textových rámečků rozdělených do spousty malých panelů. Jsou tam texty dialogů a různá vyprávění, ale také zápisky Elisabeth coby vypravěčky. Texty naštěstí nepopisují to, co je na obrázcích, jak tomu bylo v “pravěku” amerických komiksů, ale obsahují hodně jmen lidí a míst. V ději a hlavně ve vyprávěních totiž figuruje velké množství postav a není úplně jednoduché se v tom orientovat. Několikrát jsem při čtení musel listovat zpátky, abych zkontroloval nějaké jméno nebo název místa.

Magazín Modrá Crew je nový projekt nakladatelství Crew. Modrá Crew má čtenářům přinášet to nejzajímavější z evropských a amerických komiksů. Důležité na Modré Crwi je to, že její obsah vybírají předplatitelé hlasováním. Vychází čtvrtletně a každý sešit obsahuje zhruba 100 stran, což odpovídá dvěma evropským albům, anebo čtyřem americkým sešitům. Modrá Crew stojí 249 korun českých. Při předplatném dokonce o 50 korun méně. Více se dozvíte na stránce www.modra.crew.cz.

Rozložení a obsah panelů byl zřejmě dán scénářem a tak musel mít kreslíř Alex Alice celkem hodně svázané ruce. Práce s nimi je v podstatě téměř stejná jako v předchozích Modrých Crwích. Opět se jedná o spoustu malých obrázků, místy překrývajících větší obrázky na pozadí. Těch větších je zde více, než v Ekhö a Okko. Alexova kresba je oproti výše zmíněným komiksům nejméně karikaturní. Pracuje hodně se stíny a dokáže potěšit krásnou dynamikou v akci. Z komiksu je patrné, že k vybarvování nepoužívá Alex počítač, ale pěkně postaru štětec a barvy. Na výsledné atmosféře je to znát.

I přes zmíněné velké množství textu a  jmen je Třetí zákon poměrně dobře čitelný a dokáže vtáhnout do děje. Největší slabinou této Modré Crwe je neuzavřenost příběhu. Na pokračování bude nutné počkat čtvrt roku a po takové době bude nutné to přečíst znovu od úvodního alba. Třetímu zákonu by slušelo souborné vydání doplněné o prequel s názvem Třetí zákon: Julius.

(Visited 636 times, 1 visits today)
  • Hodnocení Vlčí Boudy
Líbil se ti článek? Okomentuj ho níže.

O AUTOROVI

Redaktor. Nejen komiksový nadšenec, milovník tvrdé hudby, dobré whisky, piva a fotografování. Jeden z největších autorů českého internetu :)


KOMENTÁŘE